Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Bransament - costuri


Postări Recomandate

Am obtinut autorizatia de construire si vreau sa ma apuc de treaba, deci voi avea nevoie de :

  • bransare pentru organizare de santier (trifazic)
  • ATR si bransare finala (trifazic)
     

Stalpul de curent se afla chiar vis-a-vis de proprietate fiind despartit de aceasta de un drum asfaltat (fara trotuar) de 4-5 m (linie dreapta) pe sub care se mai afla infrastructura de canalizare apa si gaze. 

  • Pentru organizarea de santier din ce am inteles lucrurile sunt mai simple , negociezi cu executantul un pret si aia e, iar ca timp de executie e undeva la 1-2 luni
  • Pentru solutia finala, inteleg ca in cazul meu va fi vorba de o solutie subterana si care va fi estimata de catre e-distributie la un anumit cost care probabil sa depaseasca 10.000 ron
    • care e pozitia executantilor fata de acest cost estimativ ? din experienta voastra la executie ati reusit sa obtineti un pret mai mic de la executant decat cel estimat?
    • din ce inteleg Legea 248/2022 te limiteaza sa recuperezi de la ei doar până la o valoare medie a unui branşament adica ei estimeaza 10k dar tu nu poti recupera decat 2.5k in 5 ani, corect ?
    • tipul de solutionare este foarte mare undeva pana la un an sau chiar peste ?
       

Multumesc

Editat de ciudi
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Păi e simplu. 

Dacă ai autorizație de construcție,  mergi la ăla de då curent în zona ta și te lămurește pe loc. 

Costurile le afli de la o firmă autorizată să execute lucrarea. 

Pe forum nu te poate lămuri nimeni.  Asta nu e întrebare s-o pui aici. 

Pune-o unde trebuie. 

Link spre comentariu

 Nu înțeleg de ce nu e valabilă o soluție pe stâlpi.E plină țara de aşa ceva.

 Privitor la o eventuală traversare subterană mă întreb dacă nu poate fi împărțită pe din două.De exemplu apelat la o firmă ce face foraje,iar restul făcut de cei cu electricele.

 O eventuală tăiere a străzii şi refacerea ei poate fi f scumpă.La gaz vreo 2,5 m de traversare cu decopertare astfalt a costat mai mult decât peste 25 m traseu suprateran din teavă oțel 1"!!Asta că tot vorbim cum ne jupoaie ăştia sub oblăduirea statului nepăsător.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări