Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Redresor automat Tehnium


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 2 săptămâni mai târziu...

Buna seara domnilor!

Astazi am testat redresorul, merge brici, sunt foarte multumit de ce a iesit.

Urmeaza sa-i gasesc o cutie dupa ce imi ajunge voltmetru si ampermetru. M-am interesat de o cutie printata 3D, dar nu este cea mai buna solutie.

Multumesc tuturor pentru informatiile oferite si sfaturi!

 

https://ibb.co/ccWH0SK
https://ibb.co/ygS98qc
https://ibb.co/V3P96tG
https://ibb.co/TTjpVMc
https://ibb.co/F01gCGt

Link spre comentariu

Eu va sugerez sa calculati sectiunea traseului de cupru si apoi sa comparati cu un cablu care poate transporta 24.5A. 

 

Faptul ca disipati 36W printr-un traseu de 0,578mm si lung de 5-10cm nu vi se pare un semnal de alarma ca ceva nu e in regula in acele calcule?

 

LE: acum inteleg, calculul e corect, insa asuma ca folia de cupru are o grosime de 1,5mm. Asta in conditiile in care ea are 0,035mm. :rade:

Editat de Mircea
Link spre comentariu
Acum 1 oră, Mircea a spus:

Eu va sugerez sa calculati sectiunea traseului de cupru si apoi sa comparati cu un cablu care poate transporta 24.5A. 

 

Faptul ca disipati 36W printr-un traseu de 0,578mm si lung de 5-10cm nu vi se pare un semnal de alarma ca ceva nu e in regula in acele calcule?

 

LE: acum inteleg, calculul e corect, insa asuma ca folia de cupru are o grosime de 1,5mm. Asta in conditiile in care ea are 0,035mm. :rade:

Da, am gresit, numa eu puteam sa dau drumu la o porcarie ca aia:))

Eu defapt citisem grosimea placi, nu a stratului de cupru, mi s-a parut un pic cam mare, dar n-am dat importanta. Acuma masuram ceva si mi-am dat seama ce porcarie am scris. Imi cer scuze, greseala mea.

Realitatea este asta

Traseul are 1,5 mm si suporta 3.2 A

1253155684_Screenshot2022-03-21181721.jpg.a4104d150f68af05b1ece1a7e6b78aef.jpg

Editat de TibiBzg
Link spre comentariu

In cutie nu vor fii numai 25°C, iar lungimea e mai lunga de 1 inch. Probabil ca nu schimba prea mult datele daca se pun 40°C si 3 inch. 

 

Pentru 3A se poate cositori traseul ca sa ajute, insa e de preferat un fir de 0,5-0,6 mm diametru lipit peste traseu. In caz de scurt undeva, sa schimbati doar fuzibila. 

Link spre comentariu

Se pot lipi peste traseu bucăţi de terminale de la rezistori de putere, cositorite generos.

Când mai făceam cablaje PCB, foloseam tot cuprul disponibil ca traseu de masă sau plus, îndepărtam doar cât era necesar.Făceam şi economie de clorură sau acid, dar obţineam şi trasee cu rezistenţă scăzută...

Acum nu mai folosesc PCB, nu mai am răbdare şi nu pun preţ pe aspectul estetic, ci pe funcţionalitate.Fac circuite doar pe cablaj de test, traseele fiind din sârmă de cupru, cu grosimea funcţie de scopul propus.În afară de rapiditatea execuţiei, pot modifica eventualele erori rapid sau pot aduce modificări ulterior fără greutate.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Mircea a spus:

In cutie nu vor fii numai 25°C, iar lungimea e mai lunga de 1 inch. Probabil ca nu schimba prea mult datele daca se pun 40°C si 3 inch. 

 

Pentru 3A se poate cositori traseul ca sa ajute, insa e de preferat un fir de 0,5-0,6 mm diametru lipit peste traseu. In caz de scurt undeva, sa schimbati doar fuzibila. 

Corect, sigur vor fi peste 25 de grade, lungime nu prea conteaza, cel putin in acest calculator, am incercat cu lungimi diferite, rezultatul in ceea ce priveste intensitatea este aceasi.

Da, cel mai probabil voi adauga un conductor pe trasee ca sa fiu sigur.

 

Acum 2 ore, grosu99 a spus:

Dublezi traseul cu fir de 2.5 mmp lipit din loc in loc pe "inculpatul "  traseu pe portiunile   de curent mare . In al doilea rand e pentru prima data cand vad rezistenta ceramica montata pe radiator.

Nevoia te invata :))

 

1 oră în urmă, validae a spus:

Se pot lipi peste traseu bucăţi de terminale de la rezistori de putere, cositorite generos.

Când mai făceam cablaje PCB, foloseam tot cuprul disponibil ca traseu de masă sau plus, îndepărtam doar cât era necesar.Făceam şi economie de clorură sau acid, dar obţineam şi trasee cu rezistenţă scăzută...

Acum nu mai folosesc PCB, nu mai am răbdare şi nu pun preţ pe aspectul estetic, ci pe funcţionalitate.Fac circuite doar pe cablaj de test, traseele fiind din sârmă de cupru, cu grosimea funcţie de scopul propus.În afară de rapiditatea execuţiei, pot modifica eventualele erori rapid sau pot aduce modificări ulterior fără greutate.

Da, am gasit si eu in EasyEDA optiunea de a face traseele de masa cat mai mari posibile, imi scapa denumirea, dar inca nu m-am jucat cu ea.

Link spre comentariu

 TibiBzg.Frumos realizat cablajul,dar trasee subdimensionate.Desen propriu?

 Ca idee,partea forţă se putea externaliza plăcii.Mă refer la puntea diode şi traseele plus/minus.Bănui că şi tiristorul din schema originală era metalic,cu şurub...

 Radiatoarele sunt prost plasate neavând prindere de placă.La rezistenţa limitare nu trebuia radiator.Eventual o amplasare pe verticală o îndepărta mai bine de placă...

 Dacă e concepţia ta puteai pune un desen preliminar şi primeai sfaturi.

Link spre comentariu
Acum 14 ore, BRANCA a spus:

 TibiBzg.Frumos realizat cablajul,dar trasee subdimensionate.Desen propriu?

 Ca idee,partea forţă se putea externaliza plăcii.Mă refer la puntea diode şi traseele plus/minus.Bănui că şi tiristorul din schema originală era metalic,cu şurub...

 Radiatoarele sunt prost plasate neavând prindere de placă.La rezistenţa limitare nu trebuia radiator.Eventual o amplasare pe verticală o îndepărta mai bine de placă...

 Dacă e concepţia ta puteai pune un desen preliminar şi primeai sfaturi.

Multumesc mult pentru apreciere. Da, eu l-am facut, copiat dupa originalul din Tehnium. 

Da, mi-am dat si eu seama in urma comentariilor ca traseele sunt subdimensionate, nici asta nu ma vut in vedere, eram obisnuit cu PCB-uri care au curenti mici si pana acuma nu am prea dat importnata acestui aspect.

Scuzati-ma dar aici "Ca idee,partea forţă se putea externaliza plăcii.Mă refer la puntea diode şi traseele plus/minus." nu am inteles ce vreti sa spuneti. 

Pai initial nu m-am gandit la doua radiatoare, doar la cel pentru tiristor,  care era in capul meu mai mic, dar daca tot am capatat o sursa ATX defecta i-am luat radiatoarele si le-am gasit loc dupa cum se vede :)).

 

Am in plan ca pe viitor sa incerc o comanda la JLCPB cu aceasta schema, sunt foarte curios ce va iesi. Deci, daca aveti recomandari sunt bucuros sa le primesc pentru urmatoarea varianta.

Acum 14 ore, grosu99 a spus:

Apesi din greseala pe radiator si s-a dus traseul.....merg indoite un pic terminalele chiar linga placa .

Da acolo m-am gandit sa-i fac cumva un suport, dar inca nu stiu cum...o sa gasesc o solutie.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări