Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Redresor automat Tehnium


Postări Recomandate

Buna ziua!

As vrea sa construiesc redresorul din titlu, dar inainte as vrea sa ma lamuresc cu urmatoarele chestii.

1. As vrea sa-i adaug un voltmetru si un ampermetru pentru a vedea cum decurge incarcare bateriei (ceva de genul acesta). Redresorul are protectie la conectarea bornelor invers, cum as putea sa protejez ampermetrul si voltmetrul in cazul conectari inverse a redresorului la baterie?

2. Am citit pe un forum ca P1 ar fi inutil si ca ar trebui mutata rezistenta de 2,2k deasupra lui, ce parere aveti?

Din ce am tot citit despre acest redresor este foarte cunoscut de amatori, ce parere aveti, imi puteti da si alte sfaturi referitoare la constructia lui?

3. Dupa redresare, nu este nevoie de condensator pentru filtralj?

 

schema.jpg

Editat de TibiBzg
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Salut.

1. Voltmetrul vine pus între borna + şi catodul triacului. Ca să nu mintă prea tare aş pune şi una sau două diode în serie. Ampermetrul va fi înseriat cu una din bornele bateriei, e protejat de tiristor.

2. P1 stabileşte curentul de încărcare.

3. Nu, bateria în sine se comportă ca un condensator de mare capacitate şi care urmează a fi încărcat.

Link spre comentariu
Acum 11 minute, ratza a spus:

Salut.

1. Voltmetrul vine pus între borna + şi catodul triacului. Ca să nu mintă prea tare aş pune şi una sau două diode în serie. Ampermetrul va fi înseriat cu una din bornele bateriei, e protejat de tiristor.

2. P1 stabileşte curentul de încărcare.

3. Nu, bateria în sine se comportă ca un condensator de mare capacitate şi care urmează a fi încărcat.

 

Acum 32 minute, Marele Savant a spus:

fa-l ca in schema, functioneaza foarte bine!

Am inteles. Va multumesc frumos!

Link spre comentariu

Am realizat si eu un asemenea redresor spre finalul anilor 80.

Schema merge foarte bine. Am pus, binenteles, ampermetru si voltmetru.

Daca ajung la țara, la casa parinteasca, pun cateva poze cu acest redresor.

A fost realizat la sfarsitul anilor 80.

Editat de PINTI
Link spre comentariu

Nu recomand montarea de indicatoare digitale pentru masurarea tensiunii si curentului de incarcare la acest incarcator de acumulatoare.

Un ampermetru si un voltmetru de tip magnetoelectric sunt recomandate pentru acest aparat.  Se pot urmari usor acesti parametri de incarcare. La cele digitale, cifrele afisate se vor schimba in permanenta si nu vom sti niciodata valoarea corecta a acestor marimi 

In plus cele doua indicatoare analogice pot fi interconectate in schema de principiu, expusa mai sus, fara nici un fel de interventie functionala.

 

 

Acum 23 ore, TibiBzg a spus:

3. Dupa redresare, nu este nevoie de condensator pentru filtralj?

Daca se monteaza un condensator de filtraj la alimentare, acel tiristor nu va iesi din conductie niciodata. Va iesi din conductie atunci cand se intrerupe sursa de alimentare sau cand se va face un scurtcircuit (fizic) intre Anod-Catod.

 

Editat de PINTI
Link spre comentariu
Acum 19 minute, PINTI a spus:

Ce Dumnezeu sa faca cu acel voltmetru de 250 V la un redresor pentru incarcarea unui acumulator?

Nu sunteti atenti deloc.... Puteti sa va dati seama ca poza este ilustrativa, omul are de toate, nu o sa le pozeze pe toate una cate una.... 

In textul anuntului scrie : ampermetru 15 A.... 

 

 

Gasit in descriere;

 

Ampermetru analogic de panou, 15A, AC


 

Dimensiuni:63x55x55 mm


 

Ampermetrul se livreaza fara sunt aditional de masurare.


 

Poza este simbolica

Editat de Усилитель
Link spre comentariu

 La prima deplasare, la parinti, aduc acest redresor automat realizat de mine.

Am sa fac poze si le voi posta aici.

 

 

Acum 15 ore, Усилитель a spus:

Nu sunteti atenti deloc.... Puteti sa va dati seama ca poza este ilustrativa, omul are de toate, nu o sa le pozeze pe toate una cate una.... 

In textul anuntului scrie : ampermetru 15 A.... 

 

Daca le are pe toate, de ce nu a pus o poza cu un aparat de masura specific acestui topic?

Link spre comentariu
Acum 5 ore, PINTI a spus:

Nu recomand montarea de indicatoare digitale pentru masurarea tensiunii si curentului de incarcare la acest incarcator de acumulatoare.

 

 Am montat si acometre dar si digitale, cu afisaj dublu, curent-tensiune, si au fost ok. E doar chestiune de gust...ce vrei sa vezi. Un ac sau o cifra. Merg in egala masura ambele tipuri. Nu ai variatii asa de rapide de valori incat sa nu le poti urmari pe afisaj.

Link spre comentariu
Acum 15 ore, PINTI a spus:

Daca se monteaza un condensator de filtraj la alimentare, acel tiristor nu va iesi din conductie niciodata. Va iesi din conductie atunci cand se intrerupe sursa de alimentare sau cand se va face un scurtcircuit (fizic) intre Anod-Catod.

 

A, ok, am inteles.

Acum 15 ore, Усилитель a spus:

Da, pe asta nu-l gasisem cand am cautat si pana la urma m-am orientat sper fratii chinezi voltmetru de 20v si ampermetru de 5a

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. 

Link spre comentariu

Ampermetru ia-l de 10A.... la cuplarea redresorului vei da peste cap ampermetru de 5A daca bateria este descarcata rau.

Si sa nu te astepti la vreo precizie din partea lui...aceste ampermetre sunt mai mult informative.

Am pus si eu un astfel de ampermetru pe incarcatorul meu...dar din pacate acest ampermetru s-a stricat....mi-a cazut redresorul pe jos cand am vrut sa incarc bateria pe masina...sa n-o mai dau jos ca e grea. Voltmetrul i-am pus unul digital...dar l-am alimentat din alta sursa....nu merge alimentat direct din montaj. O infasurare separata pe traf de 4-5V.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări