Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Redresor automat Tehnium


Postări Recomandate

Acum 16 ore, PINTI a spus:

Daca se monteaza un condensator de filtraj la alimentare, acel tiristor nu va iesi din conductie niciodata. Va iesi din conductie atunci cand se intrerupe sursa de alimentare sau cand se va face un scurtcircuit (fizic) intre Anod-Catod.

Nu am tiristor in librarie asa ca l-am "simulat". Cu condensator de filtraj si fara:

56.png

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

57.png

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 5 ore, mac01 a spus:

Ampermetru ia-l de 10A.... la cuplarea redresorului vei da peste cap ampermetru de 5A daca bateria este descarcata rau.

Si sa nu te astepti la vreo precizie din partea lui...aceste ampermetre sunt mai mult informative.

Am pus si eu un astfel de ampermetru pe incarcatorul meu...dar din pacate acest ampermetru s-a stricat....mi-a cazut redresorul pe jos cand am vrut sa incarc bateria pe masina...sa n-o mai dau jos ca e grea. Voltmetrul i-am pus unul digital...dar l-am alimentat din alta sursa....nu merge alimentat direct din montaj. O infasurare separata pe traf de 4-5V.

Da, la asta nu m-am gandit, noroc ca se misca greu chinezu si nu a acceptat comanda:)). Da, informativ ma intereseaza, nu vreau acuratete foarte mare.

Acum 5 ore, dumitrumy a spus:

Nu am tiristor in librarie asa ca l-am "simulat". Cu condensator de filtraj si fara:

56.png

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

57.png

super, multumesc pentru demonstratie

Link spre comentariu

Am facut si eu acest incarcator acum, aproximativ 30 de ani, nu mai tin bine minte. Aramas pe la fratii mei sa-l foloseasca ei.

I-am pus un indicator cu ac, parca de vreo 250uA, si un comutator pentru a citi tensiunea la iesire sau curentul,

prin masurarea caderii de tensiune pe sunt.

8 amperi ii dadea (de fapt ii da inca) lejer. Este inca in "viata".

Link spre comentariu
Acum 18 ore, spirica a spus:

Am facut si eu acest incarcator acum, aproximativ 30 de ani, nu mai tin bine minte. Aramas pe la fratii mei sa-l foloseasca ei.

I-am pus un indicator cu ac, parca de vreo 250uA, si un comutator pentru a citi tensiunea la iesire sau curentul,

prin masurarea caderii de tensiune pe sunt.

8 amperi ii dadea (de fapt ii da inca) lejer. Este inca in "viata".

Nu inteleg ceva. Din cate am citit eu, curentul de incarcarea poate ajunge la 3 amperi. Al dumneavoastra ajungea la 8?

Link spre comentariu

Curentul maxim depinde în principal de transformator dar şi de rezistenţa de limitare utilizată în schemă.Prin modificări se poate creşte curentul maxim de încărcare.Dar scopul de bază al redresorului cu decuplare e să îl laşi noaptea la încărcat, fără grija că bateria se poate suraîncărca.

Dacă doriţi ceva mai performant şi mai uşor, se găsesc prin Lidl şi ocazional prin Kaufland încărcătoare cu microcontroller, care la un gabarit ceva mai mare decât un alimentator de laptop, asigură un curent de încărcare de 4A, decuplare automată la terminarea încărcării şi posibilitatea de a încărca şi acumulatori de capacitate redusă (scuter, motocicletă) cu 1A.asta la circa 70-80 Lei...

Link spre comentariu
1 oră în urmă, validae a spus:

Curentul maxim depinde în principal de transformator dar şi de rezistenţa de limitare utilizată în schemă.Prin modificări se poate creşte curentul maxim de încărcare.Dar scopul de bază al redresorului cu decuplare e să îl laşi noaptea la încărcat, fără grija că bateria se poate suraîncărca.

Dacă doriţi ceva mai performant şi mai uşor, se găsesc prin Lidl şi ocazional prin Kaufland încărcătoare cu microcontroller, care la un gabarit ceva mai mare decât un alimentator de laptop, asigură un curent de încărcare de 4A, decuplare automată la terminarea încărcării şi posibilitatea de a încărca şi acumulatori de capacitate redusă (scuter, motocicletă) cu 1A.asta la circa 70-80 Lei...

Da le cunosc, nu sunt scumpi, ies mai scump construind acest redresor, dar nu ma intereseaza asa mult costul lui de constructie.

Sa inetelg ca daca voi miscora R12 si voi pune un traf cu amperaj mai mare de 5a, pot sa trec de cei 3 amperi, asta fara sa fac alte modificari schemei?

 

Editat de TibiBzg
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări