Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Redresor automat Tehnium


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 7 minute, nel65 a spus:

Triac T2050H  folosesc eu la  incarcatoarele cu acesta schema ,merg perfect,nu conteaza daca se pune bateria invers!

Pai nu asta s-a intrebat .

CITAT:   Ma gadesc ca daca pune triac si scoate din priza redresorul cu bateria conectata pot aparea ceva probleme.
Sau gresesc ?

Link spre comentariu

Exact, s-a formulat o ipoteză greşită că folosirea unui triac ar avea un efect negativ la deconactarea reţelei.Nici nu trebuie să programezi vreo simulare ca să-ţi dai seama că nu se va întâmpla nimic în acel caz.E suficient să înţelegi funcţionarea unui triac, sau măcar să fi folosit unul vreodată...

Link spre comentariu

Eu nu inteleg de unde dorinta asta de a incarca cu zeci de amperi un amarit de acumulator.

Vrei incarcare la curent foarte mare atunci iei o sursa ATX de calculator (veche) la care ii modifici tensiunea de iesire la 14.5V (trebuie sa-i dezactivezi si protectia la supratensiune) si apoi poti incarca cu zeci de amperi. Mai trebuie sa-i pui si o rezistenta de limitare a curentului sa sa nu intre sursa in protectie.

Am analizat un incarcator din Lidl si chiar functioneaza foarte corect facind exact ceea ce zice in prospect: incarcare cu 4A si ceva dupa ce aduce tensiunea la o valoare mai buna incarcind la inceput in impulsuri. A incarcat constant timp de citeva ore la aproximativ 3-4A un acumulator relativ bun si inca incarca cind am oprit.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

 TibiBzg.Traf poate are Shambala,altfel pe olx.Nu prea sunt ieftine...De asta s-a recomandat pe aici un încărcător gen Lidl.

 Mulţi din cei ce au făcut sau mai fac montajul ăsta au piese din "arhivă",deci costul e mult redus.

 Iar la final ajungi la cea mai grea problemă:cutia!

Link spre comentariu

^Fara cutie,o blana sau o bucata de parchet laminat ,insirat montajul pe ea si montata pe zid in garaj cu fire suficient de lungi ca sa ajunga la masina!Ai si motive ca sa nu-l dai cu imprumut pe la diversi!Pentru portabil se schimba treaba .Trebuie si carcasa.

Link spre comentariu
Acum 7 ore, BRANCA a spus:

 TibiBzg.Traf poate are Shambala,altfel pe olx.Nu prea sunt ieftine...De asta s-a recomandat pe aici un încărcător gen Lidl.

 Mulţi din cei ce au făcut sau mai fac montajul ăsta au piese din "arhivă",deci costul e mult redus.

 Iar la final ajungi la cea mai grea problemă:cutia!

Multumesc, o  sa iau legatura cu el.

Pai cutia m-am gandit sa vorbesc cu cineva sa o faca cu imprimanta 3D.

Daca nu, stiu eu un tinichigiu meserias care ma rezolva:)).

 

Link spre comentariu
Acum 6 ore, nel65 a spus:

^Fara cutie,o blana sau o bucata de parchet laminat ,insirat montajul pe ea si montata pe zid in garaj cu fire suficient de lungi ca sa ajunga la masina!Ai si motive ca sa nu-l dai cu imprumut pe la diversi!Pentru portabil se schimba treaba .Trebuie si carcasa.

Da si asta ar fi o varianta, dar nu ma prea incanta. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări