Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preamplificator corector de ton homemade Alex


alexy

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 98
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 2 ore, CornelM a spus:

In genereal toate amplificatoarele pentru uz casnic au corector de ton. Cel putin asa am observat eu.

Am nevoie de el deoarece eu ascult muzica de pe CD nu de la pc unde ai posibilitatea de a folosi egalizatorul.

Nu stiu ce alura trebuie sa aibe un astfel de corector. Care ar fi diferenta dintre acest corector si unul clasic de exemplu? Intrebare de incepator.

"Super-moderatorul'' de ce sa inchida topicul? 

Cred ca este interesant, mai primesc o parere, o idee sau un sfat de la cei cu multa experienta.

Toate cele bune!

 

 In acest caz chiar nu ai nevoie de egalizor. Am folosit si chiar mi-am achizitionat un egalizor pe 10 benzi cu analizor spectral integrat si acum sta si aduna praf pt ca efectiv nu mai am nevoie sa aplic corectii sunetului, iar sunetul corect/placut este obtinut la mine prin adaptarea (filtrului) boxelor la acustica camerei.

Link spre comentariu
Acum 49 minute, sesebe a spus:

In acest caz chiar nu ai nevoie de egalizor

Da , asa este , amplificatoarele mele Yamaha au chiar si buton "CD Direct "pt ca sunetul original  sa fie cat mai putin modificat.Este de preferat ca sunetul sa treaca prin cat mai putine etaje ...fiecare are rata proprie de distorsiuni ,zgomot de fond ,neliniaritati ...

Ar fi mai interesant/practic  de construit un buton cu Loudness ,pt auditii la nivel mic de putere.

Lumea s-a obisnuit cu bas in exces , este greu sa revii la "normal"......

Amplificatoarele cu tuburi nu au in majoritatea cazurilor nici o corectie .Si mie mi-a fost greu sa ma reobisnuiesc cu acest sunet ( am peste tot boxe 4cai + subwoofer  sistem 2+1 ) 

 

 

Link spre comentariu
7 hours ago, CornelM said:

In genereal toate amplificatoarele pentru uz casnic au corector de ton. Cel putin asa am observat eu.

E chestie de gust daca il folosesti sau nu.

 

7 hours ago, CornelM said:

Am nevoie de el deoarece eu ascult muzica de pe CD nu de la pc unde ai posibilitatea de a folosi egalizatorul.

Asa cum zic colegii, e posibil sa nu ai nevoie de el. 

 

7 hours ago, CornelM said:

Nu stiu ce alura trebuie sa aibe un astfel de corector. Care ar fi diferenta dintre acest corector si unul clasic de exemplu? Intrebare de incepator.

Pai, tocmai din simularile facute de Marian, pe pagina precedenta, se vede ca nu poate fi liniar. Ai cocoase sau văi (dupa cum amplifici sau atenuezi) la frecventele filtrelor. Tu ai 3 filtre in schema ta. In functie de factorul de calitate al filtrului, cocoasa este mai larga sau mai ingusta, astfel afectand si frecventele adiacente. 

 

Corectorul tau nu are nimic special, e clasic cu 3 zone de reglaj. 

 

Pentru a liniariza oarecum raspunsul unui egalizator, fie il faci cu nspe zone de reglaj, fie tii toate corectiile pe 0. Dar, astfel, care mai e rostul sa il construiesti. E evident ca tu cauti o amplificare la joase si inalte, in detrimentul mediilor. Deci, ai o mare vale intre joase si inalte. 

Link spre comentariu

Poate ar trebui sa incepi cu o masuratoare a urechilor si vorbesc serios aici pt ca te-ai referit la un moment dat la corectie la 20Khz si snt sigur ca nu auzi acea frecventa si ti-ar prinde bine sa vezi (auzi) care este banda audio a urechilor tale.

Apoi ar trebui sa verifici si care este banda reprodusa de boxe, amplificatorul folosit sursa de semnal.

Dupa ce ai liniarizat toate astea ai sa vezi ca nu mai sint bnecesare corectii sau daca totusi iti plac ceva mai accentuale basul si inaltele poti sa faci doar un volum cu loudness progresiv in functie devaloarea setata la volum.

Link spre comentariu

da corect , dar la anumite gen de muzica cred ca trebuie si putin corector de ton , ma refer in general la muzica veche sau etc , nu audiophile

"sesebe" in fiecare an la vizita medicala anuala  ne face test auditiv:rade:

da intradevar Doug Self Preamp from Linear Audio 5, este foarte bun

Editat de alexy
Link spre comentariu
13 minutes ago, alexy said:

deci nicioadata sa judecam componente numai prin specificatia pentru distorsonarea intermodularii

Eu nu cred ca postezi serios, cand vad ce scrii pe forum. De ce vorbesti despre chestii cu care esti complet paralel? 

 

7 minutes ago, sesebe said:

Apoi ar trebui sa verifici si care este banda reprodusa de boxe, amplificatorul folosit sursa de semnal.

Dupa ce ai liniarizat toate astea ai sa vezi ca nu mai sint bnecesare corectii... 

D-aia am achizitionat o jucarie de la miniDSP, ca sa masor si liniarizez raspunsul boxelor. Apoi, sa vedem cum suna muzica. Timp sa am. 

Link spre comentariu

A asculta cu corectii de ton sau fara nu inseamna nici "manelism" dar nici snobism.  Fiecare asculta cum ii place, dar la modul real si concret depinde si de boxe si de sursa de semnal.  Pot fi boxe cu un bas mai precar la care oricine domte nevoia sa accentueze basul din sistemul de corectie, ppt fi tweetete mai "blande"  sau mai "tipatoare", la fel cjm sunt sumedenie de inregistrari care - pe un sistem audio sau pe altul au nevoie (dau nu) de corectii de ton. 

Am adunat ceva cd-uri " audiofile" in ultimii ani si multe din ele, la mine in camera trebuiesc ajutate de egalizator.

Nu este nici o rusine si nici vreo mandrie in asta.

Uneori e un pic de frustrare, ca am dat 39 de euro pe un cd cu inregistrari vechi si "rare" din cine stie ce catedrala sau castel si care suna destul de prost.. 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Mircea a spus:

D-aia am achizitionat o jucarie de la miniDSP, ca sa masor si liniarizez raspunsul boxelor.

Eu nici macar nu vreau sa fie liniar , cum urechea mea nu este liniara .La filtre facute dupa  calcule , la filtre facute de fabrica a trebuit sa intervin sa sune cum ami place mie....

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Sound/imgsou/msens.gif

Frequencies for maximum sensitivity of human hearing

The hearing curves show a significant dip in the range 2000-5000 Hz with a peak sensitivity around 3500 -4000 Hz. This is associated with the resonance of the auditory canal. There is another enhanced sensitivity region at about 13,500 Hz which may be associated with the third harmonic resonance of the auditory canal. The high sensitivity region at 2-5kHz is very important for the understanding of speech.

 

image_preview2

O schema de loudness variabil ( majoritatea sunt cu potentiometru cu priza suplimentara )

fc2ef12e969d13a180ad1b749c2901f7.jpg

 

Editat de Усилитель
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări