Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preamplificator corector de ton homemade Alex


alexy

Postări Recomandate

Apex ala nu a inventat el apa calda si gaura din covrig. Daca o sa cautati mai atent o sa observati ca si el a copiat la randului schemele din alte manuale service, dupa care scrie el APEX pe ele de zici ca e patent schema.

Indienii sunt multi, gasesti cativa entuziasti cat sa te ridice in slavi.

Editat de maxente
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 98
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

La ce folosesc oscilogramele de mai sus? Mai ales dreptunghiul si triunghiul... 

 

Apoi, zici ca ai corectiile la minim. Ia pune-le la maximum si apoi vezi ce poate scoate corectorul. Daca ai 10dB castigul de controale, apoi ai sa ai mai mult de 2Vrms la iesire, ceea ce este mai mult decat suficient ca sa ataci un amplificator. De unde si inutilitatea unui preamplificator liniar (sic!) dupa corector. 

 

LE: de fapt sunt +/-10dB, deci se ajusteaza calculul meu in consecinta. 

Editat de Mircea
Link spre comentariu
Acum 15 ore, Mircea a spus:

La ce folosesc oscilogramele de mai sus? Mai ales dreptunghiul si triunghiul... 

 

Apoi, zici ca ai corectiile la minim. Ia pune-le la maximum si apoi vezi ce poate scoate corectorul. Daca ai 10dB castigul de controale, apoi ai sa ai mai mult de 2Vrms la iesire, ceea ce este mai mult decat suficient ca sa ataci un amplificator. De unde si inutilitatea unui preamplificator liniar (sic!) dupa corector. 

 

LE: de fapt sunt +/-10dB, deci se ajusteaza calculul meu in consecinta. 

Domnule Mircea, atunci care ar fi masuratorile corecte ce ar trebui facute?

O sa masor si cu pot. la maxim.

Link spre comentariu

Nu as intra in astfel de detalii. E un proiect deja calculat.

 

Intrucat OP credea ca are nevoie de un alt etaj de preamplificare, o masuratoare la 40, 100, 1k, 10k si 16k ar fi aratat ce nivel de tensiune poti obtine cu controalele la maximum. Evident, cand ai un corector de ton, ideal este sa reduci, nu neaparat sa amplifici la maximum. Ca altfel te trezesti cu semnal injectat care duce repede amplificatorul in clipping in anumite cazuri.

 

Am sugerat cate 2 frecvente la capete de plaja caci nu stiu cum sunt calculate filtrele.

Link spre comentariu

Multumim "CornelM" pentru masuratori si constructia lui , acum hai sa vedem de unde provine aceste corector de ton,,, provine dupa schema din amplificatorul Marantz PM8004 bineinteles cred ca este un amplificator cat de cat la pretul lui.Sant tare curios nu gasesc schema de la Marantz PM8005 -PM8006 daca este la fel corectorul:rade:
Aici avem detalii mai multe despre el,,,,
https://www.vintageshifi.com/repertoire-pdf/pdf/telecharge.php?pdf=Marantz-PM-8004-Service-Manual.pdf
rBFPK4L.pngoVYmJtw.png

Editat de alexy
Link spre comentariu

Buna seara,

va prezint masuratorile:

-la 40Hz tensiunea este 0.66V;

-la 100Hz tensiunea este 0.725V;

-la 1KHz tensiunea este 1V;

-la 10KHz tensiunea este 1.2V;

-la 16KHz tensiunea este 1.4V.

Aceste masuratori sunt facute la iesirea corectorului.

La montajul facut de mine(am inteles ca nu prea este corect ce am facut eu acolo) rezultatele sunt urmatoarele:

-la 40Hz tensiunea este 1.8V;

-la 100Hz tensiunea este 2V;

-la 1KHz tensiunea este 2.8V;

-la 10KHz tensiunea este 3.3V;

-la 16KHz tensiunea este 4V.

Pentru initiatorul topicului nu cred ca mai este nevie de preamplificator, asta doar in cazul in care sursa de semnal este de nivel foarte mic.

Link spre comentariu

Domnule sesebe, cum ar arata o caracteristica ok?

Multumesc.

Acum 3 minute, Mircea a spus:

Cine stie ce a avut la intrare, in ce conditii erau reglajele, etc.

 

Asa e cand se masoara fara a stii ce si de ce masori.

La intrare sunt 448mv. Am doar o aplicatie pe telefon pe post de generator de semnal. Stiu foarte bine ca nu este tocmai ok… saracie.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări