Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preamplificator corector de ton homemade Alex


alexy

Postări Recomandate

Pt cei ce nu au la dispozitie un generator de semnal audio le recomand cu caldura o placa de sunet de sine statatoare PCI sau PCIe (nu integrata in placa de baza), eventual externa daca se poate.

Telefonul este cea mai proasta alegere posibila. Pina si o placa de sunet integrata intr-un laptop este mai buna decit cel mai scump telefon.

E, desi am si un generator de sine statator (0Hz -10Mhz), pt audio folosesc aproape in exclusivitate iesirea de casti de la DAC-ul meu, iesire pe care am masurat-o si-i liniara intre 5Hz si 40Khz (+/-3db). In intervalul 20hz-20Khz are abatere mai mica de 0.1db - masurata. Conexiunea DC de la iesirea DAC-ului pina la iesire si filtrul trece jos setat la vreo 60Khz imi permite o banda asa de liniara. Ca aplicatie generator folosesc REW.

 

Daca nu puteti folosi o placa de sunet decenta atunci mai bine renuntati sa mai faceti masuratori audio.

Editat de sesebe
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 98
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Va salut,

Am lasat telofonu deoparte, nu se preteaza pentru asa ceva...:rade:

Corectorul are o caracteristica liniara, am refacut masuratoarea dupa indicatiile dl-ui sesebe.

Sursa de semnal este un calibrator, tensiune de 1V, frecventa la 40, 100, 1K, 10K si 16K Hz.

Montajul intra in limitare in jurul valorii de 2.2V - 2.4V pe intrare (ultima poza).

IMG_0278.jpg

IMG_0279.jpg

IMG_0280.jpg

IMG_0281.jpg

IMG_0282.jpg

IMG_0285.jpg

IMG_0283.jpg

Link spre comentariu
Acum 11 ore, sesebe a spus:

Pt cei ce nu au la dispozitie un generator de semnal audio le recomand cu caldura o placa de sunet de sine statatoare PCI sau PCIe (nu integrata in placa de baza), eventual externa daca se poate.

Telefonul este cea mai proasta alegere posibila. Pina si o placa de sunet integrata intr-un laptop este mai buna decit cel mai scump telefon.

E, desi am si un generator de sine statator (0Hz -10Mhz), pt audio folosesc aproape in exclusivitate iesirea de casti de la DAC-ul meu, iesire pe care am masurat-o si-i liniara intre 5Hz si 40Khz (+/-3db). In intervalul 20hz-20Khz are abatere mai mica de 0.1db - masurata. Conexiunea DC de la iesirea DAC-ului pina la iesire si filtrul trece jos setat la vreo 60Khz imi permite o banda asa de liniara. Ca aplicatie generator folosesc REW.

 

Daca nu puteti folosi o placa de sunet decenta atunci mai bine renuntati sa mai faceti masuratori audio.

Masurata cu ce? Poti spune ce THD si IMD are?

Link spre comentariu

@KISS am mai vorbit despre asta și sigur ai comentat și acolo.

Apoi în mesajul citat de tine nu am spus nimic despre distorsiuni deci ce treaba au astea cu nivelul de ieșire? 

Și in caz ca nu știai nu-ți trebuie cine știe ce scule ca să masori precis o tensiune sinusoidala. Mulți dintre cei de pe forum sint capabili de asa ceva. 

 

Link spre comentariu

Exact ce voiam sa zic si eu, ca nu este deloc liniar cu toate corectiile la maximum. Sunt 3 cocoase corespunzatoare celor 3 zone de control. 

 

Marian a facut simularea, insa la 1kHz cocoasa e mai mica decat in oscilogramele de mai sus. 

 

005-Corector-toate-max.png

 

Se vede insa ca se obtin peste 2Vrms, adica mai mult decat suficient ca sa ataci un amplificator. 

Link spre comentariu

Multumesc pentru efortul depus pentru grafice reale al corectorului de ton , da intradevar nu este liniar cu corectiile la maxim , 50Hz-1kHz-14kHz ,se poate modifica corectorul sa fie liniar si frecventele si corectiile sa fie 20Hz-1kHz-20kHz daca se poate modifica va rog spuneti ce componente trebuie modificate din schema, mie mi se par cam mici pentru frecventele de bas si inalte

Link spre comentariu

Daca se fac corectiile la 20 si 20kHz ai sa amplifici numai bubuituri si chiți-chiți. Asa cum e conceput e corect. 

 

Intreb iar: stii ce alura trebuie sa aiba un astfel de corector si de ce ai nevoie de corector? 

 

Nu are cum sa fie liniar, si sa fie si corector de ton. 

 

6Vrms cu corectiile la maximum este enorm. Daca aplici astia 6Vrms (adica 6V/0.35 = 17Vpp) la un amplif, risti sa stea in clipping la muzica mai aglomerata. 

Editat de Mircea
Link spre comentariu
Acum 22 ore, sesebe a spus:

@KISS am mai vorbit despre asta și sigur ai comentat și acolo.

Apoi în mesajul citat de tine nu am spus nimic despre distorsiuni deci ce treaba au astea cu nivelul de ieșire? 

Și in caz ca nu știai nu-ți trebuie cine știe ce scule ca să masori precis o tensiune sinusoidala. Mulți dintre cei de pe forum sint capabili de asa ceva. 

 

O masori cu osciloscopul doar ca amplitudine, dar asta  nu inseamna ca semnalul sinusoidal e ''curat''. Pe osciloscop toate generatoarele de semnal arata bine, chiar si cu distorsiuni de 2-3%. Prin urmare, recomandarea ta cu placile de sunet e cam eronata. Si da, exista generatoare de semnal analogice care ingenuncheaza multe din astea moderne, digitale, si implicit placile de sunet sau orice DAC. Cand iti iei analizor de spectru putem discuta obiectiv.

Link spre comentariu

Nene nu intelegi ca n-am sa-mi iau ever un analizor spectral? Poate doar daca il primesc cadou. Pretul este prea mare pt ceea ce as putea face eu cu el.

Iar despre discutatul obiectiv te rog sa ma scuzi dar am utilizat analizoare spectrale pe care tu doar le-ai vazut prin poze , asa ca lasa nasul mai jos ca nu esti singurul care a butonat live un analizor spectral

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Ce-ar fi sa incetati aceste discutii contradictorii absolut sterile ca folos pt initiatorul topicului ?  Sunteti mai rai ca doi copiii - in cel putin 3 topicuri ati ajuns la "de ce nu isi ia Sesebe analizor spectral [performant]".

 

Alexy NU isi va lua analizor spectral, Sesebe NU va face depanare audio profesionala (in sensul de profesie) iar supermoderatorul va inchide topicul sau il va muta la Pubela.

Link spre comentariu
Acum 12 ore, Mircea a spus:

 

Intreb iar: stii ce alura trebuie sa aiba un astfel de corector si de ce ai nevoie de corector? 

 

In genereal toate amplificatoarele pentru uz casnic au corector de ton. Cel putin asa am observat eu.

Am nevoie de el deoarece eu ascult muzica de pe CD nu de la pc unde ai posibilitatea de a folosi egalizatorul.

Nu stiu ce alura trebuie sa aibe un astfel de corector. Care ar fi diferenta dintre acest corector si unul clasic de exemplu? Intrebare de incepator.

Acum 9 ore, Shambala a spus:

supermoderatorul va inchide topicul sau il va muta la Pubela.

"Super-moderatorul'' de ce sa inchida topicul? 

Cred ca este interesant, mai primesc o parere, o idee sau un sfat de la cei cu multa experienta.

Toate cele bune!

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări