Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare potentiometru volum


Postări Recomandate

Pentru că placa de sunet pe care o folosesc la calculator are un singur potentiometru comun pentru toate iesirile (boxe, respectiv căști) mi-am construit o cutiuta mica in care conectez castile si controlez volumul separat dintr-un potentiometru. 

Problema este ca, probabil din cauza faptului ca este un potentiometru ieftin, acesta nu regleaza in mod egal ambele canale. Daca dau la maxim atunci se aude egal in ambele, altfel.. nu e chiar perfect egal. Am intalnit aceasta problema si la alte scule si mai ales la modele de casti cu controller de volum pe cablu. 

 

Imi puteti recomanda un model de potentiometru mai performant? si eventual si o valoare mai indicata pentru scopul lui.

Eu am folosit un B10K, insa parerile pe internet sunt foarte impartite, de la.. persoane care recomanda B500K la altele care zic că ar trebui folosită o valoare de 5-10 ori mai mare față de valoarea impedanței. Castile mele au 35ohm impedanta.

 

 

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

6 hours ago, luciann said:

Pentru că placa de sunet pe care o folosesc la calculator are un singur potentiometru comun pentru toate iesirile (boxe, respectiv căști) mi-am construit o cutiuta mica in care conectez castile si controlez volumul separat dintr-un potentiometru. 

... Castile mele au 35ohm impedanta.

Potentiometrul ala este pus direct pe iesirea de casti? Iar la cursor castile?

Link spre comentariu
Acum 1 oră, luciann a spus:

 

 Unde pot să găsesc potențiometrii cu astfel de valori? prin magazinele locale n-am găsit, așa am ajuns la B10K, deci musai online de undeva. 

 

Esti din Cluj incearca la SAIMON. Daca nu au iti aduc la comanda. Bafta!

Link spre comentariu

Mai bine ai schimba placa de sunet cu una ce stie sa ruleze doua streamuri independente pe panoul din spate pentru boxe, respectiv iesirea din fata pentru casti. Pana si placa integrata Realtek 1150 a mea ce e destul de veche stie sa faca asta.   Sau poate si a ta stie, dar nu e conectata/setata corect.

Link spre comentariu
8 hours ago, luciann said:

Da. Acesta este pus ca in imagine. 

@nasturica Unde pot să găsesc potențiometrii cu astfel de valori? prin magazinele locale n-am găsit, așa am ajuns la B10K, deci musai online de undeva. 

8534761.jpg

E gresit asa. Ma mir ca se aude ceva in casti.

 

Iti recomand un amplif de casti extern cu potentiometru de volum conectat ca-n schema ta. 

 

Daca nu ai control separ

Link spre comentariu

Asta ar fi cea mai corectă variantă, să reglezi din potenţiometru semnalul de intrare, nu pe cel de la ieşirea din amplificator.Chiar dacă varianta asta cu potenţiometru pus direct pe ieşirea de căşti funcţionează şi chiar se practică de către unii producători de căşti ieftine, nu e varianta optimă.Asta fiindcă valoarea potenţiometrului e critică şi depinde de impedanţa căştilor şi nivelul de semnal de la intrare.Dacă tot foloseşti o ,,cutiuţă externă,, din care reglezi volumul, pune în ea un amplificator de căşti şi potenţiometrul de volum pe intrarea de semnal.Exact cum bine spunea mai sus Mircea...

Editat de validae
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări