Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alimentator radio


Postări Recomandate

Salutare!

Am un radio micut, chinezesc, care este extrem de selectiv pe FM, cu sunet minunat si as vrea sa-i fac un alimentator dintr-un incarcator de telefon. Problema e ca radioul merge cu 3V, iar incarcatorul scoate 5V. Cum sa mai reduc tensiunea, ii mai pun vreo 4-5 diode 1N4001 in serie cu plusul sau exista o solutie si mai simpla?

Multumesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

 Merge un circuit stabilizator tip LDO,adica cadere mica tensiune.De ex LD1117V30.

 Daca nu gasesti circuitul merge si cu montaj pe tranzistori.

 Cu diode calculezi cca 0,7-0,8V cadere pe fiecare dioda.

 Cu LM317 e cam la limita.Astea lucreaza cel mai bine cu diferenta tensiune intrare-iesire de 2,5V.

Editat de BRANCA
Link spre comentariu

Daca incarcatorul de telefon este in comutatie uita de el .Va induce zgomot pe partea de alimentare in finalu' audio  si prin radiatie in frecventa intermediara .

Nu recomand sursa in comutatie .

Ceva cu transformator , tot de telefon , este mult mai indicat .

Pot sa-ti trimit transformator , redresare + filtraj si stabilizare la 3V .

Cauti cutie si platesti doar transport .Posibil sa fie cu tot cu carcasa .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 12 ore, razvan-l1 a spus:

..................................................................................................................

Cauti cutie si platesti doar transport .Posibil sa fie cu tot cu carcasa .

 

Salutare!

Multumesc mult pentru sugestii si oferta, dar vroiam ceva cat mai mic pe care sa-l bag in locul pentru baterii, e cu 2 baterii din alea mari, R20. Aseara mi-am adus aminte ca am pe acasa un traf micut care ar incapea in locasul pentru baterii si care scoate vreo 9V. Am mai vazut la cineva un radio micut alimentat direct din retea cu un condensator, o punte si un stabilizator, dar nu vreau sa fac asa ceav.

Multumesc tuturor pentru sfaturi si revin saptamana viitoare cu noutati.

Link spre comentariu

Atentie la tensiunea de iesire , poti distruge aparatul daca alimentezi cu tensiune peste 4V .

Recomandarea cu LM 317 ramane valabila .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Dacă ai traf de 9V ce încape în locaş, fie dai jos din spire până ajungi la tensiunea de circa 3V, fie dai tot secundarul jos şi pui sârma scoasă în două fire şi bobinezi numărul necesar pentru 3V, apoi faci priză mediană ca să foloseşti doar două diode.Va fi mai eficient şi simplifică redresarea.

Altă opţiune ar fi să foloseşti un încărcător de telefon de 5V dar pe care-l bagi direct în priză (nu-i bagi sursa în radio) şi în radio montezi doar un LT1117-3 care e stabilizator Low Dropout şi ocupă extrem de puţin spaţiu şi oferă o stabilitate bună la diferenţe mici de tensiune intrare-ieşire.Nu recomand în niciun caz folosirea de diode înseriate ca să ,,cadă,, din tensiune pe ele, căderea de tensiune la diode fiind dependentă de curent/temperatură şi tensiunea va varia cu volumul radioului.Stabilizatoarele LT1117 pot fi recuperate de pe multe plăci ce se găsesc uşor, HDD-uri defecte, plăci TV defecte, etc.... mai există şi posibilitatea folosirii unui LT1117-Adj  care e similar lui LM317 dar are avantajul folosirii unei diferenţe de tensiune (in-out)  sub 3V.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări