Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Boxe pt amplificator clasa A Hiraga


Postări Recomandate

Acum 4 ore, relu a spus:

Buna seara,

Va multumesc tuturora pentru raspunsul vostru. Din multitudinea de exemple, ca o prima constatare,trebuie sa recunosc ca varianta propusa de @Faust2018 pare interesanta.

Sunt convins ca daca as putea sa ascult o pereche de incinte VTP, echipate cu  astfel de difuzoare,sau ceva similar,decizia ar fi mult mai simpla de luat.

Din pacate, in aceasta perioada,este mult mai greu sa realizez acest lucru.

Voi studia acest tip de incinte si contez, in continuare, pe ajutorul vostru.

Shambala, boxele vor sta intr-o camera de  28 mp.

 

Acum 10 minute, vivian a spus:

Dupa gustul meu hornul este deasupra altor toplogii. Ma repet, dupa gustul meu.

Am in gind , cu acordul lui Viorel, sa le aduc la o proxima intalnire de auditii la Bucuresti.

Ca si amplificator , un modest PP cu 6P14P.

Să treacă molima. Am vrut să fac un eveniment pe 15 Martie, l-am anulat. 

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Buna seara,

Nu am reusit sa progresez în alegerea unor incinte acustice potrivite.Cu cât  studiez mai mult ,cu atât îmi dau seama cât  de ignorant sunt in acest domeniu.

Este clar ca fără ajutorul vostru, numai printr-un noroc chior pot sa aleg boxele potrivite.

Puteti sa-mi spuneti daca Klipsch RP 8000f,sau similare,(performanțe/buget) ar putea  sa corespundă amplificatorului meu?

Link spre comentariu

In ultimile zile am avut ocazia sa ascult un Hiraga inceput de ceva timp si terminat in perioada de stat acasa.

A fost alimentat la o tensiune mai mare rezultand o putere de iesire si ea sensibil marita - cu pretul unor radiatoare extrem de generoase.

Suna extrem de bine si pe incinte de 89-90dB, nu s-a simtit nevoia de mai multa putere decat putea sa dea  (cca 50W).

Si asta in conditii de auditie demonstrativa, caci in mod mormal este folosit la putere mult mai mica.

 

S-a dovedit ca  - cel putin acesta modificat pt o alimentare mai mare (si f bine facut) - este un amplificator  neiertator cu boxele, scoate in evidenta orice imperfectiune sau insuficienta. Testat pe 3 perechi de boxe, doua de fabrica si una diy, concluzia a fost ca merita niste boxe mult mai bune decat ce avea acolo proprietarul.

 

Concluzia pt Relu - poti lua linistit acele Klipsch-uri, oricum in timp le vei schimba si vei trece la un nivel superior.  Abia atunci vor incepe problemele   :)

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Mulțumesc Shambala. 

Am sa incerc să  le ascult pe amplificatorul meu, si , numai dupa aceea ,am sa iau decizia.

Sunt convins că ai dreptate cu privire la trecerea la un alt nivel.

Poate ,,ard" o etapa si mai măresc bugetu'

 

Link spre comentariu

Hm, nu stiu daca e bine sa faci asta - sa maresti bugetul.  In orice caz nu mult. Daca te duci la un dealer te va convinge cumva sa iei boxe mult mai scumpe - asta este meseria si datoria  lui    :)        Lasa-ti o sansa [financiara] si pt viitor.   Plus ca gusturile se mai schimba /modifica.  (De ex. eu fata de acum 10-12 ani ascult mai tot timpul MULT mai incet.)

Poti lua boxe multlaudate de multe mii de euro si sa fii nemultumit.

Fiecare avem asteptari extrem de personale de la boxe, fiecare agreem un sunet (+/-) diferit de ceilalti.

Pana nu asculti si simti ca iti place tie, nu poti fi sigur ca anumite boxe sunt sau nu ceea ce cauti.

Poate ar fi bine sa mergi sa asculti - daca se poate, sau sa folosesti optiunea de retur in 15 zile.

Oricum acasa la tine va fi alt sunet decat in showroom.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Mi-am luat boxe Paradigm Monitor SE 6000F.

Le ascult pe amplificatorul de 30 W clasa A, preamplificatorul Rod Elliott(P97), inclusiv cel de P.U.(P06).La acesta din urmă conteaza f. mult condensatorul de la intrare( 100pF)

Ca sursa folosesc un tuner JVC T 10xl si un pick-up Telefunken TS 860 cu doza AT 72k.

Nu ma satur sa le ascult.Nu mi-am inchipuit cate sunete noi pot sa ascult,acum, cu aceste incinte.

Revin, cu impresii, dupa ce-mi revin.

 

Link spre comentariu
Acum 18 minute, relu a spus:

Mi-am luat boxe Paradigm Monitor SE 6000F.

Le ascult pe amplificatorul de 30 W clasa A, preamplificatorul Rod Elliott(P97), inclusiv cel de P.U.(P06).La acesta din urmă conteaza f. mult condensatorul de la intrare( 100pF)

Ca sursa folosesc un tuner JVC T 10xl si un pick-up Telefunken TS 860 cu doza AT 72k.

Nu ma satur sa le ascult.Nu mi-am inchipuit cate sunete noi pot sa ascult,acum, cu aceste incinte.

Revin, cu impresii, dupa ce-mi revin.

 

Sunt slabe. Frecventa minima e de 43Hz si nici sensibilitate mare nu au, 93dB.  Bass mic, trebuie atacate ca sa scoata ceva. La 20Kg o boxa si pretul ala, nu poti cere mai mult.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări