Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Boxe pt amplificator clasa A Hiraga


Postări Recomandate

Buget?

Preferinte? Cu difuzor de banda larga sau cu 2-3 cai?

Ce genuri de muzica asculti?

Eu pina sa-mi pun la punct sistemul nu prea ascultam simfonica sau jaz dar acum ascult si simfonica si jaz. Deci posibil mai tirziu sa te orientezi si la alte genuri.

Link spre comentariu

Pai este foarte simplu, fiind un amplif de putere mica iti trebuie boxe cu SPL cat mai mare. 

Daca ai facut schema clasica trebuie sa alegi boxe de 8 ohmi cu minime de impedanta cat mai putine si mai putin adanci.

Acum depinde la ce nivel de calitate ai facut amplifcatorul - daca este foarte ridicat si boxele merita sa fie pe masura. Asta inseamna bani MULTI.

 

 

 

Link spre comentariu

1000 euro e un buget bun pt inceput.  

Din pmdv ai doua optiuni - ori cumperi doua difuzoare foarte scumpe si folosesti pe ele tot bugetul, si mai adaugi ceva incet-incet pt constructia cutiilor pe care o faci singur,

ori alegi niste difuzoare ceva mai accesibile si iti raman bani de cutii si chiar si de tweetere (daca o sa simti nevoia).

Chiar daca sunt putin mai greu de facut, eu as alege BLH cu difuri de  8 sau 10".

Totusi, daca nu ai ascultat inca, mergi si asculta hornuri pe unde poti, sa nu ai surpriza sa nu iti placa.

Si daca ai ocazia asculta si ceva OB-uri. Acum depinde si cat de mare este camera in care vor sta boxele.

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Ai putea studia constructia unei perechi de boxe Econowave. 

http://projectgallery.parts-express.com/speaker-projects/econowave-15pro/

sau asa

https://bigearstereo.com/product/four-π-speaker/

 

Astea au SPL mare si din review-uri suna bine.

 

Acasa am un sistem cu hornul B52 (folosit in primul link) si pot spune ca este un horn super meserie.

 

Studiaza si aici sisteme bine proiectate, http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm

Editat de arcgotic
adaugat link Troels
Link spre comentariu

Difuzorul recomandat de @Faust2018 arata foarte bine pe hirtie și dacă mai și suna bine este o alegere demna de luat în considerare. Păcat ca este puțin cam scump dar măcar este un coaxial și are integrat și tweeter-ul. Nu știu dacă se potrivește la un VTP dar dacă da atunci ai rezolvat problema unor boxe calitative și care sa sune bine. Wooferul are sensibilitate mare și cu-o cutie bine aleasa ar putea sa iasă niște boxe minunate. 

Link spre comentariu

Buna seara,

Va multumesc tuturora pentru raspunsul vostru. Din multitudinea de exemple, ca o prima constatare,trebuie sa recunosc ca varianta propusa de @Faust2018 pare interesanta.

Sunt convins ca daca as putea sa ascult o pereche de incinte VTP, echipate cu  astfel de difuzoare,sau ceva similar,decizia ar fi mult mai simpla de luat.

Din pacate, in aceasta perioada,este mult mai greu sa realizez acest lucru.

Voi studia acest tip de incinte si contez, in continuare, pe ajutorul vostru.

Shambala, boxele vor sta intr-o camera de  28 mp.

Link spre comentariu

Am intrebat de camera pt ca OB-urile sunt "mofturoase", pretind o pozitionare uneori dificila in camera, la distanta mare de peretele spate (1,5m - de ex)

Daca nu ai ascultat nici un fel de hornuri pana acum, eu zic ca mai bine stai si citesti si nu te arunci sa cumperi nici un fel de difuzoare, macar 3-6 saptamani pana trece criza si vei putea merge sa asculti.

 

VTP-urile sunt hornurile cel mai simplu de construit, dar in cazul unor difuzoare relativ scumpe parerea mea este ca merita a se incerca a scoate din ele tot ce  pot da mai bun, asa ca poate o constructie BLH ar fi mai potrivita.

 

Oricum, in nici un caz se nu cumperi vreun difuzor fara sa ai dinainte proiectul complet pt incinta sa optima.

Nu te baza doar pe recomandarile facute aici, acum sunt vremuri grele si toti suntem cu gandurile si in alte parti. Adica poate in alte timpuri ai fi primit mai multe raspunsuri.  Sugerez sa citesti cat poti din subiectele mai vechi - vezi ce s-ar potrivi cu ce vei tu sa faci sau sa obtii. Sugerez de asemenea, daca poti, sa citesti la greu si din Troel's si pe diyaudio.

 

Si o ultima observatie, aparent mai putin importanta dar totusi semnificativa in cazul unui amplificator clasa A care suna f bine - o incinta cu un singur difuzor BUN de banda larga are avantajul ca nu necesita filtru.  Personal, dupa ani in care am tot testat condensatori pt filtre (peste 1000 euro dati pe condensatori), acum  sunt in pozitia de a strange bani pt 4 sau 6 condensatori Jantzen Amber Z-Cap (ultima solutie pt niste filtre pt difuzoare bune). 

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Ai mare dreptate,în tot ce spui.

Nu ma voi grăbi. 

Am să-ți ascult sfatul si am sa studiez cateva saptamani ,inspirandu-mă din postarile  voastre mai vechi pe forum.

Am incercat si boxele din imagine(Yamaha NS-50F)

Rezultatul a fost modest.

Acestea se aud mai bine,cuplate cu amplitunerul Delia.87

20200324_201703.jpg

Link spre comentariu

Buna seara.

@relu Daca nu te grabesti , astepti sa treaca perioada de carantina si poti ajunge pana la Ploiesti , pot sa te ajut cu o auditie atat pe incinte VTP cat si pe incinte tip horn.

Detin o pereche de VTP-uri construite dupa un proiect al d-lui Mateescu cu difuzoare coaxiale B&C 15NCX-8

Si o pereche de hornuri cu Fostex 208EZ (https://www.fostexinternational.com/docs/speaker_components/pdf/fe208ez.pdf)/(https://www.fostexinternational.com/docs/speaker_components/pdf/recom_enclose/208ez_enclrev.pdf)

Ulterior hornurile au primit un upgrade de tweetere PCT-300 de la Power-Audio.

Pentru mai multe detalii nu ezitati a ma contacta.

Multa bafta!

 

VTP 15NCX-8.png

Link spre comentariu
Acum 14 minute, vivian a spus:

Buna seara.

@relu Daca nu te grabesti , astepti sa treaca perioada de carantina si poti ajunge pana la Ploiesti , pot sa te ajut cu o auditie atat pe incinte VTP cat si pe incinte tip horn.

Detin o pereche de VTP-uri construite dupa un proiect al d-lui Mateescu cu difuzoare coaxiale B&C 15NCX-8

Si o pereche de hornuri cu Fostex 208EZ (https://www.fostexinternational.com/docs/speaker_components/pdf/fe208ez.pdf)/(https://www.fostexinternational.com/docs/speaker_components/pdf/recom_enclose/208ez_enclrev.pdf)

Ulterior hornurile au primit un upgrade de tweetere PCT-300 de la Power-Audio.

Pentru mai multe detalii nu ezitati a ma contacta.

Multa bafta!

 

VTP 15NCX-8.png

 

 

 

Interesant. Si cum vi se par hornurile cu Fostex? Cu ce amplificator le ascultati?

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări