Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Mivarom se reinventeaza


Marian

Postări Recomandate

8 hours ago, paulbt said:

Pentru cine intentioneaza pe viitor sa dea comenzi individuale sau in grup la ei, sa se fereasca de:...becuri cu led (facute pe vapor)

Nu toate.

Si aici ma refer la cele Leso de 12 si 38W, din care am cumparat destule incat sa-mi fac o parere.

In primul rand pretul, este unul aparent fara concurenta, apoi daca la majoritatea magazinelor de electrice ( si chiar unele mari de bricolaj ) dai 10-15 lei pe becuri alimentate prin condensator, becurile leso de la mivarom au driver dedicat ( desfacute de mine si verificate ), mai mult decat atat, cele de 12W au alimentare universala ( 90-250Vca ).

Cat despre lumina lor, pai cineva spunea ca nu o sa mai foloseasca becul cel mare ( ala de 38W ) pentru ca in conceptia lui un bec care lumineaza atat de tare este imposibil sa nu consume enorm... chiar si cele mici de 12W emit o lumina enorma, mult peste ce se gazeste de regula la magazinele clasice de electrice. 

Sigur, se si ard, cele mici se incalzesc destul de mult si se ard in special in medii cu umiditate ridicata ori variatii mari de temperatura, se ard ledurile, dar la 4 lei nu-mi bat capul cu reparatia lor... Le repar pe cele mari cu leduri de pe la Farnell ( pot pune link daca e nevoie ).

 

Restul listei...discutabil.

La fel de frustrat si eu cu livrarea, imi este imposibil sa mai comand de la ei pentru ca taxa suplimentara ar costa aproape la fel cat comanda minima, n-are sens.

Ar ramane varianta ridicarii personale, comenzi mai rare si suficient de semnificative incat un drum pana la ei sa merite ( in cazul meu este fezabil ).

Link spre comentariu

M-am cuplat cu mai multi sa luam niste ''nimicuri'' de la ei. Am strans comanda in valoare de aproape 600 de lei, si surpriza !

M-au sunat as imi spuna ca zona mea nu e in aria de acoperire a curierului si ca va trebui sa platesc transportul sau pot sa ridic eu coletul de la sediul curierului din Alexandria.

Link spre comentariu

Pai n-ai inteles, banii nu-i cer cei de la mivarom, ci Urgent Cargus pentru ca locatia ta nu face parte din lista de acoperire a lor si cer taxa suplimentara sa-ti aduca coletul. Adica acei bani nu intra in contul mivarom ci un contul curierului, si nu ca as lua apararea mivarom insa nu-i vina lor ca unii curieri nu deservesc multe zone.

 

Asa cum am zis puteai evita surpriza neplacuta daca ai fi consultat site-ul curierului, eu asa am facut si am aflat ca nu sunt in raza de acoperire si ca livrarea ar costa prea mult. 

Editat de Marian
Link spre comentariu

Uitasem.....păi atunci , ducă-se. Decât să mai comand de la ei, mai bine aştept o lună de la chinezi, cât dai pe curier mai bine mai iei ceva util.Nu că ar fi fost cazul meu, eu am acoperire de la la cel puţin cinci curieri naţionali pe (E70), dar pentru cei mai defavorizaţi...

Link spre comentariu
Acum 59 minute, Marian a spus:

Pai n-ai inteles, banii nu-i cer cei de la mivarom, ci Urgent Cargus pentru ca locatia ta nu face parte din lista de acoperire a lor si cer taxa suplimentara sa-ti aduca coletul. Adica acei bani nu intra in contul mivarom ci un contul curierului, si nu ca as lua apararea mivarom insa nu-i vina lor ca unii curieri nu deservesc multe zone.

 

Asa cum am zis puteai evita surpriza neplacuta daca ai fi consultat site-ul curierului, eu asa am facut si am aflat ca nu sunt in raza de acoperire si ca livrarea ar costa prea mult. 

 

Eu inteleg ca e logic ca banii pe transport sa ii incaseze curieru ca practic el iti aduce coletul, dar nu ti se pare de bun simt sa pui acolo transportul e gratis doar in limita in care curierul acopera zona ?

Ei ti-o arunca pe aia neconditionat ca transportul e gratis. Ti se pare corect ce fac ei ?

 

screenshot_18.thumb.jpg.de07fbac4d5762820d699ec7a60a5394.jpg

 

Acum 11 minute, validae a spus:

Puteai să ceri transportul prin Poşta Română, ăia au sigur acoperire şi sunt mai ieftini....

 

Nu mai trimit nimic cu posta, doar prin curier.

 

 

Editat de maxente
Link spre comentariu

Hai sa fim seriosi... la Mivarom toate specificatiile produselor vandute, chiar si pozele lor erau si sunt de kkt... chiar va legati de faptu` c-au uitat sa specifice o chestie  legata de transport dealtfel relativ usor de intuit?!? :rade:

Editat de informer
Link spre comentariu
13 minutes ago, maxente said:

dar nu ti se pare de bun simt sa pui acolo transportul e gratis doar in limita in care curierul acopera zona ?

Cate magazine specifica treaba asta pe site-ul lor?

De cand e treaba magazinului sa controleze politica de livrare/acoperire a curierului?

E treaba ta, a clientului sa stii asta, la naiba ca ne-am lovit cu totii de asta de nu stiu cate ori si cu nu stiu cati curieri, pai inca n-am invatat sa ne informam dinainte sa facem ceva?

Inteleg ca surpriza ta e una neplacuta dar fara suparare, responsabilitatea pica la tine si la cei cu care ai combinat comanda, eu si la marile magazine ma interesez de acoperire dinainte sa plasez o prima comanda, asta trebuia sa faceti voi. 

E drept ca marile magazine negociaza un contract cu acoperire nationala la curier, ori eventual cumpara companii de curierat ( vezi Emag care au propriul lor serviciu de curierat ), insa mivarom nu-i un mare magazin, probabil nu si-au permis negocierea unui astfel de contract, nu stiu zic si eu...

Editat de Marian
Link spre comentariu
Acum 1 oră, validae a spus:

Ar fi trebuit să menţioneze chestia cu acoperirea curierului, că aşa se înţelege că e gratis indiferent de zonă.....

Pai chiar o fac, in ultimul rand unde spun ceva si de greutate, dar fiecare citeste doar ce-i convine. Mai clar de atat, nu cred ca se poate.

screenshot_18.jpg.13edea1254462fad15a1cb

Editat de doru3160
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări