Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Mivarom se reinventeaza


Marian

Postări Recomandate

A vazut cineva asta?:

Quote

 

Transport si livrare

Comanda minima pe site este de 300RON+TVA. Siteul se adeseaza in principal clientilor persoane juridice. Pentru persoanele fizice comenzile se pot face in cazul in care este respectata valoare minima de comanda pe site sau se pot adresa unuia dintre distribuitorii nostri.Pentru mai multe detalii va rugam sa ne contactati telefonic sau prin intermediul formularului de la rubrica de contact.

Livrarea comenzilor se face gratuit, prin intermediul unui curier rapid


Pentru coletele care contin produse foarte grele si expeditiile in greutate de peste 50Kg sau localitatile nedeservite de curier ne rezervam dreptul de a adauga taxe de transport suplimentare

 

 

Cica decizia a fost aplicata incepand cu luna asta, un soi de cadou de 1 Dec pentru clienti.

http://www.mivarom.ro/catalog/shipping.php

 

Intrebare:
Care clienti persoane juridice?
Care distrubuitori? 
Nu-s suficient de seriosi sa merite bagati in seamna de mari firme, deci nu le inteleg strategia.

 

 

Link spre comentariu

Până acum, când am citit postarea ta, nici eu nu știam de noua regulă miva.... Nu am mai comandat la ei de câteva luni bune și din acest motiv nici nu am mai vizitat site-ul. Păcat totuși, aveau multe "gablonțuri china" dar macar nu toate produsele aveau adaos de 500% (cum au alții).

Nu știu câți și ce distribuitori poate avea miva...omul dar știu sigur că de la ei comandau destule persoane juridice. In trecut , probabil și acum, magazinele de electronice din provincie aveau foarte multe produse luate de la tehno (Oradea) și miva.. .

 

Nici eu nu înțeleg de ce un mic magazin de desfacere produse din China vine cu o asemenea strategie, probabil știu ei mai bine cum stă treaba și vor să vândă cantități mari rezultate din import.

Link spre comentariu
Acum 47 minute, Marian a spus:

Intrebare:
Care clienti persoane juridice?
Care distrubuitori? 
Nu-s suficient de seriosi sa merite bagati in seamna de mari firme, deci nu le inteleg strategia.

 

 

 

de cateva ori am fost de fata cand venea curierul cu pachetele de la Mivarom la principalul magazin fizic din Buzau, posibil si in alte judete sa fie la fel, de ce sa le comanzi din China cand poti lua mult mai rapid de la mivarom, bineinteles adaosul de 500% este nelipsit.

Link spre comentariu

Da... probabil că asta e răzbunarea mi*romul pe toți ăia care strâmbau nasul când se vorbea despre ei!

E o mișcare proastă...pentru noi (consumatorii) dar, probabil o mișcare de avarie pentru ei ...dece ar ține o grămadă de angajați pentru o gămadă de colete mici?...când e mai rentabil să vinzi mai mult, cu câțiva angajați...tot pe acolo ajungi ,nu!?

Sigur vor da faliment toți depanatorii mici (mai ales cei de la țară) în condițiile în care prețul aparatelor electronice e în scădere continuă...nu va mai repara nimeni, nimic!

Pentru cei care fac electronică din hobby/ pasiune  n-au decât să plătească oricât....pasiunea costă!Și... pentru ei sunt alte site-uri... care le sunt preferate!( obsevându-le opiniile ...și pe acest forum)

Link spre comentariu

Desi acum imi cumpar marfa de pe Tme (alte "jigodii", dar la nivel european), am facut treaba buna in trecut cu http://tor-online.ro, ca o firma alternativa Mivaromului, dar cu care n-am avut nicio problema. Pentru mine Mivaromul a fost singura firma care m-a socat efectiv prin atitudinea sa, de la abordari tupeiste tiganesti la telefon, pana la plata produselor inexistente in colet desi puteau fi comandate pe site (in stoc). Efectiv la ei coletul era un mare ou kinder....nu stia nici dracu ce ti-au trimis. Din ce am inteles "firma" opereaza intr-o garsoniera de bloc cu un singur angajat care are o atitudine de cocalar la telefon (atunci cand il prinzi). Dupa trei comenzi la ei m-am lamurit si m-am reorientat. Oricum va riscati pe banii vostri daca vreti sa cumparati chestii mai scumpe.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

@celtik cred că ai gresit forumul!

Poți posta părerile tale fara atâtea jigniri către diverse magazine online, totuși nu cred că asta și-a dorit inițiatorul topicului.

Nu compara tor cu TME, diferența uriașă între cele două magazine.

 

p.s: Gândește-te că ești pe un forum ce poate avea reclame de la aia pe care-i jignești.

Editat de Stefan
Link spre comentariu

Miv**romul a fost până acum, precum filmele ”deochiate” ...toți cumpărau de la ei...dar nimeni nu recunoaște!:rade:

Hai să nu ne mai ascundem după cireș...aveau niște prețuri foarte bune ...probabil prea bune ca să fie și ei respectați ...cum sunt alte firme ..care îți iau pielea de pe tine!(cu aceiași marfă made in china)

Și la ei se aplică principiul...stăpânul cel mai bun e ăla care te biciue în fiecare zi...ăla bunul, e prost!

Editat de elmar
Link spre comentariu

Ce fumati fratilor? Lasand la o parte exprimarea mea "mai plastica", tu ai citit in intregime mesajul meu? Eu n-am comparat nicaieri tor cu tme ci tor cu mivarom (...ca o firma alternativa Mivaromului).:57

P.S.-imi cer scuze daca am lezat interese comerciale, o sa incerc sa-mi calibrez limbajul la un nivel cat mai civilizat si academic...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 1 oră, elmar a spus:

E o mișcare proastă...pentru noi (consumatorii) dar, probabil o mișcare de avarie pentru ei .....

Probabil i-au ajuns din urma blestemele celor nemultumiti. Nu poti sa vinzi la nesfârsit componente cu origine si calitate incerta. Între persoane juridice nu au treaba cu legile privind protectia consumatorului (garantie, etc.). Plus ca se simplifica contabilitatea.

Link spre comentariu

Ai pe jumatate dreptate @elmar, intr-adevar pe vremuri nu aveai prea multe alternative la componente electronice fiind doar mivarom (preturi mici), conexelectronic (preturi mari), adelaida (preturi extraordinar de mari), vitacom (iar preturi mari) si inca cateva care faceau specula cu preturile. Problema este ca semiconductorii de pe mivarom, fiind chinezesti, veneau deja rebutati sau se ardeau in procesul electronic. Cumparai ieftin si prost...Vezi diferenta practica intre tip35c chinezesc si cel original ST (ca exemplu pe net), sau cu lm358-uri chinezesti care s-au ars pe sursa (Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723). Unele piese isi faceau treaba, altele scoteau fum...era o loterie totala.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 1 oră, elmar a spus:

Da... probabil că asta e răzbunarea mi*romul pe toți ăia care strâmbau nasul când se vorbea despre ei!

E o mișcare proastă...pentru noi (consumatorii) dar, probabil o mișcare de avarie pentru ei ...dece ar ține o grămadă de angajați pentru o gămadă de colete mici?...când e mai rentabil să vinzi mai mult, cu câțiva angajați...tot pe acolo ajungi ,nu!?

Sigur vor da faliment toți depanatorii mici (mai ales cei de la țară) în condițiile în care prețul aparatelor electronice e în scădere continuă...nu va mai repara nimeni, nimic!

Pentru cei care fac electronică din hobby/ pasiune  n-au decât să plătească oricât....pasiunea costă!Și... pentru ei sunt alte site-uri... care le sunt preferate!( obsevându-le opiniile ...și pe acest forum)

  Avind in vedere tarifele foarte mari practicate in depanare (practic cauza principala care a dus la scaderea solicitarii acestor servicii) este loc suficient ca treaba sa mearga foarte bine in continuare! dar, da! nu aduni banii de masina in citeva luni!

  Toata lumea cumpara de la mivarom si revindea cu adaosuri uriase, de ce nu ar incerca si ei sa-si optimizeze afacera prin metoda de care au crezut de cuvinta? probabil ca solicitarile cu valoare mica au crescut foarte mult, acuma toata lumea cere sfaturi pe forumuri, dupa care comanda ''toti condensatorii electrolitici'' la mivarom. Posibil ca si lacomia celor care practica depanarea sa fi contribuit la asta!

Link spre comentariu
Acum 14 minute, franzm a spus:

Probabil i-au ajuns din urma blestemele celor nemultumiti. Nu poti sa vinzi la nesfârsit componente cu origine si calitate incerta. Între persoane juridice nu au treaba cu legile privind protectia consumatorului (garantie, etc.). Plus ca se simplifica contabilitatea.

nu au treaba cu anpc, nu insemna ca nu au treaba cu garantia! 

 

Apropo, nu stiu acum, dar pe vremuri Adela nu oferea garantie la piesele de schimb, erau un anunt mare in magazin care spunea ''Nu preluam riscurile depanatorilor''! am vazut destule cazuri cind era acuzat vinzatorul ca vinde componente proaste si in final sa se gaseasca adevarata cauza a defectului!

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu
Acum 10 minute, Marele Savant a spus:

  Avind in vedere tarifele foarte mari practicate in depanare (practic cauza principala care a dus la scaderea solicitarii acestor servicii) este loc suficient ca treaba sa mearga foarte bine in continuare! dar, da! nu aduni banii de masina in citeva luni!

  Toata lumea cumpara de la mivarom si revindea cu adaosuri uriase, de ce nu ar incerca si ei sa-si optimizeze afacera prin metoda de care au crezut de cuvinta? probabil ca solicitarile cu valoare mica au crescut foarte mult, acuma toata lumea cere sfaturi pe forumuri, dupa care comanda ''toti condensatorii electrolitici'' la mivarom. Posibil ca si lacomia celor care practica depanarea sa fi contribuit la asta!

Nu neg că unii sunt(au fost în trecut) și depanatori lacomi...dar de la o vreme ...nimeni nu cred că mai poate să se lăcomească ...pentru că riscă să rămână fără clienți ...în ziua de azi sunt mulți care prferă să-și arunce tv-ul decât să-l repare ...nu mai vorbesc de aparate mai mici(respectiv ieftine) 

Cei care repară aparate scumpe( de mii,zeci de mii lei) ...își vor permite să lucreze în continuare ...cu tarife mari ...dar ăștia în marea lor majoritate, nu cumpără piese de la mivarom, ci de la ăia care le asigură și o garanție a calității pieselor.

Acum dapanatorii mici sunt puși în situația de a repara un aparat electronic care nou e de 200 lei(de ex) cu ”piese de calitate” de 210 lei...deci, în situația asta, ce vor face??

Link spre comentariu

Oricum atat piata diy cat si cea de servisare (reparatii) incepe incet sa fie diminuata pana la eliminare totala de piata modulelor electronice (complexe cu smd-uri) care doar se inlocuiesc si gata, factorul principal fiind pretul modulului care e din ce in ce mai mic. Este foarte posibil si previzibil ca pe viitor, firmele de componente electronice sa fie contractate direct de firmele de produse electrice/electronice, fara a mai fi nevoie de desfacere pe piata libera (practic un monopol exclusiv intre firme si societate). Ne asteapta vremuri grele din punctul asta de vedere, sau poate ne reprofilam cu totii pe module integrate...poate e un progres si asta cu componente modulare. Vedem.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări