Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preselectoare si alte montaje pentru DX


VAX

Postări Recomandate

La 05.12.2019 la 19:11, Marele Savant a spus:

draga, eu pot sa ma exprim si intr-un stil mai colocvial, dar ditamai  ex profesorul universitar care ne da toata ziua peste deste, nu are voie!

Demoduleaza softul poimarti, fara partea hardware. Stick-ul este nucleul unui receptor digital. Completat cu preselector activ si cu PC rapid, este la fel de bun ca receptoarele de lux. Trebuie ca preselectorul sa fie cat mai departe de sculele care perturba (armonice de la comutatie), daca s-ar putea cat mai aproape de antena. Coaxialul de legatura sa fie cu tresa deasa, sa ecraneze bine.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, Bubulac a spus:

Cu drag dela Mos Bubulac! 

Va spun din experienta cu osciloscoapele digitale de la serviciu. Captau semnale RF si cu borna de la intrare pusa la masa.

Este normal ca stick-urile SDR sa file legate la antena (direct sau prin preselector) cu cablu coaxial cat mai bun, pentru ca orice calculator genereaza multe armonice.

Link spre comentariu

Am comandat doua stick-uri SDR, un RSP1A (a costat 147 euro, direct de la firma din Anglia - se putea cumpara putin mai ieftin din tara - RO, dar n-am stiut) si unul pe 12 biti de la MSI (care va veni peste cateva luni). De joaca, nu-mi fac mari sperante in privinta lor. Vor fi probleme cu calculatorul meu, un laptop HP cumparat in urma cu sase ani, care nu este prea rapid. Am inteles din discutiile de pe eham.net ca softurile existente au unele minusuri. 

Aceste stick-uri nu sunt suficient de sensibile (NF chiar si de 18 dB la frecventa joasa) si obligatoriu le trebuie preamplificator (preselector). 

Dupa ce ma lamuresc cum este treaba cu RSP1A, il voi da baiatului meu, sa asculte Politia, ce vorbesc aviatorii, etc (nu le are cu electronica si radioamatorismul, este programator), El are calculatoare puternice, care merg fluierand cu softurile de decodare. 

Stick-ul MSI (clona lui RSP1) intentionez sa-l folosesc si la reglarea filtrelor LC, cu generator de zgomot alb pus in fata filtrului.

Link spre comentariu

TETRA e hipstereala UE. prin SUA, unde am inteles ca este baiatul dumnealui, multe institutii inclusiv politia transmit in MF, in clar! de fapt sint si stream-uri live cu traficul radio al politiei, pompieri sau ambulanta, exact cum este live atc pentru aviatie! probabil, sigur, ca au si ei sisteme de transmisie criptate, dar nu le folosesc pentru toate fleacurile ca la noi!

Link spre comentariu
Acum 2 ore, nico_2010 a spus:

As vrea sa vad si eu miracolul asta! Sistemul TETRA va este cunoscut? Daca nu, atunci lectura placuta: https://en.wikipedia.org/wiki/Terrestrial_Trunked_Radio

Sunt plugin-uri pentru SDR#.

uite niste 'miracole':

http://rtl-sdr.ru/page/plagin-dlja-priema-tetra

https://www.rtl-sdr.com/new-tetra-trunk-tracker-for-use-with-sdr-and-the-tetra-demodulator-plugin/

Link spre comentariu
Acum 46 minute, gas2 dan a spus:

De la ei cetire: " The new plugin allows you to listen to open channels of the base stations of the Tetra system and view service information about the base station and neighboring network stations. The functionality of the plug-in covers only a small part of all the capabilities of the Tetra network. "

So, astept miracolul!

Link spre comentariu

Deocamdata varianta cu stick + PC de performanta este paguboasa (cost total peste 1000$  + consum mare de energie electrica, raportat la un receptor analogic). Cand tehnologia va evolua si vom avea PC-uri ieftine si suficient de bune pentru demodulare SDR (cu latenta imperceptibila), mici cat telefoanele mobile si cu consum de cel mult cativa watti, atunci vom discuta altfel. Probabil ca in maxim zece ani se vor fabrica astfel de PC-uri. 

 

Link spre comentariu
Acum 4 minute, VAX a spus:

Deocamdata varianta cu stick + PC de performanta este paguboasa (cost total peste 1000$  + consum mare de energie electrica, raportat la un receptor analogic). Cand tehnologia va evolua si vom avea PC-uri ieftine si suficient de bune pentru demodulare SDR (cu latenta imperceptibila), mici cat telefoanele mobile si cu consum de cel mult cativa watti, atunci vom discuta altfel. Probabil ca in maxim zece ani se vor fabrica astfel de PC-uri. 

 

Exagerati putin.

Un Raspberry PI 4 + stick nu costa mai mult de 50 euro.

Link spre comentariu

Astea decodeaza bine (rapid) ce scoate stick-ul ? PC-urile de ce dau in balbaiala, le incetineste Windows-ul ? Eu n-am lucrat cu Raspberry, desi am unul acasa (este al baiatului meu). Sunt obisnuit cu Windows si nu am notiunile de baza (C++, Linux, etc) pentru a lucra cu Raspberry.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am pregatite niste seringi mari (50 ml), cu ac (!), pentru cei care ma enerveaza pe forum. 

50-ml.jpg

 

Acum fara gluma, sunt bune ca suport cilindric pentru bobine mari, la preselectoare si la circuite de adaptarea impedantei. Eu am gasit la farmacie la pretul de 2 lei. 

Sunt din plastic destul de rezistent (nu se deformeaza la 100 grade Celsius).

Link spre comentariu

Eu mi-am facut la strung tuburi din diferite materiale plastice, unele cu "filet", cu diverse valori ale pasului si cu pâna la patru începuturi. La cele subtiri se potrivesc conectori tata DIN iar la cele mai mari, ambaze si culoturi de tuburi.

Seringile care au "fluturas" la capatul deschis, se fixeaza foarte usor de sasiu sau cablaj cu doua suruburi iar de piston se pot atasa miezuri de ferita si o scala gradata. Interesante pentru "prison radio".

Link spre comentariu

Buna seara! Țin să precizez de la început că nu am experiența intr-ale undelor, sunt zero barat! Doar că m-a cam prins microbul, și mi-ar placea să ascult diverse emisiuni radio...  Deocamdată mă joc cu CB, cu statia din mașină... dar consider că pentru un ignorant ca mine ar fi bun pentru inceput un stick din asta SDR. Întrebarea mea, practica și de ignorant începător: ce antena ar fi cea mai indicata pentru recepția în toată plaja de frecvente a RTL-SDR-ului? Precizez că locuiesc la bloc, un bloc cu 3 nivele și pod, la ultimul etaj .Deci daca antena trebuie amplasată la exterior e vorba de vreo 10 metri de coaxial necesar la coborâre... 

Cu mulțumiri! 

P.S. sper sa nu îmi săriți in cap prea tare, sunt zero barat in radio....

Link spre comentariu
Acum 4 ore, elektronu85 a spus:

... dar consider că pentru un ignorant ca mine ar fi bun pentru inceput un stick din asta SDR.

Stick-ul SDR il puteti folosi daca aveti calculator nou, cu procesor I7. Fara preselector este mai putin sensibil decat un receptor cu conversie directa. Stick-ul are avantajul ca merge in banda larga de frecvente si permite demodularea software la tot felul de semnale, inclusiv digitale.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări