Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa liniara nereglabila 5V/2A cu LT1085


un_razesh

Postări Recomandate

Acum 13 minute, un_razesh a spus:

Oameni buni, fiti va rog amabili si vorbiti si in romaneste.  Eu nu vad decat ”o frumoasa sarma ghimpata” albastra in masuratorile alea. Imi spuneti si mie ce-i cu ea?

 

PS: Informatia cu gama 150kHz - 30 MHz era desprinsa din articolele referitoare la standardul 55032, nicidecum niste limite impuse de mine. Pe mine ma intereseaza cei 50Hz ai retelei...sa fie curati.

 

Pune datele din postarea lui @Thunderer de aici intr-un tabel.

Fa apoi raportul intre tensiunea peak-peak de pe trasa galbena si de pe cea albastra si o sa obtii comportamentul trafului in frecventa.

 

Link spre comentariu

Eu am facut teste cu filtrul asta:

- schema 1 alimentare direct din retea iar la iesire un traf construit de mine, in gol....a fost nevoie sa fac o schema de conectare a osciloscopului ca sa anulez eventualele erori de masura datorate osciloscopului - schema 2 ....semnalul cu traful in gol arata asa - schema 3...trasa de sus dupa filtru , trasa de jos inainte de filtru....apoi am pus o sarcina in secundarul trafului,vreo 200W...schema 4....semnalul inainte si dupa filtru arata asa - schema 5:

......dupa mine ,nici o modificare!....atat am putut eu testa cu sculele pe care le am!:84

IMG_1790 (FILEminimizer).JPG

IMG_1791 (FILEminimizer).JPG

IMG_1794 (FILEminimizer).JPG

IMG_1789 (FILEminimizer).JPG

IMG_20191123_0001 (FILEminimizer).jpg

Imi pare rau ,vad ca la postare s-au inversat pozele dar cred ca va prindeti despre ce e vorba!

Link spre comentariu
1 hour ago, Marian said:

Nu ma asteptam la un raspuns in frecventa asa bun de la un traf de retea.

Traful canta de la 8 la 11kHz. Il aud clar, in rest e mut.

35 minutes ago, sesebe said:

 

Pune datele din postarea lui @Thunderer de aici intr-un tabel.

Fa apoi raportul intre tensiunea peak-peak de pe trasa galbena si de pe cea albastra si o sa obtii comportamentul trafului in frecventa.

 

De mult lucrez (mai mult nu :rade:) sa adaug o functie de wobbler la generatorul meu, dar sunt implicat in prea multe proiecte.

Link spre comentariu

Am definitivat astazi montajul ....insa socoteala din targ.....

Ceva nu-mi iese. La iesire din traf am 10.76 V apoi imediat dupa punte am 14.35V iar la iesirea care trebuia sa fie de 5V am 13.7V.

Nu mai inteleg nimic....macar daca iesea fum de undeva stiam ca am gresit....

Sa nu fie LT1085 de 5v ? O fi din ala reglabil? Pe eticheta plicului de la tme era trecut LT1085CT - 5PBF adica modelul cu 5V valoare fixa , nereglabil.

Aveti vreo idee?

Link spre comentariu

Am reverificat toate conexiunile, daca schema e respectata intocmai, conzii i-am masurat inainte sa-i montez. totul e in regula. Ce-i drept n-am masurat diodele si LT-ul inainte de a le planta. 

Iar ledul si rezistenta aferenta inca nu le-am pus, am zis sa fiu sigur de tensiunea de iesire mai intai.

Da, am verificat de cateva ori corectitudinea pinilor. Cu scrisul in fata si gaura in stanga, pinii spre dreapta, am in, out, adj de sus in jos, sau asa cum ai zis adj, out, in de la stanga la dreapta. 

In poza de mai sus, dioda aia e paduchele de jos cu liniuta spre stanga lipita la pinul IN. Deasupra ei e LT-ul cu tresele alea mici albastre trase peste pini. (le-am pus ca sa n-am surprize cu radiatorul)

Editat de un_razesh
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări