Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa liniara nereglabila 5V/2A cu LT1085


un_razesh

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor !

Deschid acest topic aici pe ”mici proiecte” pentru ca in primul rand chiar este un proiect mic si in al doilea rand, desi LT1085 este o varianta usor imbunatatita a lui LM 317, nu am indraznit sa postez in sectiunea de Alimentatoare si discutii despre acestea ale D-lui@Marian.

Intentionez sa realizez o sursa liniara de 5V, nereglabila, pentru un DAC SMSL M8A. Din fisa tehnica a acestui DAC: Consum 2.7W, tensiune alimentare 5V DC (rezulta un curent absorbit de 0.54A).

Producatorii recomanda folosirea unei surse dedicate, in locul celei cu care vine DAC-ul in varianta standard, pentru obtinerea unui sunet ceva mai bun. Poza cu sursa separata, SMSL P2, e asta:

image.thumb.png.5422694a862b8876998763dda9292670.png

Ca dimensiuni are 120x95x35mm...traf mic, conzi filtrare 1800/25, radiatoare ne-aerisite,5V/500mA.

Prin acest mic proiect imi doresc un 5V curat, stabil, capabil de varfuri de 1-1.5A desi LT1085 suporta pana la 3A. Nu stiu daca acest DAC va absorbi mai mult de 1A  la varfuri de consum pentru perioade foarte scurte de timp, insa pentru siguranta....m-am gandit ca ”mai bine sa fie decat sa n-ajunga”.

Pentru asta am achizitionat deja:

-        Traf toroidal, 20w, cu 9v iesire secundar

-        Diode ultrarapide

-        LT 1085CT-5PBF (5v valoare fixa, nereglabil) + 1 radiator

-        Cutie sursa 180x100x80mm

-        Filtru EMC/EMI

-        Condensatoare 10000uF/35v

-        Condensatoare 0.1uF

-        Diode 1N4007

-        Placute PCB de test, diverse dimensiuni (pe acestea voi lucra ca nu am (inca!) un PCB dedicat)

Pentru inceput ma voi ocupa de partea de filtru EMC + DC blocker :

filtru rfi plus dc blocker.gif

 

Ce ma incurca e acel Z1-MOV. Pana la urma e un metal-oxid varistor sau o dioda supresoare? Trebuie sa fie de 240V ? Tensiunea de alimentare in casa e de fix 237Vca , fara fluctuatii.

Pana ma clarific cu partea de alimentare nu postez schema pentru LT 1085 ca sa nu incarc postarea.

 

Editat de un_razesh
Link spre comentariu
On 10/21/2019 at 12:32 PM, un_razesh said:

nu am indraznit sa postez in sectiunea de Alimentatoare si discutii despre acestea ale D-lui@Marian.

Oricine este liber sa posteze la alimentatoare, adica nu aveai nici un motiv sa nu o faci.

 

On 10/21/2019 at 12:32 PM, un_razesh said:

-        Diode ultrarapide

Nu vad nici un motiv sa se foloseasca diode rapide/ultrarapide la 50hz.

 

On 10/21/2019 at 12:32 PM, un_razesh said:

LT 1085CT-5PBF

Curentul de 3A este disponibil pe o plaja restransa a diferentei dintre alimentare si iesire.

De la un anumit punct in sus, limitarea de curent se reduce foarte abrupt la LT-urile astea ( mai abrupt decat la 317 ).

Cu traf de 9Vca ar trebui sa te mentii in zona optima, deci ar trebui sa poti dispune de toti cei 3A.

Pentru o mai buna rejectie ( pari sa ai nevoie ) foloseste condul de la pinul Adj ( vezi pdf ).

Grija cu racirea, din ce zici o sa disipi undeva pe la 3,5W continuu pe radiator, si varfuri triple, daca vrei fara ventilator atunci o sa fie nevoie de radiator maricut.

Regulatorul are nevoie de o sarcina minim permanenta pentru stabilizare, si o capacitate minima pe iesire pentru stabilitate.

Adica ai nevoie de minim cateva zeci de uF pe iesirea lui pentru ca regulatorul sa fie stabil, si minim cativa mA trasi permanent din el pentru a stabiliza corect.

Daca DAC are momente cand consuma foarte putin atunci rezolvi problema sarcinii minime cu o rezistenta pe iesirea regulatorului.

Un 1k5/0,25W ar trebui sa fie ok. 

 

On 10/21/2019 at 12:32 PM, un_razesh said:

-        Filtru EMC/EMI

Nu vad ce vrei sa filtrezi cu el...

Mai ales schema aia cu 10uH pe post de "HF filter".

Care HF? Ce raspuns in frecventa are un traf de retea?

Si nici EMI nu vad ce sa caute in primarul unui traf de retea atat de mic.

 

On 10/21/2019 at 12:32 PM, un_razesh said:

-        Condensatoare 10000uF/35v

Cam mult pentru traful ala si curentul asa mic, mai cu seama ca ai deja un regulator destul de bun, dar na...daca asa te simti bine, de ce nu.

 

On 10/21/2019 at 12:32 PM, un_razesh said:

-        Condensatoare 0.1uF

Astea nu trebui sa lipseasca, asta pentru ca pomeneai de varfuri de curent trase de CI ( DAC ), il decuplezi cu 100n pozitionat fizic cat se poate de aproape de pinii de alimentare, varfurile alea de curent foarte rapide din decuplarea asta se trag, nu din alimentare, electroliticii mari sunt prea "lenti" ( nu stiu daca e cel mai potrivit termen, dar pare mai intuitiv ) pentru asta.

Poti pune 100n si in paralel pe diodele din redresare ( ca sa fii tu sigur mergi cu 5406/08, au rezistenta termica mai buna ).

La bornele condului mare de filtrare n-ai ce sa cauti cu 100n, decuplarile se fac local si fizic cat mai aproape posibil de consumator, deci 100n lipit de DAC, si daca mai ai si alti consumatori, la fel 100n cat mai aproape de ei, ca daca pui 100n langa condul principal si pleci de acolo cu traseu de cativa cm sau si mai lung la consumator, condul ala de 100n e degeaba.

 

On 10/21/2019 at 12:32 PM, un_razesh said:

DC blocker

Daca nu confimi cu un osciloscop prezenta componentei continue pe retea, atunci e risipa de spatiu si resurse cu DC-blocker.

 

On 10/21/2019 at 12:32 PM, un_razesh said:

Ce ma incurca e acel Z1-MOV. Pana la urma e un metal-oxid varistor sau o dioda supresoare?

MOV=Metal Oxide Varistor, in desen scrie MOV, deci e varistor evident.

Treaba lui e sa protejeze la supratensiune pe retea, trebui sa fie de 275V si este optional dar daca este folosit atunci neaparat siguranta inaintea lui ( nu e negociabil, ia jucaria foc! ).

 

Na, ca iar m-am lungit :rade:

Editat de Marian
Link spre comentariu

@Marian....multumesc tare mult pentru lamuriri....si pentru rabdarea de a scrie atata!

 

Nu stiu daca nu cumva era mai bine sa postez in sectiunea de incepatori....Imi va lua ore bune sa compilez cele scrise de dvs. Chiar daca electronica e la nivel de hobby pentru mine am incercat sa citesc cat mai mult pana sa vin sa pun intrebari. (Sper sa fi si inteles ce am citit.....:rade:)

Acum...sa revin:

Din cele citite am inteles ca un filtru emc/emi si un dc blocker nu au ce sa strice, mai ales ca tens retelei la mine in casa e de 237v, fara fluctuatii, deci o minima cadere de tensiune pana in primarul trafo in discutie e acceptabila, zic eu.... Din pacate localizarea casei nu e prea fericita dpdv al consumatorilor industriali (ateliere de mici reparatii, sudura, ateliere auto,  autobaza, etc). In cursul saptamanii imi bazaie trafurile in aparatele audio iar sambata dupa-amiaza si duminica...dead silent ! Sa tot asculti !

 

Acum aduc in discutie schema cu LT:

 

schaltbild.gif

 

In fisa tehnica a familiei LT 1083/1084/1085 se mentioneaza ca acel C2 (la iesire) ar trebui sa fie de 22uF tantal sau minim 150uF electrolitic pentru a asigura stabilitatea regulatorului. Am inteles ca daca e de 1000uF sau mai mult iar nu e bine.

Totusi nu e o filtrare finala?

Pot folosi un 220uF/35V pentru C2?

Iar pentru C1 as putea merge pe 2 x 10000uF, sau e prea mult? In schema urmatoare ce-i drept apar si niste rezistori de 0.1 si 0.22:

 

HTB1RnxjSpXXXXcRXVXXq6xXFXXX6.jpg_640x640q90.jpg

Iar acel 10uF de sub ADJ.... banuiesc ca la el faceati referire pentru o mai buna rejectie. Asta e de retinut ! Multam fain !

Iar cu diodele alea din schema de mai sus nu-s prea lamurit pentru ca in fisa tehnica a LT spune ca nu sunt necesare.....fiind deja incluse in chip-ul regulatorului.

 

 

Editat de un_razesh
Link spre comentariu
58 minutes ago, un_razesh said:

Din cele citite am inteles ca un filtru emc/emi si un dc blocker nu au ce sa strice

Intr-adevar nu prea au ce sa strice, dar eu imi sustin ideea ca nici prea mult nu ajuta.

Sigur, fiecare cum prefera...

 

1 hour ago, un_razesh said:

acel C2 (la iesire) ar trebui sa fie de 22uF tantal sau minim 150uF electrolitic

Fereste-te de tantal.

Pune electrolitic 100u/16V, neaparat nichicon sau panasonic, sa fie audiofilia audiofilie :)

 

1 hour ago, un_razesh said:

Am inteles ca daca e de 1000uF sau mai mult iar nu e bine.

Totusi nu e o filtrare finala?

Este si nu prea, in sensul ca aici rolul condensatorului electrolitic este sa asigure stabilitatea regulatorului, nu si rezervor de energie asa cum suntem obisnuiti sa privim electroliticii principali de filtrare de dupa puntea redresoare.

Consumatorul nu-si ia energia din condul ala de dupa regulator, ci si-o ia din condensatorul principal de filtrare ( ala de 10000u ) prin intermediul regulatorului, asa cum o boxa isi ia energia din filtrarea principala prin intermediul amplificatorului. 

 

1 hour ago, un_razesh said:

Pot folosi un 220uF/35V pentru C2?

Mi se pare mult, dar n-are ce sa strice...

 

1 hour ago, un_razesh said:

Iar pentru C1 as putea merge pe 2 x 10000uF

Pentru 0,5A pentru un amarat de DAC?

Doamne fereste...:rade:

 

1 hour ago, un_razesh said:

In schema urmatoare ce-i drept apar si niste rezistori de 0.1 si 0.22:

Asta ca sa fie audioprostia... aaa audiofilia corecta...

Deci rolul regulatorului ( sau unul dintre ele ) este tocmai de a elimina ( sau atenua oricum foarte mult ) riplul.

De aici si functia din pdf denumita "ripple rejection...", adica rejectia riplului ( sau prescurtat pur si simplu "rejectie" ).

Folosirea condului de la pinul Adj pentru regulatorul asta inbunatateste semnificativ rejectia, parca scrie prin pdf vreo 60-70db sau ceva de genul, pai e aaaaarhisuficient.

Adica, poti sa ai riplu pe filtrarea principala si de cativa volti varf la varf, daca minimul alimentarii dat de acel riplu nu scade sub pragul minim necesar stabilizarii ( iesirea plus drop-out la curentul de lucru ) atunci iesirea o sa fie bat si inpetenita la 5V indiferent cum arata alimentarea...

 

 

Link spre comentariu

Multumesc !

 

Sincer, vin cu tot felul de scheme gasite pe net in speranta ca ma lamuresc de ce naiba sunt asa stufoase cand amaratul ala de regulator face de fapt toata treaba.....

 

Acum 50 minute, Marian a spus:

 

Fereste-te de tantal.

Pune electrolitic 100u/16V, neaparat nichicon sau panasonic, sa fie audiofilia audiofilie :)

Nope.....Elna Silmic II va fi !.....mama ei de audiofelie !:rade:

 

Mai citesc , mai studiez...si aflu cum sta treaba si cu racirea LT-ului.....(Vin - Vout) x I = Puterea degajata pe radiator.....parca asa era. Sper sa nu ia la varfuri mai mult de 1A, ca (13V - 5V)x 1A.....8W nu stiu cat e de mult pentru radiatorul pe care-l am. Plus ca in digital nu sunt sigur daca exista varfuri de curent ca in analog (pasaje muzicale aglomerate sau bas din abundenta). La urma urmei se zapacesc ”0 si 1” aia pe-acolo...

Editat de un_razesh
Link spre comentariu

Tantalul are niste chichite si daca ceva nu-i convine (chiar si pt o fractiune de secunda - un spike de exemplu) atunci poate face ca toti dracii.

Sint scumpe si sensibile - nu se merita jucat cu ele.

 

PS:

la un DAC nu ai nevoie de filtrari mari iar regulatoarele minune nu exista.

Nici un regulator, indiferent cu ce piese date cu ulei de sarpe sau nu este facut, nu poate sa filtreze - atenueze ACTIV (cum se tot discuta pe net) frecventele de ordinul MHz-ilor care exista intr-un DAC si sint injectate de logica din DAC in analogicul de iesire.

Altele sint solutiile care trebuie adoptate acolo, nu regulatoarele minune de pe forumurile haudiofile.

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Acum 8 ore, sesebe a spus:

Altele sint solutiile care trebuie adoptate acolo, nu regulatoarele minune de pe forumurile haudiofile.

 

Pai....enumerati-le succint, sa stiu macar in ce ape ne scaldam.

 

Daca ma uit mai atent in prima poza postata in topicul de fata, cu sursa SMSL P2, nu vad decat un traf anemic, doi conzi de 1800/25 ridicati la rang de filtrare de 8000 uF dupa cum se lauda chinezii cei mici si constipati in descrierea haudiofila, plus doua radiatoare minuscule. Toate astea inghesuite sub o carcasa de aluminiu (aratoasa ce-i drept) pentru un pret de aprox 700 ron.

Iar acum , serios vorbind, parca as scoate ceva mai bun decat cutiuta aia. Evident ca n-am pretentii audiofile....biciul din kkt mai mult ca sigur ca nu plesneste !:rade:

Editat de un_razesh
Link spre comentariu
Acum 21 minute, un_razesh a spus:

Daca ma uit mai atent in prima poza postata in topicul de fata, cu sursa SMSL P2, nu vad decat un traf anemic, doi conzi de 1800/25 ridicati la rang de filtrare de 8000 uF... plus doua radiatoare minuscule.

Ma scuzati va rog pt. interventie dar avand in vedere topicul generic "ne-audio" imi permit sa intreb: cam la ce va asteptati pt. o sursa cu putere <3W... la un transformator "de sudura" si radiatoare de sute de cm patrati?

Sincer mie mi se pare o realizare decenta chiar daca 700RON ii exagerat, dupa mine.

Da` cum nu sunt audiofil probabil nu inteleg pretentiile. 

Editat de informer
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări