Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa liniara nereglabila 5V/2A cu LT1085


un_razesh

Postări Recomandate

Între timp am citit tot topicul și trebuie sa te contrazic iarasi: zgomotul de HF trece doar puțin atenuat prin trafurile de rețea (50hz).

Dacă e sa discutam de chestii inutile audiofile atunci pot aminti de utilizarea unei filtrarii exagerate (10000uF +) și utilizarea unor diode fast și superfast la redresarea la 50/60Hz.

Iar despre teorie...... sint alții cu lipsuri mai mari ca mine pe aici. 

Link spre comentariu

@gauss facand abstractie de usoara lipsa de coerenta ( poate te-ai grabit ), n-am pomenit nicicand de filtru de dupa traf, ci strict inainte de traf, adica intre retea si primarul trafului.

Aici s-a discutat si aratat prin schema explicita si poza ca este vorba despre un filtru EMI inseriat intre retea si primarul trafului, numai si numai despre asta am vorbit.

Apoi, exemplu cu radio-ul nu tine, demonstreaza-mi cu teste practice pe un traf, sau cu calcule teoretice ca traful cu tole de 50hz transmite intocmai semnale de frecvente mari.

Amintesc plaja de frecvente mentionata de autorul topicului ( ca pana la urma el decide cursul discutiei in functie de ce are nevoie ) de 150khz-30Mhz.

Nu trebuiesc aparate sofisticate, un simplu generator de semnal sinus si un osciloscop, cu care se fac masuratori comparative pe ceva sarcina minima, la diferite frecvente si se poate compune un grafic cu un raspuns in frecventa, nu foarte precis dar satisfacator. 

 

@sesebe nu stiu cum faci tu de intelegi numai ce nu trebui :rade:

Nu la tine m-am referit cu chestia legata de teorie, imi pare rau daca asta ai inteles dar nu e cazul.

Eu m-am referit la... da stii bine la ce m-am referit, doar ai participat la o multime de topicuri :)

 

PS: Prelungim prea mult offtopicul, asa ca mai bine sa revenim la subiect, alegerile in cazul de fata sunt oricum facute deci n-au sens dezbaterile noastre.

Editat de Marian
Link spre comentariu

Zgomotul de înaltă frecvență de mod diferențial ( o tensiune la bornele transformatorului ) este puternic  atenuat de transformatorul de joasă frecvență . Colegii care se ocupă cu amplificatoare cu lămpi pot spune cât de greu este să faci un transformator de ieșire care să ”lase” și 50Hz și 20kHz .  Chiar și așa, ceea ce apare la bornele secundarului este atenuat până la anihilare de filtaj. 

 

O problemă poate fi zgomotul de mod comun - care apare cu aceași valoare pe ambele borne ale transformatorului față de pământ. Acesta trece într-adevăr prin transformator , în principal datorită capacității primar - secundar. Pentru acest tip de zgomot acest filtru are o anumită atenuare la frecvențe foarte mari - peste 100kHz să zicem . Mult mai util ar fi , așa cum am spus, un ecran electrostatic care ar pune tot acest zgomot la masă .  Dar să zicem că avem un zgomot de mod comun care a trecut de transformator . Acesta va fi desigur raportat tot la pământ . În acest punct el poate foarte bine să fie eliminat printr-o structură similară cu a celor doi condensator dei 2,2n dar cu capacități mult mai mari - fracțiuni de µF cu mediana la pământ. Sau poate fi eliminat pur și simplu prin legarea unui capăt al secundarului - după redresare și filtrare  - la pământ . Iarăși capacitatea mare a filtrajului va face ca zgomotul de pe ambele borne secundare să fie pus la pământ . Sau poate fi lăsat așa ( zgomotul ) - cu ce ne încurcă un zgomot de mod comun într-o aplicație care nu are nicio legătură la pământ ? 

 

În fine , sunt ușor offtopic deci mă opresc aici . Fără îndoială filtrul ăla nu face niciun rău deci  poate fi  lăsat acolo . Problemele mari de zgomot nu vor fi nici generate nici rezolvate de el.  Rămâne sursa propriuzisă și, desigur, transformatorul. 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, Marian a spus:

@gauss facand abstractie de usoara lipsa de coerenta ( poate te-ai grabit ), n-am pomenit nicicand de filtru de dupa traf, ci strict inainte de traf, adica intre retea si primarul trafului.

Aici s-a discutat si aratat prin schema explicita si poza ca este vorba despre un filtru EMI inseriat intre retea si primarul trafului, numai si numai despre asta am vorbit.

Apoi, exemplu cu radio-ul nu tine, demonstreaza-mi cu teste practice pe un traf, sau cu calcule teoretice ca traful cu tole de 50hz transmite intocmai semnale de frecvente mari.

Amintesc plaja de frecvente mentionata de autorul topicului ( ca pana la urma el decide cursul discutiei in functie de ce are nevoie ) de 150khz-30Mhz.

Nu trebuiesc aparate sofisticate, un simplu generator de semnal sinus si un osciloscop, cu care se fac masuratori comparative pe ceva sarcina minima, la diferite frecvente si se poate compune un grafic cu un raspuns in frecventa, nu foarte precis dar satisfacator. 

 

@sesebe nu stiu cum faci tu de intelegi numai ce nu trebui :rade:

Nu la tine m-am referit cu chestia legata de teorie, imi pare rau daca asta ai inteles dar nu e cazul.

Eu m-am referit la... da stii bine la ce m-am referit, doar ai participat la o multime de topicuri :)

 

PS: Prelungim prea mult offtopicul, asa ca mai bine sa revenim la subiect, alegerile in cazul de fata sunt oricum facute deci n-au sens dezbaterile noastre.

 

Nu fac nici un test , Marian . Asa cum nu faci nici tu . Confuzia pe care o faci este relativ la ideea ca transformatorul ( ala de retea ) ar functiona ca transformator , dupa calculele stiute , la frecvente ridicate . Eu n - am spus asa ceva . Sustin doar ca RF ( de la 150 khz in sus , asta e limita in jos arbitrara , stabilita in topic ) trece fluierand prin traf . Alimentat , nealimentat , cu sarcina , si fara . E suficient sa cuplez un fir de la generator la primar , inductiv , la o infasurare separata cu capatul in aer . Important e sa induca in infasurarea primara , cum face si reteaua . Trece cu nivel suficient sa deranjeze o sursa de C.C. cu pretentii . Sau fara ... , cum doresti . Prin alte mecanisme . Mai exact consumatorii pe care - i alimenteaza sunt deranjati . Nu toti , unii sunt imuni . Cei pasivi , sigur . Gen bec , elemente rezistive , si altii . Altii , nu . Se poate atenua asa ceva , prin masuri luate in interiorul sursei . Dupa traf , si inainte . Chiar si pe traf , ecranul intre infasurari pomenit . Eu folosesc din ele , cumulat . Cele pe care mi le permit , si le pot implementa , pe toate . O parte le - am pomenit . Nu sunt inventia mea , se folosesc de zeci de ani , de cand a aparut RF ( si alte perturbatii ... , paraziti impuls , armonici , si altele ) in retea . Printre ele e si filtrul EMI . Ca nu doresti dumneata , si crezi ca e o prostie etc . , are valoare partiala . Doar ca parere .  Altii cred contrariul . Printre ei , multi fabricanti . Nu de giurumele de pe forum , ci de echipamente scumpe . Pe masura utilitatii si folosirii lor . Electronica nu e numai audio . N - are rost sa - ti dau exemple , nu umplu forumul de foto . Pana si casetofonul ala de Electronica Industriala , cel mai pricopsit , facut acum 40 de ani , are o forma de filtru EMI . La mine in bloc unii locatari transmit internet prin reteaua electrica , in loc de cablu LAN intre camere . Cu echipamente din comert . Sunt si surse in comutatie cu frecventa de lucru de peste 1 MHz , transmit in retea consistent , le vad pe analizor . Imi deranjau receptia radio , si altele . Pentru mine conteaza , am facut eforturi si  am scapat , macar partial , cat s - a putut .  Tu deja ai stabilit adevarul , nu conteaza cine nu e de acord . Ce e gresit la experimentul pe care ti l - am sugerat ? Spui ca nu tine ..., si cam atat . 

 

P.S. - Marian , nu te recomanda nimic sa apreciezi coerenta altora . Nimic , daca intelegi ce vreau sa spun . Din ce cunosc eu pana acum . Or fi si altele ... , n - am cunostiinta de ele . Nu , nu ma grabesc . Apropo de insinuarea ta cu " poate " etc . N - am motive . Vorbesc in baza experientei . Teorie stiu si eu , m - ar incanta sa dam amandoi examen . Foaia , pixul si timpul limita . O suta de intrebari pui tu , si raspund eu . Si invers . Stii deja rezultatul , chiar ipotetic fiind ?  Am mai dat examene . Poate si dumneata , nu stiu ... , si nu e treaba mea . Daca as fi sustinut ce spui mai sus , m - ar fi dat afara in minutul urmator . Valabil si de - a lungul timpului , pe unde am lucrat , si unde lucrez acum . Simple afirmatii , parere personala . Are cine sa aprecieze cat e de veridic . E ultima postare in topic , am spus ce am avut de spus . Numai bine ! ... , avem amandoi nevoie . 

Editat de gauss
Link spre comentariu
44 minutes ago, gauss said:

Sustin doar ca RF ( de la 150 khz in sus , asta e limita in jos arbitrara , stabilita in topic ) trece fluierand prin traf . Alimentat , nealimentat , cu sarcina , si fara . E suficient sa cuplez un fir de la generator la primar , inductiv , la o infasurare separata cu capatul in aer . Important e sa induca in infasurarea primara , cum face si reteaua . Trece cu nivel suficient sa deranjeze o sursa de C.C. cu pretentii . 

Uite ca testez eu asta, numai ca nu cu un capat in aer, ca nu e un caz real. Sa ma opresc la 10MHz?

 

LE:

hk3TD6G.png

2mzuc7o.png

WvsbqMr.png

5et6eFD.png

LeoqJlt.png

SEFHMUV.png

jTyf1Dp.png

 

Si asta e traful testat: aplicat semnal (in galben) pe primar 115V. Cules semnal (in albastru) pe o infasurare de 17V. Traf ultra plat, recuperat.

xdmgxKz.jpg

 

 

Editat de Thunderer
Link spre comentariu

Recunosc că sunt surprins de rezultate . Pe de altă parte testul are câteva probleme - fără supărare  - fire lungi și neecranate, lucru în gol, un fir comun între primar și secundar . 

Dar nu comentez mai mult pînâ nu văd alte teste - poate voi reuși eventual și eu 

 

EDIT Am scris înainte să văd al doilea set de teste.

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Radu, as putea sa izolez intrarea de iesire, am niste trafuri de telecom, doar ca limita o sa fie intre sute si mii de Hz. O sa testez mai incolo.

 

Singurele fire necranate sunt (cam 30cm) la injectia din primar, si iesirea din secundar (cam 20cm). Restul e ecranat in totalitate.

 

@Marian, o sa pun si un filtru EMI in serie cu primarul.

 

LE: Dar, gandindu-ma mai bine, partea cu ecranarea este irelevanta, pentru ca nu ecraneaza nimeni in amplificator. Cel putin nu eu.

Editat de Thunderer
Link spre comentariu

Mircea, e suficient ca, după ce ai văzut nivelul in primar, să lași pur și simplu generatorul în primar și osciloscopul în secundar . Nu se vor vedea ambele trase dar nu e nevoie . Cât despre firele neecranate nu cred că schimbă fundamental rezultatul dar zgomotele vizibile peste trasa din secundar indică clar o astfel de problemă .

Și da, dacă pui și un filtru se va vedea clar ce și cum . Mulțumim pentru teste. 

Link spre comentariu

Oameni buni, fiti va rog amabili si vorbiti si in romaneste.  Eu nu vad decat ”o frumoasa sarma ghimpata” albastra in masuratorile alea. Imi spuneti si mie ce-i cu ea?

 

PS: Informatia cu gama 150kHz - 30 MHz era desprinsa din articolele referitoare la standardul 55032, nicidecum niste limite impuse de mine. Pe mine ma intereseaza cei 50Hz ai retelei...sa fie curati.

Editat de un_razesh
Link spre comentariu

Cand conectez generatorul la filtru (model Delta 03GEEG3H - https://www.mouser.com/ProductDetail/Delta-Electronics/03GEEG3H?qs=Tx9Tc1LIQ%2BHE4NujQRSWNA==) semnalul de la 6Vvv scade la 1,2Vvv.

 

Din pacate nu am putut sincroniza pe canalul 2 (albastru) cat sa se vada 150kHz, d-aia si poza 2 cu ambele trase - si masa comuna insa. Sarcina 10R in secundar.

 

CzJsiTZ.png

UmDPl9f.png

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări