Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

OLD stuff...

Evaluează acest subiect


okean

Postări Recomandate

Acum 2 ore, icar a spus:

Nu te supara, tu compari picatura de apa care sare la 10 cm de suprafata apei, cu picatura de ploaie care vine, prin aer, de la 1000 m altitudine?

UITA-TE CU ATENTIE LA CEA CARE VINE DE SUS CA ESTE TOT ROTUNDA, inainte sa atinga suprafata apei.

Link spre comentariu

domnu#  academician , nu  te  supara , dar  aici  cam  bati  cimpii ... dl  icar  are perfecta  dreptate ... viteza  finala a   unui  corp  oarecare  virgula  care  cade  liber  in  cimp gravitational ideal , deci  fara  frecare ...  @ patrat  egal  cu  2gh ... de  unde  rezulta  ca  viteza  teoretica  finala a  unei  particule de  apa  atunci  cind  atinge  solul  este  egala  cu  4,43  x radical din h ... asa  ca , inaltimea  h  de  la  care  cade  picatura  este  ff importanta , pentru  ca  si  forma  picaturii  se  va  schimba , in  functie  de  v ...deci , in  mod  automat  si  in  functie  de  radical din h ...

daca h este mic , atunci dap , picaturile  vor  fi  sferice ... dar  daca  h  este  printre  norii  cumulonimbus ... atunci  picaturile  se  vor  alungi  si  vor  capata  exact  forma  masinutzei  verde kaki  din  poza  de  mai  sus ...

este  perfect  adevarat  ca  atmosfera  pamintului  nu  este  un  cimp  gravitational  ideal  si  ca  intervine  si  frecarea  cu  aerul  , printr-un  coeficient aerodinamic Cs  sau  Cx ---la masini --- ... asta  in  sensul  micsorarii  vitezei  finale  teoretice  din  cazul  ideal de  mai  sus ...

 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, misuraelectronic a spus:

domnu#  academician , nu  te  supara , dar  aici  cam  bati  cimpii ... dl  icar  are perfecta  dreptate ... viteza  finala a   unui  corp  oarecare  virgula  care  cade  liber  in  cimp gravitational ideal , deci  fara  frecare ...  @ patrat  egal  cu  2gh ... de  unde  rezulta  ca  viteza  teoretica  finala a  unei  particule de  apa  atunci  cind  atinge  solul  este  egala  cu  4,43  x radical din h ... asa  ca , inaltimea  h  de  la  care  cade  picatura  este  ff importanta , pentru  ca  si  forma  picaturii  se  va  schimba , in  functie  de  v ...deci , in  mod  automat  si  in  functie  de  radical din h ...

daca h este mic , atunci dap , picaturile  vor  fi  sferice ... dar  daca  h  este  printre  norii  cumulonimbus ... atunci  picaturile  se  vor  alungi  si  vor  capata  exact  forma  masinutzei  verde kaki  din  poza  de  mai  sus ...

este  perfect  adevarat  ca  atmosfera  pamintului  nu  este  un  cimp  gravitational  ideal  si  ca  intervine  si  frecarea  cu  aerul  , printr-un  coeficient aerodinamic Cs  sau  Cx ---la masini --- ... asta  in  sensul  micsorarii  vitezei  finale  teoretice  din  cazul  ideal de  mai  sus ...

 

 

Da, da , si marmota invelea ciocolata in staniol.

Vezi ca a pus Miticamy link la "The Shape of a Raindrop" de la NASA (https://gpm.nasa.gov/education/articles/shape-of-a-raindrop).

Link spre comentariu
Acum 4 ore, misuraelectronic a spus:

este  perfect  adevarat  ca  atmosfera  pamintului  nu  este  un  cimp  gravitational  ideal  si  ca  intervine  si  frecarea  cu  aerul 

Banuiesc ca nu ti-a picat la bac nici campul gravitational, nici atmosfera.

Link spre comentariu

Iertată să-mi fie ignoranța, dar cum măsoară un orb într-un montaj o tensiune de 980V?  O pipăie și pe urmă pune testerele? Sau trebuie și placi electronice cu montaje in braille ?

Seamănă cu o știre PD1A, desi mai e pana in aprilie.

Link spre comentariu

Aparatele s-au fabricat începând cu 1951, până la începutul anilor 70, au fost mai multe modele, deci nu a fost un eşec de moment .

 

https://www.pa4tim.nl/?p=1833

 

https://i.postimg.cc/kg6BGHmL/1951.jpg

 

 

Chiar acum, Florin Miroiu a spus:

Salut. Întrebarea mea este  : Este de vânzare ? Sau este pente cei nevăzători de pe aici? Daca este de vânzare de ce nu are preț ? Și la a doua , la ce sa le folosească că de fapt ochii doar transmit creierul spune ce vezi. 

un comentariu inutil , cred ca nu ştiţi pe ce topic vă aflaţi

Link spre comentariu
Acum 56 minute, PavelR a spus:

Aparatele s-au fabricat începând cu 1951, până la începutul anilor 70, au fost mai multe modele, deci nu a fost un eşec de moment

Am greșit, văd că au domeniu de măsură până la 2,5kv...cred ca am si varianta aia.

Link spre comentariu

Cred ca e un fake al acelor vremi! Cum  naiba  stia orbul unde sa pună  sondele?

In privinta picaturilor de apa de ploaie, adevarul e pe la mijloc. Daca picatura e mare, initial se turteste, apoi devine concava, dupa care  se rupe in doua sau mai multe  picături  mai mici. Dacă picatura e mai mică, se turteste in partea frontala, partea superioara ramâne sferica. 

Editat de icar
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări