Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Instalatie electrica noua / preturi si idei


Vizitator Crystyan01

Postări Recomandate

Daca se opteaza pentru construirea in paralel a unei noi instalatii electrice pentru corpul de cladire C2, atunci logic ar fi sa se monteze un nou tablou electric in C2 care sa deserveasca noii consumatori. Aceasta presupune tragerea unei coloane de la vechiul tablou (cel principal) pana la noul tablou (cel secundar). Aceasta trebuie sa aiba o sectiune de minim 2 x 6 mm2 Cu, cu 4 mm2 pentru protectie. (sau 4x6mm2 pentru trifazat).

Din tabloul secundar se vor alimenta noii consumatori, conform urmatoarelor reguli generale:

- consumatorii mari (cuptor electric de exemplu) se vor alimenta de pe un singur circuit. Daca acestia cer un curent mai mare de 16A atunci alimentarea lor nu se va face din prize de uz general, ci din cutii de legatura. Sub 16A merge cu 2,5mm2, pentru ce depaseste 24A obligatoriu 4mm2, cu 2 fire de Cu in tencuiala. Intre 16A si 24A, I7 spune ca merge 2.5mm2, dar frica pazeste bostanaria, asa ca... Asta pentru circuite monofazate, pentru cele trifazate limita este de maxim 21A.

- consumatorii critici (frigider, centrala termica) se vor alimenta din circuite separate.

- ceilalti consumatori, de pe prizele de uz general, se vor grupa astfel incat puterea pe un circuit sa nu depaseasca 2 kW. Ca o regula, pe un circuit se vor monta cel mult 4 prize de uz general. De fapt merg si mai multe, dar trebuie avut in vedere puterea consumatorilor.

- daca se trag si circuite de iluminat, trebuie prevazute cel putin 2 circuite, in caz ca pica unul sa ramana celalalt. De exemplu, intr-o camera mare ar fi bine sa fie doua circuite de iluminat, unul pe tavan, iar celalat pe o aplica in perete. Oricum, in doua camere alaturate, circuitele de iluminat ar fi bine sa fie separate. 

- circuitele de semnal slab: o problema de care m-am lovit eu. Ar fi bine ca in paralel cu circuitele de curenti tari (230V) sa fie prevazut si un circuit de curenti slabi, asta ajuta la dezvoltarea ulterioara a instalatiei, prin adaugarea de eventuale automatizari / smart home.

La plecarea din tabloul general coloana se va proteja cu o diferentiala de 300mA tip S (nu 30mA, asta reprezinta o eroare de proiectare), ca o protectie suplimentara la incendiu. Tabloul secundar va fi echipat cu diferentiale de 30mA pentru fiecare circuit. Curentul lor nominal va fi de 16A pentru prizele de uz general, iar pentru circuitele separate, 10A-1,5mm2, 16A-2,5 mm2 sau 25A-4mm2.

Cam asta ar fi, asa, la modul general.

Ca un raspuns mai pe direct la intrebare, 2,5 mm2 nu sunt suficienti pentru a sustine, din tabloul principal, toti noii consumatori.

Ca o sugestie, chemati un electrician care se pricepe.

Link spre comentariu

Buna ziua, as avea o intrebare la dumneavoastra vreau sa mi fac o instalatie electrica intr o magazie care este din lemn si as vrea sa pun doua luminii cu led si doua prize:una pentru un frigider si alta pentru un polizor electric si scule electrice.Mi am făcut lista de materiale,o sa pun ori nym-j care se poate pune direct pe lemn dar sper sa gasesc la mine in oras  cablu din acesta ,daca nu gasesc o sa fac instalatia cu CYY-F si copex de metal sau copex ignifug.

Dozele de derivatie se pot monta si pe tavan , am cautat in normativul I7 si am vazut ca se pun doar pe plan vertical ,la mine ar fii  o problema deorece pereti din magazia respectiv sunt toti ocupati, ma refer la dulapuri de scule ,un raft pentru depozitare diverse lucruri. 

Siguranța generala inaintea tabloului din casa este de 25A ,si vreau sa in pun in al doilea tablou care va veni pentru acest circuit diferential pe general de 20A ,problema ar fi următoare ,n am gasit RCCB-uri de 20A ,am gasit doar RCBO-uri de 20A dar din cate stiu RCBO-urile se pun doar pe circuit dedicat .

As putea sa gasesc RCCB de 20A pe undeva ?.

Va multumesc.Cu stima

Am gasit doze de la gewiss pe care scrie  glow test la 650 grade celsius, in normativ spun ca, trebuiesc  doze cu testul cu fiurul incadescent la 950 grade celsius

 

Editat de bogdan Iacob
Link spre comentariu

Vei învăţa să măsori, să îndoi frumos firele cu şpiţul, să faci deosebire între diversele tipuri de siguranţe, etc.Lucruri pe care le poţi citi şi singur într-o carte.Doar practica efectivă te va face să reţii ceva util din teoria învăţată.Sper că în ălea cinci luni veţi face şi practică, nu doar cursuri teoretice...

Editat de validae
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări