Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Divagatii cu transformatorul de retea in coloane


Vizitator

Postări Recomandate

Acum 9 minute, gauss a spus:

 

Nu conteaza , doar ca mi - ar pare rau de timpul petrecut prin scoli . 

Pai daca nu v-ati oprit din invatat la timp...asa va trebuie. :rade:

Nah, acum parca si mie imi pare rau ca am invatat despre puntea graetz cum ca redresarea ar fi dubla alternanta...se vede treaba ca niciodata nu ''e destule'' carti citite.Pe asta in care spune ca e monoalternanta n-am prins-o.

Link spre comentariu

Ce sa zic ... aveti dreptate . La modul sincer ( si foarte serios ) , in alta ordine de idei , ma gandesc adesea ca ar fi fost o solutie . Poate nu ( neaparat ) stoparea procesului cognitiv , ci reorientarea in alt domeniu . Stoparea cat mai timpurie este insa o solutie in vremurile contemporane ... vad in urbea mea grafitti pe zidurile liceelor care altadata erau catedrale ale scolii , cu continutul " Nu lasa scoala sa - ti strice educatia ! " . Unii o fac inconstient ( oare ? ) ... , o discutie cu unii absolventi de fac . de profil aduce rapid si consistent confirmarea ca s - a intamplat . Total , intocmai si la timp ! 

 

P.S. - off - topic , ar trebui sters 

 

P.P.S. - pt. dl . Doru 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Daca se foloseste o singura dioda ( redresare monoalternanta , dupa cum stiu )  , asa se intampla ... trece doar un " impuls " de curent intr - o perioada . Daca acesta se se poate numi " faza redresata " , conform enuntului ... nu stiu . Mai exact cred ca nu !

CITAT.PNG

Editat de gauss
Link spre comentariu

Dacă pregătirea unui inginer ar sta doar în numărul de cărți tehnice din bibliotecă, atunci sigur sunt mulți pe aici care-l întrec (și) la acest pe dl. ola_nicholas. Cred că dânsul nu realizează penibilul situației, când intervine în topic fără a fi fost citat recent, doar pentru că și-a amintit brusc o discuție din 2013 și acum trebuie să regleze niște conturi......

Sper doar să aibă bunul simț de a înceta la un moment dat....deja începe să semene a Bodegă pe aici.

Editat de validae
Link spre comentariu

Asa cum spuneam, nu am vrut sa initiez o noua controversa. Eu doar am adus in atentie bibliografie, pe care toti o cunosc. Este recomandabil a fi studiata inainte de a se emite opinii. Am incheiat discutia aici.

 

15 minutes ago, Marian said:

... care om ce nu a trecut prin scoala la fel ca rata prin apa, ar face asemenea gafe tehnice cu atata persistenta?

 

Asa cum am zis, Doamne fereste...

 

Doamne fereste de un asemenea moderator.

Link spre comentariu

@ ola_nicholas, eu vă recomand totuși să deschideți un topic la Discuții diverse, dacă între timp vă mai amintiți ceva diferende de opinii mai vechi decât cel din 2013...  și acolo e tot Elforum, numai că e o secțiune unde se permite mai ușor devierea de la subiect. Dacă trecem așa brusc de la un subiect la altul, pare că au dispărut unele postări...

Editat de validae
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări