Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ECH81 folosit in configuratii nonstandard de mixer si OL


mila

Postări Recomandate

In unele receptoare tubul ECH81 este folosit in configuratii nonstandard de mixer si oscilator local.

De exemplu in RR Victoria partea heptoda este si mixer si oscilator local iar partea trioda este preamplificator audio.Cere sunt diferentele de sensibilitate si/sau stabilitate in acest caz.

Am vazut scheme in care partea trioda este folosita ca  detector cu reactie.

De asemenea vorbind de data aste despre tubul EBF80/89 am vazut ca sunt aplicatii in care tubul este folosit reflex amplificator FI si preamplificator audio.

Va cer parerea dvs. pentru aceste aplicatii mai deosebite cu aceste tuburi.

Multumesc.

 

Atasez schema RR Victoria(sursa Proradioantic)

victoria.jpg

Editat de mila
Link spre comentariu

Un tub îndeplinind două funcții se utilizează în aparatura cu prețuri mai mici dar și performanțele sînt tot la fel de scăzute.Pentru performanțe superioare se utilizează o funcție pe secțiune tub dar și prețul unui asemenea aparat e mai mare.

Link spre comentariu

In principiu nu este vorba de pret.

Intrebam de exemplu care este performanta de conversie si zgomot pentru heptoda din ECH81 folosita ca oscitator mixer fata de varianta clasica.

In general americanii de exemplu folosesc foarte mult tuburi simple(nu prea au folosit triode-hexode/heptode)gen 6SA7 dar poate au fost construite special sa functioneza asa.

Exemplul de mai jos din popularele AA5

http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/093/6/6SA7.pdf

image.thumb.png.9fa9fc3a88a9a18d73fc45eb5f516112.png

Link spre comentariu
La 02.07.2019 la 16:41, mila a spus:

In principiu nu este vorba de pret.

Intrebam de exemplu care este performanta de conversie si zgomot pentru heptoda din ECH81 folosita ca oscitator mixer fata de varianta clasica.

In general americanii de exemplu folosesc foarte mult tuburi simple(nu prea au folosit triode-hexode/heptode)gen 6SA7 dar poate au fost construite special sa functioneza asa.

Exemplul de mai jos din popularele AA5

http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/093/6/6SA7.pdf

image.thumb.png.9fa9fc3a88a9a18d73fc45eb5f516112.png

Este o discutie interesanta si bine documentata tehnic pe radiomuseum legat de acest aspect,în cazul respectiv compatibilitatea dintre EK2(octoda) și ECH3(trioda/hexoda),dacă aveți răbdare ,citiți articolul scris de doi monștrii sacri în domeniu Konrad Birkner si Jacob Roschy.

https://www.radiomuseum.org/forum/ek2_ek2_ersatz_durch_ech3.html

Personal am înlocuit de multe ori EK2,un tub mai rar, cu ECH3 și nu am constatat vreo modificare a performantelor receptorului.

Editat de nicolae57
Link spre comentariu
La 02.07.2019 la 12:39, Nostalgic a spus:

Un tub îndeplinind două funcții se utilizează în aparatura cu prețuri mai mici dar și performanțele sînt tot la fel de scăzute.Pentru performanțe superioare se utilizează o funcție pe secțiune tub dar și prețul unui asemenea aparat e mai mare.

 In cazul tubului ECH81(si nu numai...) lucrurile stau chiar invers, prezenta celor doua tuburi(trioda si heptoda) intr-un singur balon ofera posibilitati tehnice mai mari decat situatia in care cele doua tuburi ar fi amplasate discret. Distanta foarte mica intre catoda virtuala(norul electronic autoemisiv) apartinand heptodei, si grila(fizica) a triodei creeaza posibilitatea unor aplicatii specifice(mixere, oscilatoare) cu performante foarte bune.

Link spre comentariu

Constat că nu am fost prea clar în ce am vrut să zic.Am zis, de exemplu , utilizăm o pentodă amplificatoare RF, și în același timp o folosim și amplificatoare în AF.Performanțele vor fi mai modeste comparativ dacă se utilizează pentru o componentă o singură funcție .Funcții multiple se implementează în aparatura de larg consum (în unele).

Link spre comentariu

Am inteles din start ce vreti sa subliniati.Per total e adevarat ca performanta e mai mica dar daca e suficienta de ce sa nu folosim varianta reflex de exemplu.Acum trebue sa fie clar ca nu orice tub sau schema sunt bune pentru asa ceva.In general utilizatorii(fabricantul aparatelor) au mers pe solutii general valabile si recomandate de fabricantul tubului/tranzistorului.Daca te uiti foarte atent sunt sute de modele de la fabricanti diferiti care au aceeasi reteta de ex ECC85+ECH81+EBF89+EABC80+EL84

:aplauzeMultumesc @nicolae57 si @Spitfire

Link spre comentariu

Citind din "cartea albastra" sensbilitatea la receptorul Lux S-574A este:

UL si UM=250uV

US = 350uV

Acest receptor foloseste partea heptode ca oscilator si mixer si trioda ca preamp audio.

Pentru receptorul Concert S591A sensibilitatea este:

UL si UM = 250uV

US = 350uV

Acest receptor foloseste ECH81 in mod conventional

Nu stiu cat de exacte sunt datele dar de aici rezulta ca sensibilitatea este identica. Ramane de stabilit daca si stabilitatea si functionarea la semnale mari este buna sau la fel.

Editat de mila
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Pana la urma configuratia este usor inferioara din punct de vedere al stabilitatii dar prin stabilizarea tensiunilor anodice, grile, filament si separat alimentarea OL se pot obtine rezultate bune.

Din lipsa de interes declar inchis subiectul.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
La 04.07.2019 la 11:46, Spitfire a spus:

 In cazul tubului ECH81(si nu numai...) lucrurile stau chiar invers, prezenta celor doua tuburi(trioda si heptoda) intr-un singur balon ofera posibilitati tehnice mai mari decat situatia in care cele doua tuburi ar fi amplasate discret. Distanta foarte mica intre catoda virtuala(norul electronic autoemisiv) apartinand heptodei, si grila(fizica) a triodei creeaza posibilitatea unor aplicatii specifice(mixere, oscilatoare) cu performante foarte bune.

 

Eu stiam ca trioda si heptoda de la ECH81 sunt independente. Nu are treaba sarcina spatiala a catodului heptodei cu grila triodei. 

 

Pe de alta parte, varianta in care heptoda de la ECH... indeplineste si functia de oscilator are stabilitatea frecventei oscilatiilor mai mica, pentru ca intervine circuitul RAA (AGC) care modifica regimul de lucru al oscilatorului.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări