Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vreau sa fac o sectiune despre... Ce ziceti voi de asta?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Acum 4 ore, maresaldeflota a spus:

Asa știam și eu de canepa adică vina o poarta petrolul, cum erau atâtea droguri mai rele decât canepa și doar pe asta au interzis-o, de exemplu lsd, personal de aia nu mai pot dacă e ceva sau nu legal, dar sa faci parnaie din cauza la niște flori mi se pare prea de tot! :scarpin

e interzis si lsd-ul, erai de alta parere?

Link spre comentariu

Bătrînii au o vorba: sa-ti scoti pălăria cînd treci pe lîngă coada soriceleului! ( e vorba de planta).

Galbenelele, usor de cultivat, un cicatrizant bun la toate. 

Paducel, malai mărunt sau malaiul ursului, planta utila in circulatie, hipertensiune.

Urzică ( nu aia moartă, cea piscacioasa), buna pentru circulație, curata sîngele.

Musetel, doctorul casei.

Tei, calmat, dar nu exagerati.

Patlagină, buna la răni, luxatii sau tuse.

 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 8 ore, maresaldeflota a spus:

Și totuși e interzisa.... 

Știu ca sunt doua (în principal) canepe, substanța cică, maxima, e în boabe nu în frunze:secret în mod normal nu era legal sa gasesti uleiuri pe la farmacie, doar ca la noi legile sunt încălcate ușor, chit ca nu au substanțe halucinogen prin ele  tot nu era voie sa se vândă! 

Apropo de plante cică și pelinul ar avea ceva dăunător prin el pentru sistemul nervos, consumau absint unii și ii apucau damblalele! 

Am băut pelin și ce pot sa zic, e un tonic nervos bun dormi noaptea mai ușor și mai relaxat, ce sa mai zic de ficat, greseala maxima e  sa îl indulcesti:)

Substanța este in " mugurii " planetei , in partea superioară a ei , in vârfuri .

Link spre comentariu

Faust, nu trebuia sa spui ce se fumeaza...era amuzant ce presupuneau colegii. Acu' ceva timp o cunostinta a invelit o tigara de foi intr-o frunza de canepa si s-a chinuit sa o fumeze asa, omul se credea cool. Fuma iuteala aia si dupa fiecare fum zicea: -Betoon frate! Acum toti il stiu de "betonistul" Culmea e ca prenumele lui este Anton.

Link spre comentariu
  • Administratori
Acum 11 ore, Ovidanie a spus:

Sper ca viitoarea sectiune sa aiba un moderator care sa nu tolereze nici un fel de divagatie de la subiect.

 

Deci

1 pana la urma credeti ca ar fi utila o sectiune de asta ? 

2 ceva viitor moderator prin zare ?

 

M-ai discutam si noi altceva decat electronica, eu unu sunt plictisit de electronica, nu profesez asa ceva iar hobbyul cred ca a murit.

 

Sa va spun cum m-am gandit

Fac un o categorie denumita plante... de leac

si cate un forum pentru fiecare planta in care fac eu un subiect(inchis, pus la loc de cinste sus) cu toate proprietatiile plantei iar restul subiectelor ce se deschid acolo sa fie despre/cu planta respectiva. 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări