Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preschimbare permis conducere.


Postări Recomandate

Salut. Luna viitoare imi expira permisul de conducere si trebuie sa ma apuc de acte. Am o nelamurire legata de fisa medicala, respectiv ce analize trebuie facute. Eu stiu de analize la ochiane (daca mai bat cum ar trebui), parca o radiografie la plamani, deci am uitat ce analize trebuie facute, ca le-am facut acum 15 ani pentru Cat B si acum 10 ani pentru alte categorii. Intreb sa nu ma pomenesc ca nu fac toate analizele (sau fac unele inutile). La noi este o policlinica unde trebuie stii la ce cabinet ai nevoie sa mergi, adica nu te indruma nimeni, mergi in cutare loc pentru fisa medicala permis conducere. Jumatate a ramas de stat, jumatate  e particulara. O sa dau o tura si pe la serviciul de pemise, poate au acolo afisat ce controale trebuie sa fac.

Pe net am gasit doar trimiteri catre clinica X sau Y, nu e vorba de bani, dar in GR nu activeaza niciuna dintre ele.

Daca e cineva care stie ceva despre fisa medicala, va rog sa postati aici. Multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Eu am facut toate analizele la un cabinet privat specializat cu asta. Cred ca toate au durat o ora cumulate.

Fara radiografii si alte povesti.

Apoi la politie m-am prezentat cu programare online m-a luat fix la ora stabilita.

Pe langa cele afisate aveam nevoie de un dosar plic care sa-l las lor.

Permisul a venit rapid gen 3-4zile, dar posta nu a livrat avizul din lipsa de personal. Am tot asteptat si in ultima zi de valavilitate a dovezii m-am dus la posta unde m-au anuntat ca permisul a sosit demult dar nu au oameni sa trimita avizul acasa ca sa stiu cand sa vin dupa el.

 

Daca iti expira intr-o luna recomand sa iti faci programare online URGENT, in Cluj era cam mare coada.

Link spre comentariu

Am terminat cu fisa medicala, maine platesc taxa permis si depun actele.

Intre timp am trecut pe la ghiseu penrtu permise, nimeni in afara de functionar. Mi-a spus ca nu se face programare.

Ce nu stiu eu exact, acum 7-8 ani a fost o propunere ca permisele de profesionisti sa fie preschimbate la 5 ani, dar nu mai stiu daca a ramas la stadiul de propunere sau a devenit lege. Mie mi-ar conveni sa fi ramas tot 10 la ani, ca inainte. :)

Link spre comentariu

N-am reușit sa fac programare on-line. Azi am fost sa depun actele, la ghișeu nu era coadă,  în schimb la prelevare imagine erau vreo 15-20 de persoane.

N-ar fi fost bai, dar eram cu copilul de 1 an după mine, a tras cateva zbierete de bucurie (mai era cineva cu un bebe acolo). Se făcea un ecou în sala de așteptare de numa'. :aut:

A trebuit sa duc copilul acasa si dupa aia m-am intors la fix pentru poza, cred ca am stat efectiv doar 5 minute la coada. Bine-înțeles ca am condus fără carnet/dovada înlocuitoare...cam nasol. Nu știu exact care era încadrarea,  dar nu era bine deloc.

Dovada inlocuitoare se da abia după prelevarea imaginii.

Văd ca scrie ca valabilitata următorului permis e până în 2029, adică legea de care spuneam mai sus, a rămas în stadiul de propunere (valabilitate de doar 5 ani la permis profesioniști).

Editare: Permisul pentru cat B și BE expira după 10 ani.

Categoriile C,CE ,D ,DE, după 5 ani.

Editat de marius75
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări