Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Corector de ton cu tuburi ECC83 (6N2P)


Postări Recomandate

Buna

La 18.11.2018 la 12:47, Faust2018 a spus:

Fals ! Dacă inregistrarile sunt proaste , incintele - cotețe cu difuzoare , cameră de audiției cu mari probleme acustice , un corector de la 3 ani audiograma ton doar cu joase si inalte nu prea ajută deloc la îmbunătățirea audiției , dincontră ....poate strica mai rau sunetul , aceste corectoare avind două frecvențe centrale pe care acționează cel mai mult , să zicem că ai probleme pe la 2400hz si corectorul pe inalte lucrează centrat pe 4000hz , îți ridică cel mai mult frecventele imediat apropiate de 4000hz la 2400 acționând mai putin . 

Pentru cei care au probleme cu  inregistrarile , incintele ,camera , cel mai bun este un eq cu cit mai multe benzi , dacă eq-ul este parametric și mai bine , sunt si cazuri cind chear dacă montezi un eq .....din rahat nu poți face un bici care să trosnească , cel mai des datorită cosciougelor sau cotețelor cu difuzoare , incintele fiind veriga slabă intr-un sistem audio , unii fac marea greșeală de a investi cei mai mulți bani in amplificator sau surse in loc să investească cei mai mulți bani in incinte . Am ascultat multe sisteme audio , unii au surse si amplificatoare bune dar stau rau la capitolul incinte .

Problema este ca fiecare aude in felul lui.

Eu fac la 3 ani audiograma la munca(lucrez la CFR,munca de raspundere).

Si am o cadere pronuntata pe inalte,peste 3500.4000 Hz.

Nu stiu valoarea exacta,am vazut graficul(de la distanta),dar nu stiu valoarea exacta 

a caderii(nu am intrebat inca).

Asa ca folosesc un EQ,vrand-nevrand.Nu m-a multumit un corector simplu.

Oricum la EQ cu +- 12 dB 10 benzi nu este nici un potentiometru pe maxim sau pe minim.

Curba de raspuns este in oglinda cu graficul vazut la doctorul ORL-ist.

Spor tuturor.

Alex

 

Link spre comentariu

Este adevarat ca nu e necesar un corector de ton in conditiile unui amplificator si a unor incinte de calitate dar asta inseamna si o sursa perfecta de semnal .De multe ori ascultam muzica provenita din diverse surse nu tocmai "la prima mana" si atunci se simte nevoia unei ajustari.Asta ca sa nu mai vorbim si de urechile noastre, mai precis a unora dintre noi:limb:

Solutia optima este sa avem acel comutator DIRECT SOURCE deoarece multe corectoare , chiar cu reglajele pe 0 au abateri serioase de la curba ideala de raspuns. Asta ca sa nu mai vorbim de adaosul de distorsiuni.

Link spre comentariu
19 hours ago, popa marius said:

Auditia ideala  se face  fara nicio corectie, circuitele RC introduc defazaje nedorite la fel si filtrele din boxe , orice ¨colorare¨ a sunetuluinu face decit sa modifice compozitia muzicala

Total adevarat...iata cum se modifica semnalul dreptunghiular prin actionarea corectoarelor de ton.Acel semnal ptr. care facem totul ca sa avem forma cat mai perfect, cat mai ideal in procesul de constructie al unui amplificator.In oscilogramele prezentate am accentuat cu 10% bas, inalte, ambele.

Tin sa subliniez faptul ca un corector de ton bine calculat/realizat in pozitia zero al potmetrelor nu introduce nici o modificare al semnalului la nici o frecventa deci palierul ramane perfect orizontal nefiind necesar comutator.Cum nimic nu se obtine gratis, in acest caz se cere retele separate ptr. joase si inalte.

Acc-bas10%.gif

file.gif

Acc-bas+trebl.gif

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 21 ore, fluffy37 a spus:

Poate ca auditia ideala pentru dvs. Nu toti asculta diana krall.

Auditia ideala exista pentru fiecare persoana in parte in functie de genurile muzicale ascultate. Spre exemplu, mie imi place muzica anilor 70-80 care musai trebuie ascultata cu corectii, pentrru ca asa a fost conceputa atunci. Nu contest afirmatia dvs dar faceti-o in nume propriu, nu generalizat, altfel o dam in audiofil.ro. audioweb.ro, avclub.ro and other bullshit

"imi place muzica anilor 70-80 care musai trebuie ascultata cu corectii, pentrru ca asa a fost conceputa atunci. " 

Asta este maxima anului ! :hdgfhgdf

Link spre comentariu

@fluffy37 pina la urma ai dreptate  corectorul este foarte util mai ales atunci cind asculti pe boxe de tip cotet si casete inregistrate dupa alte inregistrari zau de pe radio  AM dar si eu ascult muzica din acei ani de acea insa prefer sa-l

ascult pe Eric Clapton cu corectile facute de el pe chitara 

Link spre comentariu

"simson", oscilogramele aratate de tine reprezinta o buna metoda de testare si reglare a unui corector de ton. Daca faci acelasi test cu semnal sinusoidal, de preferat sa folosesti cele doua frecvente centrale pentru bas si inalte, 100Hz si 10KHz de exemplu, si daca corectorul este bine realizat, vei vedea ca nu se intampla altceva decat sa creasca sau sa scada amplituditudinea, fara nici o afectare a formei semnalului. Daca ai un osciloscop cu doua sau mai multe canale si vizualizezi semnalele de intrare si iesire simultan poti vedea si diferentele de faza la diferente frecvente.  Si la ce te ajuta?  Nu exista incinta acustica care sa transpuna perfect semnalul electric primit in semnal acustic generat. Si chiar daca ar exista tu asculti muzica acasa la tine, nu in laborator. Ca sa inlocuiesti spectrul complex al unui semnal muzical cu un semnal dreptunghiular  este o abordare mult prea simplista a problemei.

De fapt ceea ce conteaza este "potriveala" elementelor lantului audio intre ele, cu camera in care se asculta si cu gustul celui care asculta. Daca are nevoie de fine corectii foloseste corectorul de ton, daca nu apasa butonul  DIRECT.

Editat de vidax
Link spre comentariu

Păi corectorul  RIAA din preul unui pick-up (chiar de calitate, adică audiofil) nu introduce defazaje?  :rade:. Tot corector de ton e, și încă unul eficient, că accentuează zdravăn joasele, ce nu pot fi imprimate pe disc la amplitudinea " naturală " . 

In fine, nu sunt neaparat fan corector de ton dar trebuie să admitem că acesta e necesar / benefic atunci când avem verigi  slabe in lanțul audio, adică surse de semnal si/sau incinte acustice nu tocmai " audiofile ". 

Ajuta mult in aceste cazuri. Preferabil cu 5 - 7 - 10 benzi de frecvență, pentru a putea corecta acolo unde e necesar. Cel cu " înalte și joase " e intr-adevar nesatisfăcător, depășit.

 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, vidax a spus:

...Daca faci acelasi test cu semnal sinusoidal, de preferat sa folosesti cele doua frecvente centrale pentru bas si inalte, 100Hz si 10KHz de exemplu, si daca corectorul este bine realizat, vei vedea ca nu se intampla altceva decat sa creasca sau sa scada amplituditudinea, fara nici o afectare a formei semnalului. Daca ai un osciloscop cu doua sau mai multe canale si vizualizezi semnalele de intrare si iesire simultan poti vedea si diferentele de faza la diferente frecvente....

Confirm ,am facut eu acest test cu sinus si se modifica doar amplitudinea si faza....teste facute cu ceva ani in urma!...din pacate nu am poze!:84

Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...
La 30.10.2018 la 20:54, darius_bv a spus:

Iti recomand corectorul de ton cu 3 benzi din link-ul d-lui Olimpiu. L-am facut cu 6N1P, cu CCS-uri pe fiecare tub. Isi merita titul de "3 band tone control you can love". Schema trebuie putin modificata, daca te intereseaza. 

Capture2.JPG

2.jpg

Buna ziua,am si eu mare mare rugaminte,ma puteti suna sau da un beep si va sun eu la 0764421611...am facut acest preu cu corector si...nu vrea sa miste...mersi din suflet.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări