Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Corector de ton cu tuburi ECC83 (6N2P)


Postări Recomandate

Va salut, nu am facut modificari in reteaua de corectie, suna frumos asa cum este dimensionata in schema originala. Modificarile au fost la polarizarile tuburilor (6N1P) si folosirea surselor de curent constant.  Va sugerez sa folositi si corectia de medii, merita, mai ales daca ascultati jazz, muzica clasica, opera. 

Toate cele bune!

Link spre comentariu

Felicitari pentru rezultatele obtinute si este exact asa cum am spus:

PS. La 5% diferente intre doua valori de rezistente, diferenta de corectie poate fi de 0,4dB si nu este sesizabila decit cu aparate de masura, de aceea cred

 ca nu toleranta potentiometrilor este aceea care va face probleme.

Acum pentru ca dupa modificari functioneaza corect , banuiesc ca poate tuburile sunt uzate sau au fost valori de rezistente incorecte.

 

Pentru modificarea potentiometrilor din 500K la 100K am micsorat toate rezistentele din corectii de 5 ori, am marit condensatorii de 5 ori si rezultatul este in schema.

  679020660_schemareglajdetoncu3caicu12AU7si12AX7si100Kpotentiometri.png.465914ee6b36144ee5cef4b78d4487ec.png

Pentru cine doreste, am lasat si toate datele despre cum se realizeaza aceasta simulare, pentru obtinerea familiilor de curbe ca in poza.

   1105056416_reglajdetoncu3caicu12AU7si12AX7si100Kpotentiometri.png.a41ee84e552a0224c441a0c625eb1e7f.png

Diferenta este la amplificarea medie de -1,5 dB fata de valorile potentiometrilor de 500K dar rezultatul reglajelor este aproape la fel.

Daca nu se doreste precizie se pot pune valorile standardizate cele mai apropiate, deoarece rezultatele obtinute vor fi asemanatoare.

 

@gsabac

 

 

Link spre comentariu
Acum 16 ore, vivian a spus:

Prin urmare, valorile caror piese trebuie modificate daca folosim potentometri de 100k pentru a avea aceleasi curbe de raspuns (ca in graficele mai sus postate)?

500k înlocuit cu 100k în corector şi cuplajele corectorului capacităţile cresc de 5 ori,  valorile rezistive  scad de 5 ori (1/5)

şi evident repetorul din intrare trebuie să suporte sarcina ceva mai mică

valabil pentru raport 500k/100K potenţiometre

pentru un alt raport se procedează similar

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
On 11/15/2018 at 9:57 AM, Kosmin said:

Dacă vorbim de potențiometrii de 2-3lei bucata atunci are sens sortarea. În schimb la Alps sau Piher nu am observat diferențe notabile intre secțiuni.

Nu toate persoanele au aceeasi acuitate auditiva, unele nu sunt deranjate sau nu simt diferentele de volum sonor sau tonalitate dintre canale. Din fotografii se vede clar diferenta mare a valorilor dintre cele doua sectiuni ale potentiometrului. A folosit potentiometri PIHER.

Editat de vidax
Link spre comentariu

Sunt Piher și cu tolerante de 20% și cu tolerante de 5%. Fiecare își alege ceea ce cumpără. Există foi de catalog accesibile cumpărătorului pe site-ul producătorului. 

Potențiometrul măsurat mai sus dacă se raportează la val. nominală de 470K intră în +/-10%. Corect? 

Link spre comentariu

In teorie da, exista potentiometri Piher si cu toleranta de 3%, dar de unde se pot cumpara?

Singurul loc in care am gasit potentiometri stereo, lineari care ar putea fi folositi  in aplicatiile despre care s-a vorbit mai sus ar fi Mouser Electronic, dar si acolo nu mai jos de 5% toleranta.

Link spre comentariu

 

Acum 1 oră, vidax a spus:

In teorie da, exista potentiometri Piher si cu toleranta de 3%, dar de unde se pot cumpara?

Singurul loc in care am gasit potentiometri stereo, lineari care ar putea fi folositi  in aplicatiile despre care s-a vorbit mai sus ar fi Mouser Electronic, dar si acolo nu mai jos de 5% toleranta.

 https://www.hificollective.co.uk/catalog/-c-61_96.html         :56 (daca vrei sa cheltui....)

Editat de maresaldeflota
Link spre comentariu

Potentiometrii din postarea de mai sus au precizie la capete, Tolerance ± 0.2 %,  dar miezul difera cu 3dB, Channel matching 3 dB (-40 dB - 0 dB)

Aceasta poate inseamna o diferenta de pina la 30% intre canale la unele valori intermediare sau +/-15% de aceea cred ca 

 aceasta toleranta de +/-15% este normala pentru amplificatoarele facute de amatori cu piese obisnuite.

 

@gsabac

Link spre comentariu
2 hours ago, maresaldeflota said:

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Credeam ca vrei sa fii de ajutor, ca ai gasit undeva potentiometri cu tolerante mici pentru aplicatia despre care se vorbeste aici, ca ne informezi si pe noi, dar de fapt iti dai si tu cu parerea!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări