Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ati purtat bască....sau ce vă mai amintiți din copilărie ?


Postări Recomandate

Acum 9 minute, merck a spus:

Dar pana la 60 - 63 de ani ce a facut? Revolutia nu a fost ieri ci acum 30 de ani. 

Te freacă o grija ce au făcut... Au crezut ca și în tara lor va fi bine și au luat țeapă. Dacă nu si-au asigurat spatele pe cont propriu, cum am făcut de ex eu, pt ca nu mai am încredere în stat, și în general în generația tânără, ajung după o viata de cotizare la fondul de pensii sa discute cu deștepți ca tine, care tratează subiectul ca pe o glumă. Te-ai gândit ce se alegea de tara asta dacă în 90 ne puneam toți traista în băț și plecam unde ne ducea privirea?  Ți-am zis, vorbești ca să te afli în treabă. 

Link spre comentariu
20 minutes ago, doru3160 said:

Te freacă o grija ce au făcut... Au crezut ca și în tara lor va fi bine și au luat țeapă. Dacă nu si-au asigurat spatele pe cont propriu, cum am făcut de ex eu, pt ca nu mai am încredere în stat, și în general în generația tânără, ajung după o viata de cotizare la fondul de pensii sa discute cu deștepți ca tine, care tratează subiectul ca pe o glumă. Te-ai gândit ce se alegea de tara asta dacă în 90 ne puneam toți traista în băț și plecam unde ne ducea privirea?  Ți-am zis, vorbești ca să te afli în treabă. 

Pai tu cum de ti-ai asigurat spatele (ca doar nu ti-a soptit o viorea si nici neam nu esti cu Nostradamus)? In plus, daca tu ai ales aceasta varianta, spune-mi cati dintre prietenii si colegii tai ai facut la fel? Nu cumva unii prefera sa creada (desi nici pe la biserica nu trec :57) pentru ca asta este varianta cea mai comoda! :scarpin

Romanii nu au plecat toti brusc instantaneu si deodata ci pe rand, deci se vedea trendul si .... s-a continuat tare cu furatul si cu pensiile speciale! Daca deja s-a vazut trendul si jaful nu s-a oprit, ce motiv pot invoca cei care au ramas? Le-a placut de atunci sa fie furati! (ei munceau si altii se pensionau la 45 de ani si isi trageau si pensie speciala!) 

Am mai spus: ministrul muncii din guvernul Boc a platit cu functia pentru ca a dorit eliminarea pensiilor speciale. Au iesit romanii in strada atunci pentru a-l sustine??? NU! Ei erau adanciti in credinta lor! Sunt peste 11 ani de atunci si problema nu s-a rezolvat (ba mai mult este anticonstitutional dupa CCR sa fie impozitate pensiile speciale ce depasesc 7000 lei). Daca 4-5 milioane de romani lipsesc astazi la apel in Romania => nu toti au fost "credinciosi". Cei ramasi au varianta "sa creada" sau sa isi asigure spatele cum pot (daca mai pot). 

Editat de merck
Link spre comentariu
Acum 21 minute, merck a spus:

Dar pana la 60 - 63 de ani ce a facut? Revolutia nu a fost ieri ci acum 30 de ani. Din 2007 (acum 13 ani) se putea pleca in UE pentru a castiga o paine. 

Oricum sistemul de pensii nu pica in 2022, mai tine minim 10-15 ani (carpit pe ici pe colo), deci apuca si astia de 60 de ani minim 5 ani de pensie insa ... deja sunt la mila sistemul de sanatate chiar de la varsta de 60 de ani (excesele isi spun cuvantul). 

Eu, de exemplu, m-am pensionat la limita de virsta (65 de ani), cind, se punea problema pensionarii,  la virsta de 72 de ani a barbatilor si 67 de ani, a femeilor(parca)! Cit am fost activ am cotizat luna de luna, la fondul de pensii.Pensia, la inceput, n-a fost, nici foarte mare , dar nici foarte mica!

Acum, am o pensie, suficient de mare, incit sa-mi pot permite lucruri, pe care altii mai necajiti, nu si le pot permite! 

Link spre comentariu
4 minutes ago, GEO 53 BN said:

Eu, de exemplu, m-am pensionat la limita de virsta (65 de ani), cind, se punea problema pensionarii,  la virsta de 72 de ani a barbatilor si 67 de ani, a femeilor(parca)! Cit am fost activ am cotizat luna de luna, la fondul de pensii.Pensia, la inceput, n-a fost, nici foarte mare , dar nici foarte mica!

Acum, am o pensie, suficient de mare, incit sa-mi pot permite lucruri, pe care altii mai necajiti, nu si le pot permite! 

Cat timp nu-i pensie speciala va doresc sa fie lunga!

Link spre comentariu
Acum 4 minute, merck a spus:

Pai tu cum de ti-ai asigurat spatele (ca doar nu ti-a soptit o viorea si nici neam nu esti cu Nostradamus)?

 Cei ramasi au varianta "sa creada" sau sa isi asigure spatele cum pot (daca mai pot). 

Ți-am zis, te freacă o grija de ce fac alții. În 90 regula jocului era clară. Ai job, muncești și cotizezi la fondul de pensii(printre altele). Nu a fost negociabil. Cat a vrut statul atât a oprit. De plecat au plecat în general cei care nu mai aveau munca aici. Eu am avut perioada în care am avut și doua joburi, și de la ambele am cotizat. Am avut și propria afacere, nu am stat cu mana întinsă, de asta nu am plecat. Acum după ce te-ai folosit de banii mei tu ca stat, vii și spui ca nu mai poți să-mi asiguri acel venit sub forma de pensie, pt ca nu ai fost în stare sa gestionezi ce ai strâns. Ai huzurit pe banii mei, și pe banii mei mai corect, atunci mi se rupe de unde iei bani sa onorezi datoria fata de mine. Ca te împrumuți și plătește generația lui merk mi se rupe. Nu vii acum după ce m-ai ciufulit de bani o viata de om și spui ca nu ai de unde, chiar dacă se mai găsesc inteligenți care sa spună ca ne meritam soarta. Câteodată și mămăliga explodează, și nu trebuie prea mult amorsata. 

Link spre comentariu
Acum 46 minute, merck a spus:

Oricum sistemul de pensii nu pica in 2022, mai tine minim 10-15 ani (carpit pe ici pe colo), ....

Pai probabil cam tot atat se mai poate vinde/privatiza din ce mai are statul si cand va veni scadenta atator credite luate DANp--a de guvernele rosii/portocalii/galbene etc o sa treaca la biruri si vor da numai o pensie minima echivalenta unui ajutor social. Cine s-a ingrijit sa mai stranga va avea ceva firfirei de paine si pastiel si cine nu...ori traieste din osanza ori moare de foame cu acte!

Madam Turcan trambita pe la tv ca vrea ridicarea varstei la 70-75 de ani cand media de viata in Ro este??? ... da v-ati prins.

Link spre comentariu
Acum 1 minut, GEO 53 BN a spus:

Eu, de exemplu, m-am pensionat la limita de virsta (65 de ani), cind, se punea problema pensionarii,  la virsta de 72 de ani a barbatilor si 67 de ani, a femeilor(parca)! Cit am fost activ am cotizat luna de luna, la fondul de pensii.Pensia, la inceput, n-a fost, nici foarte mare , dar nici foarte mica!

Acum, am o pensie, suficient de mare, incit sa-mi pot permite lucruri, pe care altii mai necajiti, nu si le pot permite! 

Nu va spun, cite drumuri am facut, la firmele la care am lucrat, de-a lungul timpurilor, pentru a putea obtine, adeverinte . Au fost citeva cazuri cind a trebuit sa dau in judecata pe cei care , n-au catadicsit sa-mi elibereze adeverintele in care erau trecute perioadele cit am fost angajat al acelei firme. O singura data, am fost obligat, (de imprejurari), sa ajung la Curtea de Apel Cluj unde mi s-a facut dreptate!

Link spre comentariu
Just now, doru3160 said:

Ți-am zis, te freacă o grija de ce fac alții. În 90 regula jocului era clară. Ai job, muncești și cotizezi la fondul de pensii(printre altele). Nu a fost negociabil. Cat a vrut statul atât a oprit. De plecat au plecat în general cei care nu mai aveau munca aici. Eu am avut perioada în care am avut și doua joburi, și de la ambele am cotizat. Am avut și propria afacere, nu am stat cu mana întinsă, de asta nu am plecat. Acum după ce te-ai folosit de banii mei tu ca stat, vii și spui ca nu mai poți să-mi asiguri acel venit sub forma de pensie, pt ca nu ai fost în stare sa gestionezi ce ai strâns. Ai huzurit pe banii mei, și pe banii mei mai corect, atunci mi se rupe de unde iei bani sa onorezi datoria fata de mine. Ca te împrumuți și plătește generația lui merk mi se rupe. Nu vii acum după ce m-ai ciufulit de bani o viata de om și spui ca nu ai de unde, chiar dacă se mai găsesc inteligenți care sa spună ca ne meritam soarta. Câteodată și mămăliga explodează, și nu trebuie prea mult amorsata. 

Pai ce crezi ca generatia lui merck e proasta sa deconteze ce nu a consumat? Nu m-am asezat la masa => nu platesc nota de plata! Nu-i logic? Sa plateasca vinovatul!

Link spre comentariu
3 minutes ago, Mitica M. said:

 

Madam Turcan trambita pe la tv ca vrea ridicarea varstei la 70-75 de ani cand media de viata in Ro este??? ... da v-ati prins.

O incercare de carpire care nu va tine! :57Prima data trebuie sa nu mai existe pensii speciale + tineri pensionari de 45-48 de ani care desi sunt "pensionari" sunt angajati tot la stat pe lefuri babane. 

Link spre comentariu

 Doru.S-au mai văzut cazuri,în istorie,când au crăpat fondurile de pensie particulare.La stat,cât de mică e pensia,e mai sigură.

 Problema e că scade numărul cotizanţilor datorită scăderii populaţiei.Fără măsuri luate din timp se va ajunge,la un moment dat,în impas.Gândiţi-vă şi la firmele străine care ar vrea să vină în RO.Dacă n-au mãnă de lucru disponibilă...

 O droaie de specialişti vorbesc că în momentul de faţă are loc o nouă revoluţie în economia mondială şi că am cam pierdut trenul...

 Iar cu plecatul în străinătate e o poveste.Greu de tot eşti înghiţit de băştinaşii din ţara respectivă.Ăia n-au toleranţa românilor.Cam tot timpul te vei simţi străin acolo,chiar dacă material o vei duce mai bine.

Link spre comentariu

Mi am adus aminte, acum ca tot a inceput scoala. In anii 80+ a fost o perioada in care trebuia sa aducem lemne la scoala. Pe langa ghiozdan, zapada cat cuprinde, mai aduceam si o plasa cu cateva lemne. 
Si fiica mea, care sta in banca langa calorifer,se plange ca e prea cald. Bine, pe vremea aia noi nu purtam masca..

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări