Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

decapant OL


Postări Recomandate

Am un cablu armat, la care vreau, de armatura Ol, sa cositoresc un fir de Cu, pe care sa-l cuplez la impamantare.

Acum cativa ani, am cositorit de armatura de Ol, cu fludor romanesc si a fost OK. Am incercat pe cablul actual si nu se cositoreste. Probabil au schimbat Ol armatura, nu stiu.

Ce decapant imi recomandati?

Va multumesc

Editat de vera
Link spre comentariu

Acid azotic nu ajuta la decapare.Clorura de zinc in schimb,s-ar putea sa mearga,dar la fel de bine trebuie sa mearga si cu vechea pasta decapanta,care se gasea in comert.Daca nu merge cu pasta,atunci nu merge nici cu apa tare,nici cu pipi de fata mare,inseamna ca materialul nu poate fi cositorit.

Link spre comentariu

Acidul ortofosforic se foloseste si in industrie alimentara.

Incearca la cofetariile din zona ta. Sigur au acest produs in procesul de fabricatie. Iti trebuiesc cateva picaturi.

Daca intri pe Google, este o firma din Buzau care comercializeaza asa ceva. Pretul este derizoriu.

Link spre comentariu

Puteti incerca cu pasta decapanta Rothenberger, cea folosita la instalatiile termice din cupru, prin incalzirea ei se depune un strat de staniu (pe materialul pe care e pusa pasta) la care fludorul are aderenta mai mare. Pasta respectiva se mai uilizeaza, ca o solutie DIY, pentru cablaje imprimate (PCB) pentru facilitarea lipirii dar si ca protectie pentru traseele de cupru.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări