Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Filtre electromecanice RFT


Postări Recomandate

Filtrele MF 200-E cu largime de banda de 3.1kHz provim aproape in totalitate din echipamentele de curenti purtatori DDR.

Erau filtre de cale pentru canalele telefonice.

Toate cele cu E au purtatorul pe 200Khz si daca ai cu + si - poti obtine cele 2 benzi laterale schimbind filtrele, ca la EMF 500 V si N.

Au fost intr`o vreme ceva statii de tanc  ( 10RT12  ??) cu niste cuarturi "unghie" care aveau si 10905kHz, din acela am avut, s`a lasat tras si intra

exact intr`un Senelgrove de 10.7MHz.

 

Link spre comentariu

Cred ca mai sant si prin EKD - uri ... Unii le acuza pentru sunetul usor granulat , metalic . Ma rog ... cred ca e " din alta parte " . Am avut mai multe exemplare ( EKD ) , nu mi s - a parut la nici unul acest simptom . Cred ca au mai fost si prin ceva statii militare romanesti ... gen 1300 . Nu sant absolut sigur ( de model ) ... am avut o placa ( NOS ) . Ciudat ... avea doar cuartul de BLI . In fata , era un soi de XF9 , romanesc ...

Editat de gauss
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
On 7/23/2018 at 7:28 PM, yo7lhe said:

[...]

Am unul de 3.7KHz si vreau sa il folosesc la ceva probabil un receptor SSB HiFi :)

 

Daca ai nevoie de filtre MF200 avand alte largimi de banda, da-mi de stire si caut printre fiare sa vad ce gasesc... sigur gasim 3,1k, 500Hz si posibil altele daca ai nevoie.

Link spre comentariu

 

On 7/23/2018 at 10:05 PM, yo7lhe said:

Multumesc, tot aceleasi scheme bloc apar la mine.

Le-am intalnit pe diverse alte link-uri.

Ma descurc greu cu germana fara suport google.

Mai caut, vad ca schema completa e greu de gasit.

http://www.qslnet.de/member1/dk0gsk/Teltow.htm

 

http://www.pa7mu.com/files/FA130314.pdf

Editat de vio2007
Link spre comentariu

@vio2007 multumesc pentru link-uri.

Eu nu am dat de ele si sunt chiar ce ma interesa. 

@ TraianB in primul rand vreau sa vad daca merita o a doua FI asa joasa.

Am lucrat cu filtre EMF500 candva si imi aduc aminte ca aveam cuie la capetele de banda.

Cu 200kHz ma astept la cuie in banda.

Am vorbit deja  Ovidiu pentru niste filtre mai inguste. Iti multumesc de oferta.

Pe masura ce progresez cu treabs, daca va merita, voi mai posta.

 

Link spre comentariu

Cuiele sint ... armonicile BFO.

Asta fiind jargonul amatorilor, colegul se referea la 3.5MHz, 4MHz, 7MHz...si tot mai slabe.

Cu un oscilator si detector de produs bine ecranat este OK.

Chiar era util sa ai un marker la inceput de banda, de, unii au primit o banda telex cu felicitari de la FCC

pentru depasirea capatului de banda inferior in 7MHz, subsemnatul fiind unul din ei :d prin 1977

Pe vremea aia aveam Fi de 650KHz, acolo gasisem filtrul cu 2Q

Link spre comentariu

Stiu ce sant cuiele ... si spuriile (spurious ) , si semnalele imagine  , si  alte chestii care nu sant dorite , dar isi fac loc cu multa insistenta . In fine , cine reuseste un oscilator de batai de 500 KHz  cu multiple  " personalitati " , care sant bine reprezentate , poate ar trebui ... ma opresc , n - am nevoie sa ma cert cu nimeni . E un oscilator , nu o sinteza cu TTL - uri . Ingrijit , se poate face si LC , cu alte avantaje ( clarifier etc . ) Multe neajunsuri ( majoritatea ) se rezolva din proiectare . O schema neglijent aleasa se poate dovedi imposibil de pus la punct si " stapanit " . De aceea multa lume prefera sa dea banul , mai ales acum cand sculele specifice se gasesc ( relativ usor ) , iar cerintele echipamentelor sant mari . In fine ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Clar, comentariul era pentru colegii mai tineri si eventual neradioamatori.

Mai adaug la asta si faptul ca ajuta un oscilator in regim sinusoidal stabilizat si de nivel mic deoarece

detectorul de produs se poate face cu CI care nu necesita nivel mare de mixare, ex NE602 sau batrinul TAA661, perfect pentru aceasta aplicatie.

Cerintele la IM si gama dinamica nu sint critice deoarede etajul este precedat de filtrul de FI.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Am o nelamurire si ca sa nu mai fac un topic nou special pentru asta am zis sa o pun aici . poate cineva ma lumineaza.

http://www.qth.at/oe3hbw/Projects/HGCR2010/HGCR2010_ROF.jpg

E vorba de circuitul din link . Nelamuriea ar fi , care este logica sa insumezi doua filtre identice ? Care este avantajul ?

Din ce vad atenuarea de insertie creste cu dublul atenuarii fecarui splitter la care se adauga atenuarea filtrului , atenuarea filtrului la -3 dB nu creste , fiind identice ,

Deci flancurile raman identice , rezulta selectivitate la fel ca la un singur filtru . De putere nu se poate pune problema .

Link  catre site - http://www.qth.at/oe3hbw/Projects/HGCR2010/HGCR2010.htm

 

Link spre comentariu

Apreciez raspunsul dar atunci ma intreb daca le punem in cascada cele doua filtre nu castigam, poate mai bine, un nivel mult mai scazut al IM3 ?

Filtrul devine mult mai abrupt , rejecteaza mai mult semnalele din intermodulatii , filtrul isi tripleza ordinul , aceleasi componente , mai putin cuploarele hibride .

 

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
On 7/23/2018 at 7:28 PM, yo7lhe said:

Am aflat ca aceste filtre s-au folosit in transceiverele pentru radioamatori Teltow 215. 

Nu am gasit pe net decat scheme bloc.

Ma poate ajuta cineva cu schema lor.

Am unul de 3.7KHz si vreau sa il folosesc la ceva probabil un receptor SSB HiFi :)

http://www.cqham.ru/forum/showthread.php?11884-%DD%CC%D4-%EE%F2-RFT-MF200-E-0310-2/page2

https://us5msq.com.ua/priyomnik-korotkovolnovika-s-nizkochastotnym-emf-chast-1/

Editat de vio2007
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări