Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schimbare driver la un subwoofer


spinach

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Presupunand ca bobinajul se executa identic cu originalul -lungime/diametru bobina, dimensiuni fizice conductor - rotund sau rectangular, material -Cu/Al/CCAW, material suport, lac impregnare, etc...se modifica cel putin elasticitatea sistemului mobil - rile/suspensii din cauza actiunii solventului utilizat la demontare si, precum ai observat, masa partilor mobile.

Link spre comentariu

Modificarile foarte multe si de obicei greu de sesizat cu urechea (daca este facut de cineva cu simt de raspundere) si chiar si greu de masurat fara echipamete specifice.

 

Cind eram student am rebobinat si eu foarte multe difuzoare (sute) asa ca am o oarecare ideie ce presupune asta.

Inca de atunci am micrometru si subler (multimetru am dinainte) si ca o observatie pe care am facut-o atunci este faptul ca multe difuzoare erau bobinate cu fir dintr-un aliaj mai special de cupru pt ca firul avea rezistivitate mai mare decit nu fir de cupru de bobinaj trafuri, de exemplu, de acelasi diametru.

 

Ca ideie, in urma bobinarii se modifica:

elasticitatea suspensiei (cum s-a amintit),

pozitionarea bobinei intre piesele polare (pariez ca in 99% din cazuri nici nu stii exact la ce inaltime era pozitionat bobina originala),

rezistenta DC vs inductanta - din cauza ca nu folosesti exact acelasi aliaj la sirma de bobinaj,

ETC - si am amintit numai de parametrii electromecanici vizibili / masurabili.

Partea buna este ca de cele mai multe ori modficarea parametrilor este destul de subtila pt a fi dificil de sesizat de o ureche normala.

Link spre comentariu

Nu cred că era vorba de vreun aliaj special de Cupru.Era doar sârmă cu altă grosime a izolației, iar asta se traduce tot în diferență de rezistivitate.Am bobinat și eu difuzoare, nu chiar sute, dar dacă dezizolezi cu atenție și măsori doar sârma de cupru, apoi folosești sârmă cât mai apropiată ca diametru real, nu ies diferențe semnificative. Am măsurat difuzoare a căror bobină era intactă electric, dar căzuse de pe suport, din cauza depășirii puterii nominale pentru scurt timp.După rebobinare nu am sesizat diferențe notabile, chiar dacă am pus două-trei spire mai mult sau mai puțin...

Link spre comentariu

Difuzorul original e defect, freaca bobina ? Poate ai noroc si nu sunt desprinse spirele, trebuie doar recentrat.

Uite aici un exemplu de 12 inci. Il gasesti si in Ro.
Are:

frecventa de rezonanta de 43Hz

95db

10.8 liniar excursion

gama de frecventa redata 20Hz-125Hz


E un exemplu bun si pt hspinache pt ca se vede ca la o frecventa de rezonanta de 43hz banda recomandata coboara pina la 20hz - mult sub frecventa de rezonanta.

E un exemplu prost , datele sunt exagerate. Qts= 1,05 , degeaba producatorul "recomanda" incinta bassreflex de 42 Litri

Iti poti da seama de ce reda sub si peste frecventa de rezonanta daca folosesti "programe free de pe net"

Editat de Alin_cj
Link spre comentariu

Cred ca nu am fost inteles ce vreau : vreau , la actualul sub , sa ii schim driverul si sa pun unul de 12 inch. Adica concret , sa gasesc driverul , sa il masor , fac o gaura noua , il montez derupra ca nu prea am cum sa fac canal , si gata . Scopul urmarit pentru acesta operatie este sa imbunatatesc raspunsu in zona 20-50 hz ; subul nu merge cu ceva pitice pe fata ; subul merge impreune cu o pereche Kef , dotate cu 2 wofeere/boxa , de 5.6 inch fiecare.

Sa cumpar un difuzor de 1000 lei pentru asta ... Pai mai bine cumpar alt sub; un magnat 302A casta 1000 lei .

Daca operatia costa prea mult , trebuie sa renunt . Mi se pare aberant sa incerc sa cumpar un dif de 170-180 E si ma mai trezec ca se aude prost .

Ca de ce este asa de complicat , sa gasesc un difuzor ,.... nu stiu.

Link spre comentariu

Nu prea poti face asta , mai ales cu un difizor de 200-300 lei. Si incinta e mica, tubul reflex e mic, 180w amplificare e cam putin pentru ce vrei tu... Un subwoofer ce reproduce cat de cat (nu doar sa scrie pe eticheta) 30hz e mare si scump, unul pentru 20hz e si mai si... Noroc ca majoritatea muzicii nu are mare lucru sub 40hz...

Mai bine vinzi subwooferul si cumperi altul mai puternic.

Link spre comentariu

OK; eu inteleg si va cred ; dar foarte multe suburi , au dimensiuni foarte mici . Care este secretul lor ? Exemplific :JBL E250 , cu drive de 12 inch , are dimensiuni la exterior de 500x360x419 mm . Care este interpretarea in acest caz ?

Si ce se intimpla daca cutia este mai mica decit ar trebui ?

Editat de hspinache
Link spre comentariu

Am vazut ca toate difuzoarele se monteaza la mivelul cutiei , la exterior . Exista un motiv tehnic special sau doar de aspect ? Ce se intimpla daca se pun aplicate pe cutie ? Pentru un wofeer , va fi in afara cutiei cu 10 mm ? Unele am vazur ca sint in afara dau au asa , un con de plastic de imprejur pe margine . Ce se recomanda ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări