Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Consum foarte mare de energie electrica

Evaluează acest subiect


TESSLA

Postări Recomandate

Naiba stie....de fapt eu ma indoiesc ca au avut vreun contor etalon sau ca au masurat ceva. Adica se putea intampla ca in momentul cand au venit ei sa nu am nici un consumator important in functiune si atunci ce consum au masurat?! Ceasul NIXIE de la mine din dormitor nu cred ca are un consum relevant!

Link spre comentariu

Zic si eu,daca as fi pus in situatia de a verifica in teren o trasnaie din asta,as decupla consumatorul reclamant,as introduce un consumator calibrat si as inregistra datele,altfel cum naiba sa faci ca sa zici ca ai verificat contorul si totul e in regula,fara sa te atingi de nimic...

Link spre comentariu

Eu nu am fost de fata cand au facut verificarea dar ma indoiesc sa fi avut vreo rezistenta de sarcina, ceva. Am vazut cat de profesionisti sunt cand au schimbat mai demult un traf coborator de la 20 kV la 380 V. Toti se grabeau sa plece acasa. Macaragiu era asa de grabit incat a lovit suportul cu sigurantele de 20 kV. A pus trafu pe suportul de pe stalp si a plecat. Ceilalti din echipa cand au vazut.....stai ca vor si ei acasa! Erau asa de grabiti incat nici carcasa trafului nu mai vroiau sa o lege la pamant. Pana la urma unu' s-a gandit totusi sa conecteze asa ca au venit la mine sa imi ceara un ciocan ca sa bata un papuc pe o sufa de aia de aluminiu.

Da poate ma insel si avem vreun coleg care lucreaza la Electrica si cunoaste procedura de verificare si poate detalia.

Link spre comentariu

Zic si eu,daca as fi pus in situatia de a verifica in teren o trasnaie din asta,as decupla consumatorul reclamant,as introduce un consumator calibrat si as inregistra datele,altfel cum naiba sa faci ca sa zici ca ai verificat contorul si totul e in regula,fara sa te atingi de nimic...

Asa si fac, am avut la job o problema de genu asta cu ei insa a fost cumva invers.

Aveam contoare cu telecitire si dupa o furtuna s`au trezit ca noi generam citiva zeci de Kwh in retea!

M`au chemat si pe mine, de, cale de vreo 150Km si apoi a inceput festivalul, unde`i generatorul?

Generator din parti!, ma oameni, aici ati schimbat acum citeva saptamini trafo de medie, nu verificati voi contorul?

A rezultat ca pe o faza masura la sarcina de 10Aac 100Aac si nu consumati ci generati!

Astea sint contoarele destepte!

Link spre comentariu

E ca in bancul ala cu evreul vanzator care insela la cantar.Totdeauna dadea mai putin,si cand l-a intrebat clientul de ce,a zis ca e chior,si nu vede prea bine gradatiile.Cand l-a intrebat clientul de ce nu greseste sa dea mai mult la cantar,a sarit ca ars,da' ce-s chior?

Asa si cu contoarele astea destepte,fac ce fac si cand se strica,baga mare la kw...mai putini n-au voie :rade:

Si mie mi s-a parut ca asta electronic e mai vioi de cand mi-au schimbat contorul clasic,cu disc,dar inca nu m-am invrednicit sa-l verific.

Link spre comentariu

Verificarea se poate face si pe teren cu contorul etalon care trebuie sa aiba si el la randul lui verificare metrologica valabila(se face annual din cate stiu eu). Verificarea se face la diferite sarcini intre 10% si 100% din capacitatea contorului. Bineinteles ca ar trebui sa fie cineva acasa pentru a cupla diferite sarcini. Nu stiu sa fi fost vreodata cineva cu sarcina artificiala dupa ei ca sa verifice contorul. La noi a fost consummator care a cerut expres sa fie de fata si la verificarea in laboratorul de metrologie si din cate stiu eu I s-a permis(dar o sa ma mai interesez). Ca si act normativ este codul de masurare care cred ca este si pe site-ul ANRE. Insa ma indoiesc ca scrie in el ce erori trebuie sa aiba un contor in functie de tipul sarcinii(rezistive, smps, etc). Asta poate doar producatorii stiu si astia nu cred ca zic nimic de buna voie.

Link spre comentariu

... N-are legatura cu ANRE....are legatura numwi cu BRML si normele metrologice. Mai mult cq sigur ca contorul este in LO a mijloacelor de masurare supuse controlului metrologic si din cate stiu verificarea initiala este la producator darverificarile ulterioare metrologice sunt efectuate in laboratorele metrologice (in prezenta unui reprezentat de la DRML juedetean.... Pentru caracterul de impartialitate) si sunt efectate in conformitate cu NTML xx ( la contoare electrice nu stiu nr. Xx. Ca nu lucrez in domeniul asta...stiu din altdomeniu) respectiv abaterea de masurare sa se incadreze intr-un interval min-max definit in NTML....

Link spre comentariu

Eu am unul de-asta si sunt multumit de el. Si curentul si tensiunea bat la virgula cu multimetre trms. Il poti folosi pana la 100 de A, tensiune 300v parca.

http://www.lightobject.com/Assets/ProductImages/ACpowerMeter-front.png

Curentul nu trece prin el, are un tor bobinat prin care bagi un fir al instalatiei. Nici nu e prea scump si se gasesc si pe la noi daca nu ai rabdare sa astepti chinezu'.


Mi l-am montat intr-o cutie si am obtinut aceasta scula. https://www.youtube.com/watch?v=wfc2MOQdjYQ

Link spre comentariu

Priza e limitata la 16A, de aceea am ales un model cu masurare indirecta a curentului. Si ceea ce am pus eu e construit in 2 variante, cu shunt si cu tor.

 

 

Si vrei sa spui ca priza de pe cutia in care ai montat tu acel aparat de masura,rezista la 100A,cat poate aparatul de masura?

Link spre comentariu

Specificația chinezului, că acel contor se poate folosi până la 100A e o gogoriță de marketing.Sau mai degrabă o marjă de siguranță pentru aparat.Nu vei avea 100A prin instalația domestică decât în cazul unui scurtcircuit zdravăn produs direct la intrare în BMP și atunci doar pentru câteva fracțiuni de secundă.....

Link spre comentariu

Priza mea si stecherul si cablul clar sunt de 16A, dar jucaria atat poate. Da, e un traf de curent si daca bagi firul de 100A va masura cat stie el, raportul lui, nu se va arde, nu se va topi nimic.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări