Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum sa fac ordine,sortare piese


Remus Boila

Postări Recomandate

"Cum sa fac ordine?"

Le luati si le aruncati la gunoi. Mai ales daca

a.) nu sunteti depanator specializat în repararea aparatelor din care provin si

b.) nu aveti spatiu de depozitare.

Economisiti timp, bani, nervi si sanatate. Iar pentru proiectele pe care le aveti în vedere, luati piese noi.


Recupereaza numai integratele, tranzistorii si diodele dar numai daca ai in plan sa-i folosesti cindva (mai ales pt reparatii). Eu am preferat sa cumpar pungi intregi de componente noi si cele vechi stau aruncate in niste cutii.

Daca esti radioamator poti redupera si elemente din receptoare: CV-uri si condesatori mica care se merita pastrati. Condesatorii pe film plastic sint destul de fiabili si stabili in timp dar variantele noi sint de dimensiuni reduse si au si tolerante mai bune.

Corect.

Link spre comentariu

Pai ce farmec mai are montajelor mele ,daca as cumpără absolut totul ,nimic.dar când știu că ,am făcut o sursă de alimentarea,sau o statie de lipit Wolf ,din piese recuperare am așa o satisfacție.de a construit ceva de la zero și cu piese recuperate bine înțeles sortate .la sânge cu supermultitester ,esrmetru ,frecvențmetru ,etc,apropo ce vremuri când eram copil și primeam nește firmituri de piese ,ce bucuros eram, vremuri și vremuri,m-am interesat daca la noi în oraș este un cerc de electronică ptr copii,nu este decât dans modern și informatică,și eu cred că în timp electronică va deveni ceva mono bloc integrate turnate unde nu mai ai ce schimba sau scoate ,și piesele tradiționale ,nu mai au loc

Vreau și eu o poza cu condensatori cu mică am o ideie dar nu sunt sigur daca aia sunt,

Link spre comentariu

Condensatorii cu mica sunt fie ca niste plachete, fie ca niste bomboane.

 

pic3.jpg

(poza luata de pe Internet)

 

Atentie ca mai sunt si altii care arata ca niste bomboane (PPT, PPS, etc.).

 

PS: Cu primii doi tranzistori pe care i-am primit pe vremea cand nu se gaseau, am facut atatea montaje pana s-au rupt pinii. Si nici atunci nu i-am aruncat, ci i-am folosit fie ca diode, cu cei 2 pini ramasi, fie ca tranzistori, dupa ce am lipit sarme direct la baza izolatiei din rasina care etansa capsula. Intre timp s-au mai schimbat lucrurile.

Editat de ALEKS
Link spre comentariu

Intr-o vara (cam prin 2001-2002) m-am dus la firma second hand de PC-uri si monitoare, sa mai iau niste placi cu piese. Tipii erau nervosi pentru ca nu mai aveau loc de ele. Se apucasera sa faca ordine si nu avansau. Unul a zis: "Aici numai cu bomba se mai poate face ceva ! Pui bomba si ai scapat."

Daca colegul forumist nu are alta solutie mai buna, sa ia in calcul si varianta asta.

Link spre comentariu

Fiecare isi face ordine conform necesitatilor, dar trebuie avut in vedere:

- Spatiul de care dispune, mobilierul din spatiu (dulapuri, rafturi, etc.).

- Specificul (specializarea)

- Timpul alocat pentru activitatea de "inventariere" adica daca am niste placi/piese vechi pentru care nu am timp sa "defrisez", testez piese intr-un timp rezonabil, mai ales daca este nerentabil, le clasam ca "disponibile" si mai bine le vindem, donam si in ultima instanta le aruncam, sunt suficienti pasionati de electronica (mai ales ca toti stim ca aceasta pasiune e destul de scumpa).

Link spre comentariu

Si eu ma confrunt cu lipsa de spatiu.

La inceput strangeam totul, dupa care, numai ce ma interesa.

Le depozitam pe balcon aiurea, dupa care in ladite de plastic (recuperate din piata de fructe).

Ulterior, taiam cu foarfeca de tabla, circuitul imprimat cu CI care ma interesau.

Acum ceva timp, am fost la un amic, care are atelier depanare TV. Mare mi-a fost mirarea, cand am vazut 2 pusti, care au venit dupa piese. Amicul, le-a pus la dispozitie 2 cutii (aprox 1/2 mc/buc), pe care s-au "batut". Stateam amandoi si ne amuzam de discutiile "tehnice" purtate.

Cand au plecat, cei 2 pusti, erau tare fericiti, de parca aveau plasele pline cu dulciuri.

Cred ca este o solutie, pe care o voi aplica si eu.

Ce ziceti?

Editat de vera
Link spre comentariu

Intr-o vara (cam prin 2001-2002) m-am dus la firma second hand de PC-uri si monitoare, sa mai iau niste placi cu piese. Tipii erau nervosi pentru ca nu mai aveau loc de ele. Se apucasera sa faca ordine si nu avansau. Unul a zis: "Aici numai cu bomba se mai poate face ceva ! Pui bomba si ai scapat."

Daca colegul forumist nu are alta solutie mai buna, sa ia in calcul si varianta asta.

Se rezolva cu asta: :rade:

https://www.youtube.com/watch?v=WDGnb4CARHE

Link spre comentariu

 

Si eu ma confrunt cu lipsa de spatiu.

La inceput strangeam totul, dupa care, numai ce ma interesa.

Le depozitam pe balcon aiurea, dupa care in ladite de plastic (recuperate din piata de fructe).

Ulterior, taiam cu foarfeca de tabla, circuitul imprimat cu CI care ma interesau.

Acum ceva timp, am fost la un amic, care are atelier depanare TV. Mare mi-a fost mirarea, cand am vazut 2 pusti, care au venit dupa piese. Amicul, le-a pus la dispozitie 2 cutii (aprox 1/2 mc/buc), pe care s-au "batut". Stateam amandoi si ne amuzam de discutiile "tehnice" purtate.

Cand au plecat, cei 2 pusti, erau tare fericiti, de parca aveau plasele pline cu dulciuri.

Cred ca este o solutie, pe care o voi aplica si eu.

Ce ziceti?

De ce nu? Fiecare dintre noi a fost fericit cand a primit o piesa cat de mica atunci cand pasiunea abia se infiripa. Piesa aceea mica a fost poate un pas mare in evolutia ulterioara a fiecaruia in acest domeniu. Eu am primit un BC 107 de la cineva, cu care am facut cateva radioreceptoare dupa scheme din Radioreceptia de la A la Z. Daca nu primeam acel tranzistor poate ca astazi as fi avut alte pasiuni!

 

Cat despre organizarea din atelier, mai bine nu vorbesc, prefer sa "ma retrag in glorie"! Cateodata ar dura mai putin sa ma reped la magazin sa cumpar o piesa decat sa o caut prin cutiile cu minuni!

Editat de CIBY2
Link spre comentariu

Ordinea e usor de pastrat, si nu ocupati nici mult spatiu, daca puneti componentele in pungulite ZIP si apoi toate pungulitele intr-o cutie mare.

Condensatorii aceia mica-silver sunt fara moarte, mai merita pastrate componente semiconductoare, chiar si cele cu germaniu, apoi tuburi electronice, rezistori cu pelicula metalica, rezistori bobinati, potentiometre, comutatoare vechi, totul verificat, sortat.

La ora actuala nu mai ai ce recupera de pe placi noi, plus ca sunt lipite componentele cu fludor ecologic...

Nu trebuiesc recuperati condensatori electrolitici decat daca scrie pe ei Rubycon, Nichicon, Elna, Panasonic, verificati pe ESR fiecare in parte, NU trebuiesc pastrati electrolitici recuperati din surse in comutatie, placi de baza PC, ii amestecati cu cei buni, si apoi injurati.

Link spre comentariu

Eu cand luam de pe placi alegeam piesele negre si cu minimum 3 craci (mosfet, bjt, tiristor, triac etc), rezistoarele cu terminalii mai lungi, condensatoarele toate, radiatoare, surubele si relee sau leduri si diode sau punti. In mare parte, cam tot ce putea fi refolosit. Integrate cu multi pini nu opream.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

concluzia finala o sa o trag eu ... nu se arunca absolut nimic , ca poate va fi bun si folositor cuiva ... cindva ... undeva .

recunosc sincer ... eu sint un hirciog nenorocit si procedez exact cum am scris mai sus ... :rzb

 

ps ... evident , este vorba strict despre produse / articole / componente / circuite electronice ...

Editat de misuraelectronic
Link spre comentariu

Mai multe rafturi pe inaltime,inlatura praful. Daca arunci ceva,intri in crize periodice.

 

Daca arunci ceva garantat o sa ai nevoie de componenta respectiva in urmatoarele zile/saptamani. La mine asa functioneaza treaba mereu. Pot sa le tin oricat prin "depozit" fara sa am nevoie de ele, cum nu le mai am, brusc am nevoie de ele

Link spre comentariu

 

Daca arunci ceva garantat o sa ai nevoie de componenta respectiva in urmatoarele zile/saptamani. La mine asa functioneaza treaba mereu. Pot sa le tin oricat prin "depozit" fara sa am nevoie de ele, cum nu le mai am, brusc am nevoie de ele

Și eu exact la fel pățesc. Nervii cei mai mari mi-i fac atunci cind știu ca am piesa necesara dar o găsesc abia după ce am reparat aparatul cu piese proaspat cumpărate.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări