Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Istoria recentă - o alta abordare partea 2-a

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Vizitator viobio

Totusi am unele rezerve in ce priveste acea bomba. Ma intreb cum de nu s-au defectat instantaneu camerele de fimat (aflate la mica distanta) datorita pulsului electromagnetic ?

Ne este nici o arma nucleara acolo , este doar intoxicatie pentru culegatorii de plante pentru ierbare , numiți botanisti .

Sunt n asemenea filmulete pe yt , special puse pentru cei mai slabi de inger sau cu mintea mai odihnita .

Editat de viobio
Link spre comentariu

Ne este nici o arma nucleara acolo , este doar intoxicatie pentru culegatorii de plante pentru ierbare , numiți botanisti .

Sunt n asemenea filmulete pe yt , special puse pentru cei mai slabi de inger sau cu mintea mai odihnita .

In afara de faptul că le știi cu palonierul și manșa , ai studii de psihologie :) , că le ai cu lămpile și cu fumul de sacâz când ții letconul de partea care trebuie :) , cu sunetul de studio și inregistrarile rockiștilor, se pare ca le ai cu analiza filmelor postate pe youtube !

Pe când și o expertiză în coprocultura ?

 

Nu de alta , dar pentru unii cuvântul dat e vorbă in vânt sau o chestie numită onoare , ca între " frați " ?

 

Sper că știți de gluma !

Editat de Victor
Link spre comentariu

Sa fim seriosi ... Rusia ar fi tipat ca din gura de sarpe , condamnand pe toate vocile ( si site - urile ) imperialismul putred , revansard , sovin , sionismul , islamismul etc . E doar ceva de genul

 

https://en.wikipedia.org/wiki/GBU-43/B_MOAB

 

E o simpla chestiune de fizica . Nu poti face o incarcatura nucleara cat o bomboana , sa bubuie doar in cartierul X . E vorba de o masa critica ... aia nu s - a schimbat de cand a aparut youtube . Poate nici nu se va schimba . Se duceau draku ' toate inregistrarile , si cu faptuitori cu tot ! ... Altfel , qui prodest ? ... Si care ar fi fost scopul ? Zurbagii aia nu - i ia nimeni in serios , doar cei interesati gen Arabia Saudita etc . Chestiile ( presupuse ) sant din alta liga , nu se " scot " decat la vreme de mare primejdie , nu pentru o mana de " insurgenti " pe camile ... Ma rog , parere personala ... nu detin adevarul absolut . Dar nici n - am debutat cu youtube ... Doar discutam , sambata dimineata in vacanta !

Editat de gauss
Link spre comentariu

Totusi am unele rezerve in ce priveste acea bomba. Ma intreb cum de nu s-au defectat instantaneu camerele de fimat (aflate la mica distanta) datorita pulsului electromagnetic ?

Mi-am pus aceeași întrebare , și cred că un posibil răspuns este într-o filmare de pe youtube , unde se vede clar cum se pixelizeaza imaginea , semn că senzorul și electronica camerei de filmat ( sau telefonului cu care s-a realizat filmarea etc ) este afectată de " ceva " .

Oricum , nu pare o explozie nucleara convențională așa cum vedem la Discovery , cine poate știi ce au experimentat " unii " pe amarații aia .

Probabil că de aia nici ONU nu au băgat în seamă plângerea privind atacul cu " nuke " din imaginile de mai sus .

Nu cred ca vom afla adevărul prea curând .

Link spre comentariu

" The MOAB is the most powerful conventional bomb ever used in combat as measured by the weight of its explosive material.[25][26] The explosive yield is comparable to that of the smallest tactical nuclear weapons, such as the Cold War-era American M-388 projectile fired by the portable Davy Crockett recoilless gun. "

Am citat din link - ul pus de mine anterior . Cred ca e relevant ... macar ca ipoteza rapida ( si posibil corecta ) . Repet , parere personala . Dar macar se bazeaza pe ceva concret si plauzibil ...

Link spre comentariu

Aici , la secunda 27 se vad scintilațiile unei posibile emisii ionizante :

 

https://youtu.be/Aqlp8mTvFa8

 

Probabil că bomba cu pricina ( sau ce o fi fost ) a fost dezvoltată astfel , ca să producă efecte minime de infectare radioactivă , pentru a putea folosi ulterior zona atinsă .

Banuiesc că arsenalul încă secret al " unora " are efecte îngrozitoare asupra naturii și în special asupra ființelor umane .

Războiul nu mai e ce-a fost .

Să speram că de data asta suntem în tabăra care trebuie !

Link spre comentariu

" The MOAB is the most powerful conventional bomb ever used in combat as measured by the weight of its explosive material.[25][26] The explosive yield is comparable to that of the smallest tactical nuclear weapons, such as the Cold War-era American M-388 projectile fired by the portable Davy Crockett recoilless gun. "

Am citat din link - ul pus de mine anterior . Cred ca e relevant ... macar ca ipoteza rapida ( si posibil corecta ) . Repet , parere personala . Dar macar se bazeaza pe ceva concret si plauzibil ...

Există , încă din anii "60 și mai mici decât cele din link , de " numai " 2KT , transportabile într-un rucsac : https://en.m.wikipedia.org/wiki/Suitcase_nuclear_device

 

Repet : nu putem afla adevărul prea curând , toate sunt supoziții nefondate .

Rămân certe doar filmările , distrugerile și victimele ...

Link spre comentariu

Da , dom ' Victor . Preliminati ca as fi putut sti . Am mai facut vorbire , in trecut ... despre . La versiunile 1.0 , 1.1 etc . ale aceleiasi rubrici unde mai umplu spatiul acum . Sant convins ca nu lasa nici o urma documentabila , doar in imaginatia youtubistilor , si ca se intampla ( functionarea ei ) pe toate coclaurile , din stocurile " fara numar " , care ... care !

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Suitcase_nuclear_device

 

Daca cineva doreste sa creada din tot sufletul ca a fost filmata o explozie nucleara , nu ma voi pune contra . Am expus de ce cred ca nu . Daca au fost calificate supozitii nefondate , iarasi nu e treaba mea . Fiecare cu ale lui ... e deviza mea . Momentan , urmaresc cu nespus interes ( in timpul liber din concediu ) un alt lider " mondial " , fost sofer de autobuz si saltinbanc prorus , fara voia rusilor ... cred ca nu doarme bine , si umple timpul alocat somnului ( la el cred ca e al ratiunii ... ) urmarind documentare cu Saddam , BinLaden , Milosevici , Arkan , Gadhafi ... si alti distinsi inaintasi pe a caror cale purcede neabatut . Probabil vrea sa verifice daca istoria se repeta :

 

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/08/11/donald-trump-threatens-venezuelas-nicolas-maduro-military-option/

Editat de gauss
Link spre comentariu

Cât despre urmașul lui Hugo Chavez , mă tem că se va întâmpla fix ca în anul de grație "89 : unii lovesc " democrația " din Panama :) , alții lovesc " democrația " din RSR .

Dacă intervenția SUA în Venezuela este previzibila , datorita crizei umanitare majore ( nu mai spunem cine sau de ce a instituit embargoul pe mâncare , medicamente , importuri de orice natură etc ) sunt curios unde va lovi " concurența " , adică ce blat se va face pentru a întări poziția șefilor Bildenberg : în zona Odesa cu excursie opțională până la Tiraspol , sau în zona Baltica , la verișorii amărâți , rămași în Kaliningrad .

Link spre comentariu

Ce embargou , dom ' Victor ? Cum sa pui embargou unei mari puteri regionale , ca Venezuela ? ... Imposibil . Conu ' Chavez se batea pe burta cu mentorul lui , cand era petrolul scump , si facea vizite la bordul TU - 160 proaspat sosite ... ca vor conduce planeta ( minimal ) etc . , in cea mai buna traditie a la Fidel ... Maduro politicea extern , cu aplomb si clarviziune , anuntand a "N" - a si apropiata cadere a capitalismului in general , si USA in subsidiar . Numai ca rasucirea unei mici cheitze pe Wall Street i - a readus pe calea concretului , pe latino - american(i) de tot . In rest , mie astea cu teoria conspiratiei nu - mi spun mare lucru . Desigur , in lipsa perspectivei absolut necesare ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Sper că au înțeles ironia și restul userilor , dar pe granița cu Columbia ( aliatul de baza al SUA în zonă ) venezuelenii care emigrează de foame sunt împușcați de armata Venezuelei .

Desi sunt a 5-a țară exportatoare de petrol , mor de foame din cauza cheiței din buzunarul " cuiva " de pe Wall Street :)

Imi aduce aminte de un fenomen asemanator dar cu alți jucători și alți arbitri , de pe frontiera româno-yugoslavă , fenomen ce s-a întâmplat în epoca de tristă amintire .

Editat de Victor
Link spre comentariu

Aveti dreptate , dom ' Victor . Asa e istoria ( si viata ) , cateodata ironica(e) . Cu sau fara voia lor . Ma bucura ca stiti ca si eu stiu ... istoria trebuie cunoscuta . A ambelor parti , fie ele politice , geografice , pe baza de afinitati naturale sau induse etc . Modul cum e valorizata cunoasterea , e la latitudinea sensibilitatilor ( eventual intereselor ) fiecaruia . Apropo de Kaliningrad ... am vaga senzatie ca o duc ( un pic ) mai bine decat patria - mama , se vede pe chipul ( si altele ... ) lor , cu toata fizionomia specifica ... pun link , l - am mai folosit in alt context . Da , chiar in Kaliningrad se intampla ...

 

 

Apropo , se intampla lucruri . Mai sus banuiam ceva " efervescenta " in activitate , ( poate ) nu m - am inselat ... infanteria marina " le are " pe ale ei , la o adica ...

 

https://www.yahoo.com/news/u-marines-pause-flights-24-hours-two-deadly-231010229--finance.html?.tsrc=daily_mail&uh_test=1_13

Editat de gauss
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări