Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Istoria recentă - o alta abordare partea 2-a

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

La nivel de bârfă pe la colturile internetului , unii susțin că reactorul nuclear cumpărat de saudiți de la francezi pentru desalinizarea apei Golfului , are și un alt scop .

Acela de a produce material fisionabil , pentru recuzita folosită în filmarile din Yemen .

Da , este un război clasic , prin proxi sau intermediari :

Saudiții contra Yemen .

In traducere libera :

SUA contra Iran .

Exact !

SUA au aliați pe saudiți , iar Iranul pe Yemen .

Asta spune multe ...

Link spre comentariu

Acum , daca tot barfim ... Iranul , mare petrolist ( numai romanii ce rafinarii au facut p ' acolo ... ) , sustinea ( si sustine ... ) ca programul sau nuclear este DOAR pentru " o sursa alternativa de energie " . Suna cunoscut , nu ? ... Altfel , total de acord cu " taberele " . Mai ales ca sauditii au decis sa dea ceva bani pentru victimele de la Turnurile Gemene , fiindca , n ' asa , atentatorii cam erau de bastina de prin ... , basca contractele suculente pentru " pocnitori " , ciugulite de omul de afaceri Trump ...

 

https://www.cnbc.com/2017/05/20/us-saudi-arabia-seal-weapons-deal-worth-nearly-110-billion-as-trump-begins-visit.html

Editat de gauss
Link spre comentariu

Saudiții nu au mancat usturoi și nici ...

 

 

 

Am găsit un posibil răspuns hazliu la postarea Dvoasta despre activitățile culturale din Kaliningrad , prin care rușii dovedesc că regiunea era locuită doar de ei în fericire și bunastare :

 

https://video.twimg.com/amplify_video/892820276764913667/pl/OC1hO-t90NxaiP5E.m3u8

 

Norocul lor cu vikingii , teutonii , suedezii sau tătarii că rămâneau fii ploii în tundră , taiga sau la mama dracu' :) .

Civilizarea și creștinarea lor ne-a adus numai belele ...

Editat de Victor
Link spre comentariu

Cum ce să facem ?

Așteptăm ca dulăii cei mari să se încaiere până la anihilarea totală :) , iar noi vom lua osul cel mare , ca răsplată legitimă pentru răbdare și înțelepciune .

Noi suntem de aici , aici rămânem .

 

Nimeni nu e nemuritor ...

Daca e să murim , asta e , murim .

Da' cu ei de gât ... și luăm cât mai mulți cu noi :) !

Editat de Victor
Link spre comentariu

Suna incurajator . Sincer . M - as bucura de o asemenea evolutie . Macar pentru urmasi . Dar ... mai e un dar ! Ramane sa vrea si establishmentul " national " ... aia de " dau " cu pixul ( stilouri Mont - Blanc , d ' alea de protocol , groase ca trabucurile ) , nu stiu dar parca privind in urma ( nu foarte ... ) , si un pic astazi ... ma opresc aici . Am inteles ca urmeaza sa ne viziteze macroul , sa aduca ucazul de la " mentoarea " lui ... alaturi de ceva transe de " refugees " , urmasi de - ai lui Voltaire , bineinteles , ca la ei nu mai incap , si s - au plictisit , se tin de zburdalnicii ... bineinteles omise de la stiri de media noastra preocupata de alta - una ( si buna , sau mai putin... ) :

 

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/08/09/french-soldiers-hit-vehicle-paris/

 

Hamou ... parca n - am " prins " la franceza asemenea patronimic ... ce se schimba si manualele astea ! Ma rog , eu n - am prins nici d ' ala de sport , cum se cere acum(a) ... doar sportul , in " particoler " !

Editat de gauss
Link spre comentariu

Gerontofilu' macrou aduce vorbe din Califatu' Francez : pricaz , ucaz și orice altă poruncă din partea Germanistanului , dar trebuie și aprobarea expresă " se avizează favorabil " în colțul de sus , dreapta , din partea lui Trumpescu , cel de pe scaunul cel mare din Sala Tronului .

Link spre comentariu

Sa fie ( cu supusenie ) primit ... cale legala , numa' ca decidentu' pare ocupat cu alti zurbagii ... am o senzatie de deja vu . Sincer , si daca nu vrea ... trebuie sa faca ceva cu " inamicul " din anii '50 ... nu prea ( mai ) e foarte popular pe - acasa , toti vor ( si fac ) tot felu' de anchete si investigatii ( nu medicale ) , iar al 3 - lea membru al dinastiei Kim ( c- asa - i la puterea populara ... ) l - a pus cu spatele la zid , deja nu si - a respectat zicerile anterioare ... in America nu - i ca la noi , votantul tine cont ( are cine sa - i reaminteasca ) , si nu poti sa spui californienilor si texanilor sa se obisnuiasca cu ideea ca vor fi noua Hiroshima , ca dau cu tine ( la propriu ) de pamant , degeaba femeie tanara acasa ( si nu numai ) , si banet " fara numar " ... poporu' e contondent ( fie si prin reprezentanti alesi ) .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Nu cred , lipsește factorul surpriza , conform doctrinelor militare acceptate in prezent ( http://www.armyacademy.ro/reviste/1_2002/art5.pdf ) la care eu apreciez in mod deosebit conceptul de luptă în adâncime , a lui V.K. Trandafilov .

Datorită acestei doctrine , sovieticii au reușit sa zdrobească formidabila mașină de război germană , iar înaintea ei , pentru incalzire , i-au spulberat pe japonezi , în 1937 .

Desigur , o parte a acestei doctrine a fost revendicata de germani , ca fiind " blitzkrieg " , dar generalul Tuhacevski , cu așa numita armată siberiană a folosit conceptul blitzkrieg înaintea Führerului :) .

Evident , armata sovietică , per ansamblu , nu a scos capul din pământ până când armata lui Tuhacevsky nu a rezolvat " elegant " bătălia de la Stalingrad .

Da , exact , despre ei era vorba , despre " vânătorii " siberieni .

Pana la intervenția lor , soldații sovietici mureau minim câte 10.000 pe saptamana , deoarece erau conduși de politrukul Nikita Hrușciov , ăla care a dat Crimeea ucrainenilor și la 15 ani după război , când a demobilizat marea armata sovietică , a colonizat Moldova cu toate națiile de ucigași , pardon , soldați eliberatori .

După " eliberarea " Europei de Est in mai "45 , armata cu pricina s-a întors înapoi , în extremul orient siberian , pentru ceea ce avea sa se numească batalia din Manciuria .

Acolo , istoria spune ca iar au schimbat harta politică a globului , fericindu-i pe cei din rasa galbena de binefacerile lui Marx , Engels si Lenin .

Desigur , iar i-au spulberat pe japonezi , așa cum stă bine unei rase superioare : mașina de ucis perfecta este rasa alba , am mai scris asta ...

De remarcat ca doar Tuhacevsky a aplicat doctrina lui V.K. Trandafilov , restul armatei sovietice era condusă de politruci , deoarece Stalin a făcut o epurare in 1937 , din care Tuhacevsky abia a reușit să scape cu zile ...

După război , au analizat ce a fost bun si ce a fost rău , și au considerat că doctrina trebuie să rămână secretă , până la jumătatea anilor "70 , când a fost împărtășită ( partial ) și celor din Tratatul de la Varșovia .

Varianta completă a doctrinei nu este publică nici în prezent , chiar dacă acum se lucrează la un cu totul al nivel de strategie și planificare , se folosesc supercomputere pentru planificarea logisticii , simularea luptelor și alegerea variantelor optime , de către toți " jucătorii " de pe glob .

Link spre comentariu

Pai ... ce sa zic ! Pentru N.K. si Venezuela nu trebuie surpriza . USA se poate bate la modul real , a la West Point , cu tot globul . Balanta strategica spune ca au " mai mult " la toate categoriile , decat ce urmeaza insumat . Fiind ele Rusia , China si India . In aceste conditii , cred ca toata escaladarea are rolul de a pregati comunitatea internationala , batalia se va castiga inainte sa inceapa . Partea militara va fi ca punctul dupa semnatura . Ce n - a inteles micul satrap ( care nu reuseste sa aiba un cumnat , de reputatie buna ce are la el acasa ) , e ca la masa celor cu butoane rosii nu se intra cu forta , intempestiv , si cu " strigaturi " . Trebuie timp , persuasiuni , balet diplomatic . Nu rezolvi totul inhtr - o vara . Ar putea sa inteleaga ... Rusia tace , in limbajul lor inseamna ca chestiunea a devenit neinteresanta , fiind deja transata si de domeniul trecutului . China n - are ce face , nu mai poate poza in aparatorul oprimatilor democratici care ameninta Olimpul cu bombardeaua , ce - i ingrozeste e rasturnarea raportului regional de forte , disparitia singurului aliat din proximitate si faptul ca Marea Coreea va fi Coreea de Sud dublata , cu zacamintele rare din Nord si o noua avalansa de Samsung , Hyundai si Kia . Ma rog , poate fi o interpretare posibila . Cred ca ne vom lamuri rapid . Despre rusi , un pic mai incolo ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Uite un anume punct de vedere :

 

http://10tv.md/2017/08/12/eliberatorii-ne-au-ucis-strabunii-peste-1-milion-si-jumatate-de-basarabeni-ucisi-de-rusi/

 

Cea ce mă intrigă este că nimeni ( eheee !!!! ) nu a reacționat diferit la faptul că o afirmație anterioară a fost eronată / distorsionată cu bună știință .

Este vorba de faptul că un anume general sovietic , menționat anterior , a fost " epurat " prin mijloace specifice , în 1937 .

Da , știți că îmi place să mă joc cu anumite valori ... specifice .

http://10tv.md/2017/08/12/eliberatorii-ne-au-ucis-strabunii-peste-1-milion-si-jumatate-de-basarabeni-ucisi-de-rusi/

Deja totul e clar , cine sunt victimele și cine sunt ocupanții .

 

Atenție , nu există ,nu a existat și nu va exista vreodată limba moldovenească , dar există limba română , deoarece avem aceeași strămoși megleno-iliro-traco-geto-carpo- daci , care aveau exact aceeași limbă , și aceeasi cultură !

 

Viitorul va decide ce și cum , noi nu avem încă ( dar luptam :) până la unul ) o șansă oarecare să schimbăm ceva în mentalul Europei Vestice .

Link spre comentariu

In 1920 armata condusa de tov.tuhacevski a suferit o infrangere in fata Warsoviei...gen. Sikorski, unul din conducatorii trupelor poloneze nu a fost uitat si a platit cu viata in 1943 ;in 1942,in toamna,au fost 2 operatii distincte,'mars' in sectorul central,trecuta sub tacere, si 'uranus' in cel sudic.

Operatia mars a esuat ,cu pierdert grele pentru rusi datorita faptului ca germanii aveau suficiente unitati mobile in zona, care au separat blindatele sovietice de infanterie si le-au anihilat pe rand.

In sectorul sudic,in ciuda avertismentelor privind iminenta unui atac si a cererilor de armament greu,unitatilor romanesti le-au fost repartizate doar 6 tunuri antitanc de 75mm pe un front corespunzator unei divizii, unitatile romanesti au rezistat primelor 2 atacuri,dupa al treilea urmarile sunt cunoscute....

P.S.:La sfarsitul lunii iulie 1919,dupa 3 actiuni ale armatei ungare in Transilvania a fost dat ordinul de a lansa contraofensiva ;armata romana a executat ordinul si in conditii grele ( superioritate in armament automat a armatei ungare,vreme,consilieri cu stea in frunte,etc.) a cucerit la 3/4 august 1919 budapesta...gurile 'rele" zic ca acesta a fost o actiune de tip blitzkrieg...

Link spre comentariu

Ma rog ... sa fii atacat simultan de Germania si Rusia , sa ai lagare de concentrare pe teritoriul tau , si genocid de genul ... , sa pierzi teritorii , sa - ti muti populatia dezradacinata pe ale altora etc .

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Katyn_massacre

 

https://ro.wikipedia.org/wiki/Evoluția_teritorială_a_Poloniei#Al_Doilea_R.C4.83zboi_Mondial

 

Eu cred ca e un pic de destin tragic ... putem diferi la pareri , unanimitatea e buna doar la vot ! ... se stie el care ...

Editat de gauss
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări