Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transformator HV - 50kV, 20mA, reglabil


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • 2 luni mai târziu...

Buna. Pana la urma am facut varianta cu autotransformator cu 14 trepte de tensiune cu relee. Merge bine insa am o problema care nu stiu cum sa o rezolv. In tablou am un dimmer AC care daca il las la maxim este ok, dar daca il dau mai incet imi influenteaza si autotransformatorul. Face un zgomot foarte ciudat ca si cum l-as controla si pe el cu dimmerul. Ce pot sa fac? Un filtru EMI ar putea rezolva problema? Multumesc.

Editat de mely17
Link spre comentariu

Cred că nu-i convine forma de undă creată de variatorul cu triac. Cred că ai putea încerca să compensezi prin montarea unui condensator nepolarizat de câțiva uF/500V la ieșirea din variator, să mai rotunjească vârfurile de undă, care sunt cam în dinte de fierăstrău din cauza tăierii sinusoidelor....

Link spre comentariu

Un filtru emi a rezolvat problema. Mai am o singura problema. Autotraful are 14 trepte de tensiune, de la 40V pana la 140V cu trepte de 8V. Trebuie sa afisez tensiunea pe un voltmetru de panou care masoara intre 0-100Vdc si alimentare pana la 30Vdc. Cum as putea sa fac legatura intre traf si voltmetru?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări