Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

incubator oua din frigider


Postări Recomandate

Se gaseste controller dedicat pentru incubatoare, comanda tot ce este necesar si nu este scump:

- temperatura ....se poate folosi si 2 rezistente care sint comandate separat

- umiditatea....rezistenta in cuva deschisa cu apa

- comanda motor cu temporizare pentru intoarcerea ouelor

- ventilator...admisie aer curat

- alarma

Ok si cand se duce softul?

ce faci dai cu pumni in cap?

Link spre comentariu

UPS-pt. pene de curent.Daca traim cu frica cedarii tehnicii,apoi nu ne mai luam nici masina,ca poate nu o sa prinda franele.......nu ne luam nici centrala termica,ca poate explodeaza.

Nu vreau sa fiu rau,domnu' Adi,dar daca controllerul este unul profi,cea mai mica problema pe care trebuie sa ti-o pui este cedarea softului.La controllerele pe care le folosesc eu de o gramada de ani,nu am avut niciodata probleme de soft.

Link spre comentariu

Cred că se poate înlocui garnitura de etanșare a frigiderului cu bandă de etanșare autoadezivă, genul ce se folosește la uși, mai ales dacă o puneți și pe ușă și pe rama ușii.Există astfel de benzi cauciucate și foarte groase și flexibile. Unul din colegii de forum e expert în modificarea de frigidere, din păcate nu mai știu numele lui, a pus poze în vechiul topic de acum un an sau doi al lui ,,chintix,, numit ,,Ăsta sunt eu,, și care conținea poze ale userilor.Din păcate topicul s-a pierdut sau a fost arhivat în urma schimbării platformei forumului.....poate unii colegi își mai amintesc despre ce user era vorba.Dacă i-aș revedea poza mi-aș aminti cine era.

 

Mi se pare că e vorba de romicap...

Link spre comentariu

Fereteh cred ca este vorba de tipul de controler care echipa incubatorul vazut de mine ,mi se pare o idee buna cu cele doua rezistente am gasit documentatie,revin cu intrebarea -ma pot baza pe el ?

Alex cselenyi despre zelio asa este voi folosi limbajul FBD

ady_pop 44cum sedezinfecteaza incinta si oualele ?ce gaz? unde se gaseste?

Link spre comentariu

chestia cu curentul...se poate gandii totul pe 12V si se pune acumulator tampon, poate chiar unul Auto.

 

tot nu pricep faza cu intorsul oului. "Se intorc (balanseaza fata spate)zilnic de 4 ori si odata la 1 zi la 90 grade in jurul axei ."

haide te rog mai explica odata in grade, eu nu pricep prea bine fata spate. adica la 180º ? Sau 45º ? Pe YT, asa mi s-a parut ca se cam fac intoarcerile. de la -45º la 45º, adica 90º. Inca sunt in ceata...

 

restul e clar. vreau si eu curand sa-mi fac o automatizare bazata pe un atmel ceva, dar trebuie sa stiu ce fac.

cum e mai bine de facut intoarcerea de 4 ori? cate o miscare lenta care sa dureze 6 ore pana la ajungerea in pozitia urmatoare, sau oul sta fix 6 ore apoi se misca in urmatoarea pozitie ?

 

cum se aseaza oul ? "in picioare" sau culcat ? mna, poate ca voua va pare o prostie ce intreb eu dar....

 

de exemplu in video asta...stau in picioare si se misca la 45+45º...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Vezi că s-a scris în amănunt, cred că în subiectul unde te trimite link-ul din subsolul postărilor lui pop_ady44 adică aici: http://www.elforum.info/topic/85261-timer-12-ore-21-zile-pentru-construirea-unui-incubator/page-5 aveam pus un semn pe undeva, dar s-a pierdut cu schimbarea platformei forumului. Vezi şi pe aici: http://www.elforum.info/topic/112948-restaurare-clocitoare-cleo-3/?hl=%2Brestaurare+%2Bclocitoare

 

PS

Văd că iar am postat cu delay (până am găsit eu... )

Link spre comentariu

nu pot sta sa citesc la nesfarsit, vroiam aceste informatii sa pot sa ma apuc saptamana urmatoare.

as merge si eu pe pozitionarea lor pe orizontala, mi-ar fi mai usor de facut mecanica. eu nu vreau interventie in proces, si fara interventie e dificil de intors oul in jurul axei sale. prea multa mecanica.

 

fanelforum, ai avut rezultate satisfacatoare cu metoda asta pe orizontala ? probabil da.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări