Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Componente electronice deosebite.


Postări Recomandate

Probabil ca toti electronistii profesionisti cat si amatori si-au facut cate un stoc de componente active sau pasive acasa.Va rog postati poze edificatoare la acele componente atit active cat si pasive care sunt extrem de rare,sau nu se mai fabrica de ani buni.

O scurta descriere a respectivei componente ar fi benefica,sunt componente vintage pe care generatia actuala de tineri nu le-au apucat.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Coane, te ostenesti in zadar, la noua carciuma topicul popular e ala cu palinca... :rade:

 

EFT322, EFT351 (NOS), P401, MP40, MP41, un tranzistor de rf, ala cu 4 craci aurit si un tranzistor mare negru, probabil rusesc, neidentificat.

Alta piesa neidentificata e aia lunga, lunga cu 2 craci.

 

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Editat de Untold
Link spre comentariu

Eu as merge pe o logica inversata, ce componente (vintage) imi lipsesc din colectie si pe care mi le-as dori. Tinerii de azi nu le-au cunoscut si nici nu le vor cunoaste vreodata.
Este vorba de parfumul unor vremuri demult apuse, noi fiind ultimii supravietuitori...
Asadar, niste afisaje pe care mi le doresc:
Americane, dar, produse si in Singapore, typ 4N51 - 4N54

Posted Image
take a screenshot
Posted Image
take a screenshot

si VQB76, RDG-iste pur-sang

Posted Image
take a screenshot
Posted Image
take a screenshot

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Din pacate nu am cu ce sa fac poze;am in custodie(sint ale fratelui meu care locuieste in Bucuresti si nu are spatiu pentru ele) citeva zeci de mii de tranzistoare,integrate,vreo 5-6 metri cubi de cutii cu tot felul de lampi,dar ceea ce mi s-a parut mai deosebit din categoria tranzistori sint niste tranzistori BUR20 siBUR 51 cu ambaza galbena(o fi aurita),marcajul este pe o hirtie lipita pe capsula pe care scrie producatorul(SGS-ATES) numele tranzistorului si specificatia ENGINEERING SAMPLE.

Link spre comentariu

 Tinerii de azi nu le-au cunoscut si nici nu le vor cunoaste vreodata.

Este vorba de parfumul unor vremuri demult apuse, noi fiind ultimii supravietuitori...

Asadar, niste afisaje pe care mi le doresc:

Americane, dar, produse si in Singapore, typ 4N51 - 4N54

 

Cumva ceva asemanator au avut in echipare vechile E0502,versatesterele din prima generatie,pe urma le-au echipat cu VQE 24.Scuze pt calitate,am facut un crop pe o poza mai veche.

Posted Image

Link spre comentariu

Cumva ceva asemanator au avut in echipare vechile E0502,versatesterele din prima generatie,pe urma le-au echipat cu VQE 24.Scuze pt calitate,am facut un crop pe o poza mai veche.

<script data-pagespeed-no-defer type="text/javascript">(function(){var g=this;function h(b,d){var a=b.split("."),c=g;a[0]in c||!c.execScript||c.execScript("var "+a[0]);for(var e;a.length&&(e=a.shift());)a.length||void 0===d?c[e]?c=c[e]:c=c[e]={}:c[e]=d};function l(b){var d=b.length;if(0=d.offsetWidth&&0>=d.offsetHeight)a=!1;else{c=d.getBoundingClientRect();var f=document.body;a=c.top+("pageYOffset"in window?window.pageYOffset:(document.documentElement||f.parentNode||f).scrollTop);c=c.left+("pageXOffset"in window?window.pageXOffset:(document.documentElement||f.parentNode||f).scrollLeft);f=a.toString()+","+c;b.b.hasOwnProperty(f)?a=!1:(b.b[f]=!0,a=a<=b.g.height&&c<=b.g.width)}a&&(b.a.push(e),b.c[e]=!0)}p.prototype.checkImageForCriticality=function(b){b.getBoundingClientRect&&q(this,b)};h("pagespeed.CriticalImages.checkImageForCriticality",function(b){n.checkImageForCriticality(b)});h("pagespeed.CriticalImages.checkCriticalImages",function(){r(n)});function r(b){b.b={};for(var d=["IMG","INPUT"],a=[],c=0;c=a.length+e.length&&(a+=e)}b.i&&(e="&rd="+encodeURIComponent(JSON.stringify(t())),131072>=a.length+e.length&&(a+=e),d=!0);u=a;if(d){c=b.h;b=b.j;var f;if(window.XMLHttpRequest)f=new XMLHttpRequest;else if(window.ActiveXObject)try{f=new ActiveXObject("Msxml2.XMLHTTP")}catch(k){try{f=new ActiveXObject("Microsoft.XMLHTTP")}catch(v){}}f&&(f.open("POST",c+(-1==c.indexOf("?")?"?":"&")+"url="+encodeURIComponent(b)),f.setRequestHeader("Content-Type","application/x-www-form-urlencoded"),f.send(a))}}}function t(){var b={},d=document.getElementsByTagName("IMG");if(0==d.length)return{};var a=d[0];if(!("naturalWidth"in a&&"naturalHeight"in a))return{};for(var c=0;a=d[c];++c){var e=a.getAttribute("data-pagespeed-url-hash");e&&(!(e in b)&&0=b[e].o&&a.height>=b[e].m)&&(b[e]={rw:a.width,rh:a.height,ow:a.naturalWidth,oh:a.naturalHeight})}return b}var u="";h("pagespeed.CriticalImages.getBeaconData",function(){return u});h("pagespeed.CriticalImages.Run",function(b,d,a,c,e,f){var k=new p(b,d,a,e,f);n=k;c&&m(function(){window.setTimeout(function(){r(k)},0)})});})();pagespeed.CriticalImages.Run('/ngx_pagespeed_beacon','http://www.elforum.info/index.php?app=forums&module=ajax§ion=topics&do=quote&t=115644&p=1387179&md5check=d19c1ddf8d12c0e3518b6d222fb2d02d&isRte=1,xDD6_yBh4z,true,false,ex7iLSNCuvc');</script>Posted Image&&0){for(var>

 

Da! Intr-adevar, dupa aceea au fost inlocuite cu VQExx de culoare verde.

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări