Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

step up convertor sau booster


lutza2

Postări Recomandate

Sar direct la sfarsitul topicului pentru a raspunde la problema initiala, desi nu prea recunosc ca ma mai aflu pe acelasi teren.

 

Eu am utilizat cu relativ succes module step-up chindezesti, achizitionate de pe ebay, realizate cu LM2577, dar si step-down cu LM2596.

Link spre comentariu

Incerc sa inteleg ratiunea alegerii unui controller + tranzistor extern sau a unui 2577. Poate doar costul ar sugera un 2577, altfel de ce atata complicare pentru numai 2W. Fiind un circuit dedicat (se pare) un chip cu tranzistor integrat ar fi solutia. TI si altii au o multime de chipuri cu care disipi cei 2W pe 2 la 4 cm patrati. LE: dimensiunea PCB (dublu sau simplu placat).Pana la urma nu e vorba numai de piese din recuperari, oricum OP va cumpara niste piese. Doar opinia mea.

Editat de thunderer
Link spre comentariu

 altora la fel de alfabeti ca si el. 

Aste e o metafora pentru cei ce utilizeaza google rebranduit ?

Cine e OP ?

Ai facut ceva cu cipul de-l sugerai sau nu ? E tare mic . nu prea merge pe breadboard si mai trebuie sa gasesc inductor de 9uH la 3A.

 

 

Pacat ca s-a dus si topicul asta. Speram vreo schema de la sesebe , dar l-a enervat moderatorul. Eu va respect pe toti  chiar daca va straduiti sa fiti on topic.

Aveam niste oscilograme, dar nu mai are rost sa ma obosesc sa le incarc. O sa fac montajul mai larg pe un breadboard si o s-o iau pe incercatelea.

 

Apropo am masurat riplul si la o chinezarie, 870mVpp la o sarcina de 125mA. M-am linistit, eu pot sa scot 50mV.

 

Pentru codul culorilor e foarte buna aplicatia ElectroDroid.

Exista codificari cu 3, 4, 5 si 6 linii. De regula prima cifra e la linia mai apropiata de terminal sau ultima este linia un pic mai lata

La 6 culori a 5-a e % si a 6-a e ppm/K

 

cum ar fi la rezistenta dintre pinii 7 si 8 -- 200 ohmi + - 1% 50ppm/k

Link spre comentariu

Cum adica s-a dus topicul? S-au facut mai multe sugestii, pe unele le-ai ocolit iar pe altele pari a nu le intelege cu exactitate, problema este si ca nu esti foarte decis despre ce vrei sa faci, si ce cale sa alegi. La MC ti-am zis deja ce ai de facut pentru a optimiza randamentul dar m-ai ignorat, ai nevoie de un mosfet extern cu deschidere mica, ti-am si oferit o varianta gratis, nu trebuie decat sa-mi dai o adresa. Iti mai trebuie o dioda skhottky cu Vf cat mai mic, pe care o poti recupera de la o sursa ATX, si o inductanta preferabil pe miez de ferita, care nu poate fi toroid pe ferita pentru ca nu ai cum implementa intrefierul, dar poti folosi una cu geometria aia tip "gantera", ori un miez de traf, la ce curent mic ai nevoie, poti recupera traful de la o sursa auxiliara ( 5Vsb ) a unei ATX, are deja intrefier deci ar trebui sa fie tocmai bun de folosit, valoarea inductantei nu este critica, cateva sute de uH ar trebui sa fie in regula. Toate astea iti contituie baza unui regulator cu un randament suficient de bun din punctul meu de vedere, nu trebuie decat sa iei ideea in considerare, pana si un simplu test pe breadboard se poate face destul de usor ca sa te convingi daca este ceva care sa te satisfaca.

 

PS: Cum adica "l-a suparat moderatorul pe sesebe"? Adica din tot ce s-a postat aici de catre toti, doar pe el l-ai remarcat? Sau ai impresia ca m-am bagat doar ca sa-l supar pe sesebe? In fapt el este cel care a gasit de cuviinta sa ma contrazica ( fara insa sa citeasca atent tot ce am scris-chiar el a zis-o ), ce a urmat a fost incercarea mea de a-l convinge ca se inseala-n-am reusit, asta e... N-am postat simularea aia pentru mine, si nici postarea lunga dinaintea ei iarasi nu era pentru mine, eu stiu deja toate alea, am postat acele lucruri pentru a ajuta si pe altii sa inteleaga integratul asta asa cum eu il inteleg.

 

PS2: Saptamana asta ( nu stiu sigur cand ) cu siguranta voi testa eu pe breadboard o varianta in stilul sugerat chiar daca mai aman putin lucrul la sursa mea de laborator de 10A, si asa am tot amanat-o datorita problemelor din ultima perioada, poate maine spre seara, om vedea.

Link spre comentariu

OP esti tu. Chestia cu alfabetii e o metafora. Nu tie adresata.Bineinteles ca am folosit acel chip. Testat pe un PCB si apoi pus in circuit la un ESC punte H, unde alimentam puntea la 6V si mosfetii cereau 3V in plus la Vgs (ESC-ul se vede pe topicul Barcute barcute de la modelism, boosterul e pe spate :( si nu se vede). Placut impresionat de randament. Daca spatiul e o problema, atunci asta e o solutie. Nu merge pe breadboard, ca-i capsula SOT23 dar merge perfect pe un PCB facut acasa. Pot cauta proiectul in Eagle, poate am o copie.De ce vrei inductanta de 3A, cand tu ceri 0.2A?

Link spre comentariu

Test ( la repezeală ) cu MC34063A 

Uin = 3,58V;  Iin = 0,57A;  Pin = 2,05W

Uout = 9,05V;  Iout = 0,181A;  Pout = 1,64W

Randament = 80%, sunt surprins. 

Componentele au fost : 7k5 și 1k2 în divizor , 0,22R curent , 82R baza switch , 100µH/38mΩ bobină pe oală de ferită 

Dioda 1N5817 , condensatorii 2200/10V la intrare și 220/25 la ieșire , ambii LoESR .

Spre rușinea mea din trei multimetre doar unul avea baterie , dar poate că e mai bine așa - măsurarea cu același instrument e mai corectă . Curentul de ieșire e calculat prin măsurarea rezistenței iar cel de intrare - ca să nu ne păcălescă căderea pe ampermetru - e căderea de tensiune pe o rezistență de 0R1 . Tensiunea e , desigur , cea de după rezistență. Rezistența de la ieșire ( 2x100R în paralel ) și cea serie pe intrare au fost măsurate cu maxim 1% eroare.

 

Riplul e 120mVpk-pk

Editat de UDAR
Link spre comentariu

De ce vorbim aici ? M-am uitat pe webench si aia e in lista de materiale. Daca am 0.2A pe sarcina, nu inseamna ca am tot atat pe bobina.

Daca zici ca l-ai facut e perfect, am 5 cip-uri din alea, mai caut bobina si o bucata de pcb. Poate am vazut eu gresit in bom. Sa stii ca si MC-ul merge mult mai bine daca ii dau 6-7V si cer 9V. Problema mea era la 3.0-3.7V si chestia e ca niste chinezi se laudau ca l-au facut (m-am uitat din nou in datasheet-ul lor si dau 60% eficienta si 150mVpk riplu plus ca sunt neclari in privinta imputului care pare a fi 5V pentru rezultatele respective, iar montajul lor zice ca suporta input intre 3,5 si 8V)

 

Se pare ca asta e o sa mai incerc ceva filtrare, dar daca iese prea baban iar nu mai am nici un avantaj.

Link spre comentariu

mersi udar, la mine fata de ce nu se vede in poza, dioda era 1n5818 , bobina 150mH, c pe intrare 220uF , 470 uF pe iesire bobina de 1uH si inca un 220uF.

Se pare ca nu ai pus filtrul suplimentar. curentul la intrare e excelent.

Rezistenta de drive e prima chestie pe care trebuie sa o schimb. sugerai 75 ohmi din calcule. Eu am pus 150 si pe urma am marit-o la 200 dupa care am lasat-o asa.

 

 

Ca sa-i raspund si lui marian. Am spus ce dioda am pus. Este cu Vf mic. bobina se vede. Daca e vorba de bobina din filtru, cea mica si bleo, am avut rezultate mai bune cu un tor pe care am bobinat la ochi cateva spire.

Link spre comentariu

Cred că diferența o face bobina - a mea e excelentă cu 38mΩ dar e și mare ( am zis oală dar e un RM8 ) . Rezistența contează de asemenea , am să pun și o valoare mai mare să văd . Atenție și cum măsori - ampermetrele păcălesc destul de mult la tensiuni mici .

Link spre comentariu

Uite aici documentatia in PDF. Nu am proiectul in Eagle pe acest PC. Foaia e format Letter, ai grija cum scalezi la A4.

 

Nu folosi valorile mele de componente, fa-ti calculul tau cu Webench. Am folosit alt circuit din Eagle care e echivalent la capsula, sa nu te sperii ca nu scrie 2735. Spor la treaba.

2014-LM2735 step-up.zip

 

LE: probabil o placa de evaluare ca asta mi-a fost ghid in proiectarea cablajului. Nu-mi mai aduc aminte.

 

https://strawberry-linux.com/support/12004/887594

Posted Image

 

PS: solutiile lui Radu si Marian sunt de necontestat si de retinut.

Editat de thunderer
Link spre comentariu

Asemănător  arată și la mine , cu excepția că am una scurtă , una lungă ....

 

PS Am adăugat 470/50 tot LoESR , am scăzut la 20mV pk-pk cu o formă omenească nu ca ciudățenia asta care de fapt reproduce vârfurile de curent prin diodă.

Inițial aveam 0,13Ω * 0,82A = 100mV Iată cea mai mare parte a riplului , restul fiind pe încărcarea/descărcarea condensatorului .

 

 

EDIT Alimentat la 5V ( 4,872 după rezistență ) randamentul crește la 85.5%

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Controllerul respectiv este conceput pentru convertoare dc/dc fara pretentii deosebite. Nu are modulator PWM, din acest motiv nu are nici amplificator de eroare.

Este o solutie mai simpla fata de PWM, (nu necesita compensare sau alte calcule legate de stabilitate) dar modul de control prin histerezis fiind neliniar implica riscuri mari de instabilitate.

Link spre comentariu

.........................................................................

 

Pacat ca s-a dus si topicul asta. Speram vreo schema de la sesebe , dar l-a enervat moderatorul. Eu va respect pe toti  chiar daca va straduiti sa fiti on topic.

Aveam niste oscilograme, dar nu mai are rost sa ma obosesc sa le incarc. O sa fac montajul mai larg pe un breadboard si o s-o iau pe incercatelea.

 

.......................................................................

Ce ai fi vrut de la mine?

Ai tot ce-ti trebuie in datasheet si era atasat la raspunsul meu.

Uite ce este in datasheet: schema si varianta de layout:

post-178603-0-58782300-1444079271_thumb.pngpost-178603-0-05049600-1444079278_thumb.png

 

Eu am specificat ca nu am utilizat acest integrat dupa schema lui de catalog asa ca nu am ce sa-ti arat din realizarile mele cu acest integrat.

 

Edit: pt bobina la MC34063 poti utiliza o bobina tip mosor ce se gaseste in sursele de PC la iesirile de curent mic. Au cam 100µH . O desfaci si numeri spirele iar apoi o bobinezi cu un numar mai mare de spire, preferabil spre dublu pt ca se comporta mai bine integratul cu bobina mai mare.

 

 

mersi udar, la mine fata de ce nu se vede in poza, dioda era 1n5818 , bobina 150mH, c pe intrare 220uF , 470 uF pe iesire bobina de 1uH si inca un 220uF.

Se pare ca nu ai pus filtrul suplimentar. curentul la intrare e excelent.

Rezistenta de drive e prima chestie pe care trebuie sa o schimb. sugerai 75 ohmi din calcule. Eu am pus 150 si pe urma am marit-o la 200 dupa care am lasat-o asa.

 

 

Ca sa-i raspund si lui marian. Am spus ce dioda am pus. Este cu Vf mic. bobina se vede. Daca e vorba de bobina din filtru, cea mica si bleo, am avut rezultate mai bune cu un tor pe care am bobinat la ochi cateva spire.

 

E o greseala de scriere sau asta a fost valoarea bobinei utilizate? Poate e vorba de 150µH

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări