Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

inregistrare banda magnetofon.


Postări Recomandate

Eu m-am referit exclusiv la performantele extreme ale magnetofoanelor de studiou, si am precizat clar acest lucru.

Iar aceste preformantele  extreme nu sunt la 19cm/s  pe benzi de 1/4" latime (6,35mm),  ci pe benzi late de 1/2 " sau 1" si  viteza  [extrema] de 76cm/s.  

Nu au nici o legatura cu magnetofoane de casa.

 

Topicul este despre inregistrarea pe banda si nu despre pickup-uri. 

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Acum 20 ore, Marco Giovanni a spus:

Daca tu afirmi ca un cd se aude mai bine decat un vinil, ori nu ai facut proba niciodata ori vorbesti in necunostiinta de cauza. Sau ai folosit doar viniluri uzate, zgariate. Sau posibil sa fi ascultat electrecord, irina loghin sau dolanescu pe ceva electronica, altfel nu imi explic afirmatiile tale

Daca au fost pastrate corespunzator sunt in perfecta stare

 

Nu eu am insistat despre vinil.

 

Este clar ca pina acum nu multi ani inregistrarile primare se faceau pe magnetofoane de studiou si apoi dupa masterizare erau trecute pe CD dar intre acele magnetofoane de studiou si magnetofoanele de uz general sint diferente ca de la cer la pamint.

Link spre comentariu

  

Acum 10 ore, Marco Giovanni a spus:

Care ar fi mai reusit ? Provenienta Germania licitatii.

Nici unul. Pentru ca, daca nu te pricepi, nu cumperi din ebay.

N4417 este o struto-camila cu trei motoare de cc, doua capete si o groaza de curele. Daca-i musai sa fie un Philips din vremea aceea, atunci macar un 4450. Mecanica e asemanatoare (parca ar fi razboi de tesut), dar e revers, cu câte trei capete pe sens si accepta role de 26,5. Dar necesita oarece îngrijire.

4000DS este un predecesor al lui GX4000: un singur motor si capete moi. Din categoria lui Tesla B73, dar mai bun. Cel putin de nou.

Le-as evita pe cele Akai cu capete culisante pentru revers iar modelele cu cross-field nu cred ca se mai justifica azi.

TC377: un motor, trei capete, trei viteze. Un fel de Maiak trei capete.

GX-230D este un fel de 265 castrat. Dar este cel mai bun din cele propuse. Ca model.

Link spre comentariu

NU exista magnetofon  "fiabil" dupa 50 de ani.

Trebuie sa intelegeti ca termenul de fiabilitate este si el afectat de atatea zeci de ani de vechime si uzura.  Fiabilitatea se refera in general la aparate noi. Sau macar reconditionate 100%, cu pretul de mii de euro (doar reconditionarea).

Chiar daca uzura ar fi mica (toti vanzatorii spun asta dar de obicei mint), timpul si-a pus amprenta asupra a tot ce este cauciuc, plastic, condensatori electrolitici, vaselina, etc. Despre uzura nici nu mai vorbesc 

Ca exemple de aparate cu fiabilitate mare sunt  Studer-urile pro, dar este doar o sugestie pt a va putea face o idee. Evident ca nu veti lua asa ceva.

De evitat orice nu are 3 motoare DD. 

 

Sincer si fara rautate, ca om patit de multe ori, va spun ca la banii pe care vreti sa ii dati sa va asteptati la o mare teapa sau in cel mai bun caz la o mare dezamagire.

 

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Sony TC399 am avut in '90. Probleme au fost cu motorul, inlocuit cu rusesc uzual mult mai puternic, rola presoare a mers direct de tesla b5, idler.ul mergea de kashtan dar am avut acces la uher variocord. Un mag frumos, nu te dădea pe spate dar nici nu aveai ce să.i zici. Multe facilități rec-play separate mergea facut ecou bias pe trepte util și ăla. Nu făcea "pîc" la cuplarea înregistrarii cum făceau altele(rostov). Philips am și acum N7150. Superb. Mic și ușor. Stă in debara cu 2 rusești DD. Muncite dar erau in viața. Philips vindea cineva unul in România nu scump mi.a părut mie. Aruncă o privire poate te atrage.

Link spre comentariu

Sa-mi fie cu iertare, dar seria 7000 sunt petarde de plastic. De aceea se si dau aproape pe gratis.

@Marco Giovanni: Înainte de toate, trebuie sa alegeti dimensiunea maxima a rolelor si implicit dimensiunile aparatului. Aveti de ales între 18, 22 si 26,5 cm. Pe rola de 26,5 încape aproximativ dublu fata de cea de 18. Desi se gasesc aparate pentru 22 cm, e mai greu de gasit benzi pe asemenea role. Este o dimensiune care nu s-a impus în practica. Asa ca pe aparatele de 22 o sa rulati foarte probabil tot numai benzi de 18. Doar ca vor fi solicitate mai putin si vor avea o fiabilitate mai mare. În general aparatele pentru role mari (26,5) sunt mai cu staif si deci, mai scumpe.

Urmeaza numarul de piste; doua sau patru. Doua piste înseamna performante mai bune dar consum de banda dublu fata de patru piste. Si oleaca de disconfort: benzile stereo trebuie derulate înainte de a fi redate din nou. Derularea se face imediat înainte de redare, nu înainte de a le aseza în raft. De ce? Întrebati pe Gogu de print-trough. Exista si aparate care cica stiu de ambele dar, de regula sunt aparate pe doua piste care au un cap de redare suplimentar pentru patru piste. Exista aparate pe patru piste si patru canale ("cuadro"). În lipsa de material (benzi preînregistrate sau surse cuadro) sunt risipa de bani.

Viteza de deplasare a benzii? 19 si 38. 9,5 daca vreti sa-l folositi ca înlocuitor pentru radioul din bucatarie sau din atelier (garaj).

Urmeaza sensurile de mers, unisens sau (auto-)revers. Full reversibil (cu înregistrare) sau numai la redare? La aparatele cu revers, de cele mai multe ori, banda freaca continuu si pe capetele celuilalt sens uzându-le degeaba. La unele aparate, pentru redarea în sens invers, fie se modifica pozitia pe verticala a capului de redare (Akai) fie se roteste capul ca la casetofoane (Sony TC 780). Le-as evita pe ambele. La doua piste, nici nu se pune problema.

Si am ajuns la mecanica. Neaparat cu trei motoare (exista foarte putine aparate mono- sau bimotor bune) si reglaj electronic al tensiunii în banda. Preferabil direct drive. Mai ales pentru derulare, motoarele laterale fiind cele mai solicitate. Pentru antrenarea benzii merge si cu rola intermediara sau curea dar se pune problema pieselor de schimb. Motorul pentru antrenarea benzii trebuie sa aiba turatia stabilizata (ca sa nu depinda viteza benzii de frecventa momentana a retelei). Evitati solutiile low-cost cu motoare de curent continuu (Philips, unele Grundig) daca nu aveti piese de schimb. Neaparat role de ghidaj cu diametru mare. În nici un caz tije subtiri. Aparatele dual-capstan sunt aproape toate cu antrenare pe curea si necesita role presoare în stare perfecta (si deci piese de schimb). O varianta interesanta sunt Technics RS1500/1600/1700.

Si în final electronica. Preferabil cu presetari comutabile pentru premagnetizare si corectii. Pe cât posibil constructie pe module usor de schimbat. VU-metre mari, rapide sau VFD cu peak-hold.

Cam astea ar fi în mare si foarte pe scurt, punctele dupa care se poate face o alegere. Mai sunt si altele de care o sa va loviti pe parcurs. Va faceti o lista cu ceea ce doriti, cautati un model care sa corepunda dorintelor, va informati asupra lui (fiabilitate, performante, piese de schimb, posibilitati de servisare) si urmariti piata. Nu cumparati aparate fara a le proba.

Exista mult material documentar din care va puteti informa. Philips, de ex., a scos o carte foarte interesanta, tradusa în mai multe limbi. Dar nu prea au tinut cont de ceea ce scrie în ea.

Editat de franzm
Link spre comentariu
La 28.04.2020 la 13:09, Marco Giovanni a spus:

Multumesc mult de raspuns. Nu ma pricep, asa este, de aceea si intreb aici. Vreau ceva care sa mearga, atata tot. Care sa se si auda bine in schimb si care sa nu se strice sa bag banii in reparatii scumpe.

Adica ceva fiabil ca model

Dragule, nu am sa-ti spun ce sa-ti cumperi dar am sa-ti spun ce sa NU-ti cumperi. Sa nu cumperi niciodata un magnetofon  Philips,  Tesla, Sony sau rusesti in afara de Rostov dar si astea sunt destul de greu de reparat. :da

Editat de Dan57
Link spre comentariu
Acum 2 ore, Dan57 a spus:

 nu am sa-ti spun ce sa-ti cumperi dar am sa-ti spun ce sa NU-ti cumperi.

Foarte bine zis.

Dar Soiuz, Olimp ce bai au? În afara de faptul ca nu s-au vândut oficial în tara si de aceea se gasesc ceva mai greu piese de schimb?

A lucrat careva cu Unitra M3401 sau 3402?

PS: Pardon, M3401 sau 3201. Eventual si 3404 (4 canale).

Editat de franzm
Link spre comentariu
Acum 2 ore, Dan57 a spus:

Dragule, nu am sa-ti spun ce sa-ti cumperi dar am sa-ti spun ce sa NU-ti cumperi. Sa nu cumperi niciodata un magnetofon  Philips,  Tesla, Sony sau rusesti in afara de Rostov dar si astea sunt destul de greu de reparat. :da

Multumesc, asa voi face. Cred ca inclin spre gx230d, insa dupa cum spuneam ar trebui sa ma astept sa fie ceea ce caut sau nu? Am tot vazut filmulete de prezentare si imi place si cum arata. Ce nu am inteles, nu se pot atasa boxe suplimentare? functioneaza doar conectat la un amplificator ca un deck, cd player ?

La ce probleme sa ma astept? a avut cineva acest model? este multumit?

Adica nu caut ceva scump insa nici ieftine si proaste.

Sau sa raman cu teslab73 al meu? care functioneaza perfect

Acum 10 ore, franzm a spus:

Sa-mi fie cu iertare, dar seria 7000 sunt petarde de plastic. De aceea se si dau aproape pe gratis.

@Marco Giovanni: Înainte de toate, trebuie sa alegeti dimensiunea maxima a rolelor si implicit dimensiunile aparatului. Aveti de ales între 18, 22 si 26,5 cm. Pe rola de 26,5 încape aproximativ dublu fata de cea de 18. Desi se gasesc aparate pentru 22 cm, e mai greu de gasit benzi pe asemenea role. Este o dimensiune care nu s-a impus în practica. Asa ca pe aparatele de 22 o sa rulati foarte probabil tot numai benzi de 18. Doar ca vor fi solicitate mai putin si vor avea o fiabilitate mai mare. În general aparatele pentru role mari (26,5) sunt mai cu staif si deci, mai scumpe.

Urmeaza numarul de piste; doua sau patru. Doua piste înseamna performante mai bune dar consum de banda dublu fata de patru piste. Si oleaca de disconfort: benzile stereo trebuie derulate înainte de a fi redate din nou. Derularea se face imediat înainte de redare, nu înainte de a le aseza în raft. De ce? Întrebati pe Gogu de print-trough. Exista si aparate care cica stiu de ambele dar, de regula sunt aparate pe doua piste care au un cap de redare suplimentar pentru patru piste. Exista aparate pe patru piste si patru canale ("cuadro"). În lipsa de material (benzi preînregistrate sau surse cuadro) sunt risipa de bani.

Viteza de deplasare a benzii? 19 si 38. 9,5 daca vreti sa-l folositi ca înlocuitor pentru radioul din bucatarie sau din atelier (garaj).

Urmeaza sensurile de mers, unisens sau (auto-)revers. Full reversibil (cu înregistrare) sau numai la redare? La aparatele cu revers, de cele mai multe ori, banda freaca continuu si pe capetele celuilalt sens uzându-le degeaba. La unele aparate, pentru redarea în sens invers, fie se modifica pozitia pe verticala a capului de redare (Akai) fie se roteste capul ca la casetofoane (Sony TC 780). Le-as evita pe ambele. La doua piste, nici nu se pune problema.

Si am ajuns la mecanica. Neaparat cu trei motoare (exista foarte putine aparate mono- sau bimotor bune) si reglaj electronic al tensiunii în banda. Preferabil direct drive. Mai ales pentru derulare, motoarele laterale fiind cele mai solicitate. Pentru antrenarea benzii merge si cu rola intermediara sau curea dar se pune problema pieselor de schimb. Motorul pentru antrenarea benzii trebuie sa aiba turatia stabilizata (ca sa nu depinda viteza benzii de frecventa momentana a retelei). Evitati solutiile low-cost cu motoare de curent continuu (Philips, unele Grundig) daca nu aveti piese de schimb. Neaparat role de ghidaj cu diametru mare. În nici un caz tije subtiri. Aparatele dual-capstan sunt aproape toate cu antrenare pe curea si necesita role presoare în stare perfecta (si deci piese de schimb). O varianta interesanta sunt Technics RS1500/1600/1700.

Si în final electronica. Preferabil cu presetari comutabile pentru premagnetizare si corectii. Pe cât posibil constructie pe module usor de schimbat. VU-metre mari, rapide sau VFD cu peak-hold.

Cam astea ar fi în mare si foarte pe scurt, punctele dupa care se poate face o alegere. Mai sunt si altele de care o sa va loviti pe parcurs. Va faceti o lista cu ceea ce doriti, cautati un model care sa corepunda dorintelor, va informati asupra lui (fiabilitate, performante, piese de schimb, posibilitati de servisare) si urmariti piata. Nu cumparati aparate fara a le proba.

Exista mult material documentar din care va puteti informa. Philips, de ex., a scos o carte foarte interesanta, tradusa în mai multe limbi. Dar nu prea au tinut cont de ceea ce scrie în ea.

cred ca ma orientez spre gx230d. E o alegere buna sau nu? sau mai bine abandonez acest hobby? sincer, nu stiu ce sa fac si nici nu dispun de multi bani de intretinere in caz de ceva sau reparatii. Am gasit cu 150 euro in Germania de la persoana fizica

Editat de Marco Giovanni
Link spre comentariu

Singurul raspuns posibil este sa te gandesti foarte bine ce vrei sa obtii.  Iar asta este ceva mai mult decat subiectiv. este o treaba foarte personala.

 

Eu am "trait" magnetofoanele la vremea lor (anii 70-90) si am ramas profund marcat de placerile dar si de frustarile produse de ele pe acele vremuri. Am avut destul de multe aparate, de la ZK146 si B4 in anii '60,  Akai X 201,  Philips N4506 in anii 70, la Akai GX265, GX 4000D, GX 630,  GX77, 646, 747  si  Revox B77MKII pe la inceputul anilor 80.  Am avut ocazia sa lucrez si cu multe altele -  o multime de Akai-uri GX, vreo doua Sony-uri, un Pioneer RT 707, cateva Teac-uri si un Grundig TS1000. Nu mai spun de cele comuniste, am avut ocazia sa le butonez din plin pe toate.

Le-am iubit pe toate pt ca erau singura sursa de muzica decenta (radio Europa Libera pe US se auzea prost tare). Le-am iubit in special pe cele bune pt ca inregistrarile sunau [mult]  mai bine, si le-am urat cand se stricau (mai ales la inceput cand eram f tanar si nu stiam sa le repar). Le-am urat si pt ca nu imi permiteam banzi bune si nicodata destule - aveam vreo 3 benzi de 26cm bune, una Revox, una TDK si una Sony, plus cateva Basf-uri vechi mai slabe,  iar restul erau de 18cm, Agfa, Maxwell si cateva  ORWO . Multe ORWO de 15cm, care pe langa ca erau destul de proaste, aratau si caraghios pe magnetofoanele mari.

Acum nu mai am nici o pasiune pt magnetofoane si nu le mai vad rostul in casa,   dar daca ar trebui sa aleg, nu as putea trai cu unul care sa nu fie foarte, foarte bun.

 

Fara legatura cu cele de mai sus, iata ce se putea totusi face in comunism:

Olimp - un magnetofon sovietic de care am auzit abia dupa anii 90.

Yr0dMvk.jpg

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Acum 26 minute, Shambala a spus:

Olimp - un magnetofon sovietic de care am auzit abia dupa anii 90.

Yr0dMvk.jpg

Sincer sa fiu, nu am desfacut un asa magnetofon dar cunoscand destul de bine tehnologia ruseasca banuiesc cum arata in interior si ce componente au. Afara arata interesant dar interiorul nu are cum sa fie deoseit fata de celelalte magnetofoane sovietice.

Editat de Dan57
Link spre comentariu
Acum 2 ore, franzm a spus:

Foarte bine zis.

A lucrat careva cu Unitra M3401 sau 3402?

 

Uite ce spun polonezI despre M3201 (tradus cu Google):

Vânzarea este un magnetofon cu tambur M3201SD CONCERT. Nr.. Serial 196 sau conversie la PIONEER SX-1080

Din cate inteleg eu pare ca acest 3201 este o clona la Pioneer SX1080. Stiu si eu, s-au facut destule clone dar pana nu vedem interiorul nu putem spune nimic.:scarpin

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări