Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

IEI - amplificatoare românești, legendă și adevăr


Postări Recomandate

Vă invit să participați la acest subiect despre celebrul amplificator IEI AS2050 .

Vom discuta despre soluțiile tehnice folosite în construcția acestuia , părți bune sau mai puțin bune .

Vom discuta despre schema , moduri de îmbunătățire etc .

Poate participa absolut orice user , cu scheme , indicații de service sau imagini ( poze proprii sau de pe net ) ale acestui amplificator legendă dar și soluții​ de upgrade , în viziunea fiecăruia .

Atenție , nu e cazul să vă contraziceți sau să vă manifestați orgoliul în cazul unui dezacord de opinii , proiectul amplificatorului​ IEI AS2050 va rămâne același , indiferent de părerea noastră .

 

Mulțumesc tuturor pentru participare , chiar și celor care doar citesc acest subiect !

 

 

AS2050.jpg

Link spre comentariu

De ce va luati topicele unul la altul ? Lipsa de imaginatie ?

Pe mine m-ar interesa de ce este celebru ? N-am prea auzit de el in perioada in care se fabrica, dar poate mergea direct la export. Oare cum suna ? Merita facuta schema ?

Mie mi-a placut cum suna CMS205. Avea multe bube, dar finalul ala suna peste asteptari chiar cu boxele slabe cu care se vindea.

Link spre comentariu

Cu acest model de amplif (imprumutat de la cineva) am facut majoratul. Se auzea destul de tare.

Legat de modificari, eu l-as fi facut un dual mono, cap coada (cu doua trasformatoare), loc era in carcasa, trebuia doar repozitionat preampul de doza magnetica.

La aspect, as fi pus mai mult in valoare panoul frontal din Al, inspirat din marcile consacrate ale vremii...butoane mai generoase, etc. Nu stiu cat a costat nou, dar cred ca daca se investea inca 500 de lei (transformatorul + un proiectant al panoului frontal mai predispus la plagiat) chiar aveam cu ce ne mandri.

Link spre comentariu

Am intrebat de ce este legendar. Macar atata sa aflam.


Probabil ca s-a vrut un amplificator asa zis industrial, pentru scoli si camine culturale, fara prea mari pretentii in privinta fidelitatii si probabil ca nici puterea nu a corespuns scopului initial. De aceea as vrea sa stiu cum suna. Aceeasi intreprindere a facut si A350 (avea si T350), deci designeri inspirati se gaseau. Butoane asemanatoare (comutatoare) se foloseau si la AS2010-2020 facut de Electronica, care era inspirat dupa un panou frontal de la sony si al lor arata mai bine.

Link spre comentariu

Legenda spune ca acest amplificator este capabil de performante cu totul si cu totul deosebite pt acea vreme.

 

 

Legenda - Povestire în proză sau în versuri care conține elemente fantastice sau miraculoase, prin care se explică geneza unui lucru, a unei ființe etc., caracterul aparte al unui eveniment (istoric), al unui erou (mitic) sau al unui fenomen.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Cu acest model de amplif (imprumutat de la cineva) am facut majoratul. Se auzea destul de tare.

Legat de modificari, eu l-as fi facut un dual mono, cap coada (cu doua trasformatoare), loc era in carcasa, trebuia doar repozitionat preampul de doza magnetica.

La aspect, as fi pus mai mult in valoare panoul frontal din Al, inspirat din marcile consacrate ale vremii...butoane mai generoase, etc. Nu stiu cat a costat nou, dar cred ca daca se investea inca 500 de lei (transformatorul + un proiectant al panoului frontal mai predispus la plagiat) chiar aveam cu ce ne mandri.

AS2050 nu are preamplificator pentru doza MM .
Link spre comentariu

A existat și un model AS2060 , cu două transformatoare de rețea ( identice cu cel folosit în AS2050 ) , dar nu cred că a intrat în producția de serie ...

Era destinat amplificării de linie , avea o cutie auxiliară ce continea cele două transformatoare adaptoare 8 ohmi / 100 V pentru linie radioficare .

Avea un etaj cu două tranzistoare , era un filtru subsonic , tăia orice semnal sub 180 Hz .

Link spre comentariu

La cererea lui Victor pun o simulare in ltspice pentru AS2050, schema este varianta usor modificata de mine si explicata in topicul meu despre restaurarea sa, plus ceva usoare adaptari la modelele ce le aveam la dispozitie.

001.png

 

Banda ( am marcat doar partea superioara ):

002.png

 

Amplitudinea maxima sub clipping, ceva mai mult de 28Vv.

003.png

 

Fft+THD1 la putere aproape de maxim

004.png

 

Cam atat.

Link spre comentariu

A existat și un model AS2060 , cu două transformatoare de rețea ( identice cu cel folosit în AS2050 ) , dar nu cred că a intrat în producția de serie ...

Era destinat amplificării de linie , avea o cutie auxiliară ce continea cele două transformatoare adaptoare 8 ohmi / 100 V pentru linie radioficare .

Avea un etaj cu două tranzistoare , era un filtru subsonic , tăia orice semnal sub 180 Hz .

Am avut unul dar din pacate l-am hacuit inainte de a incerca sa-l reinviu pe vremea cand voiam ca amplificatoarele mele sa semene mai mult a aparate de sudura.. din pacate..

Link spre comentariu

Eu nu dau doua parale pe simularile facute cu programe luate moca, mai ales FFT-uri si raspuns tranzitoriu. Sunt bune sa determini valorile de c.c. si merg relativ bine la simularea filtrelor pasive si active (adica circuite liniare). Sunt didactice.

Link spre comentariu

@Dudică :

Mulțumesc pentru interes fata de proiectul meu .

In prezent studiez doar etajul final de putere , dupa cei vei vedea schema acestui etaj ( și o vei înțelege pe deplin , are câteva secrete nedezvăluite de majoritatea proiectanților audio cu pedigri ) vei constata de ce merge așa de greu .

Dar totuși merge ...

 

@George : aha , ai prins șmecheria legată de " First Watt " :) , conceptul lui papa Nelson .

Eu sunt de acord 100% cu acel concept !

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări