Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Discutii "Scheme alimentatoare"


Postări Recomandate

Mai întâi , punțile alea nu sunt corect legate . 

Apoi , trebuie să te decizi ce vrei să faci . Poți să faci o sursă liniară  0-48V , cu comutarea prizelor . Poți să faci două sau mai multe surse izolate între ele. Sigur , pe una din ele o să faci și un +5V cu un LM2756 sau altceva similar . Transformatorul ăla oferă multe opțiuni . 

În toate cazurile ( cu excepția unei opțiuni ”full SM” ) trebuie să fi pregătit cu un radiator generos.  

Link spre comentariu

Mai întâi , punțile alea nu sunt corect legate . 

 

Ai dreptate UDAR.

Am cautat informatii despre acest tip de conexiune si este gresita schema mea.

Este buna numai daca nu folosesc masa comuna - doar doua surse independente si tensiunile acestora nu vor fi comune niciodata - asa cum se explica si in pagina aceasta:

 

http://electronics.stackexchange.com/questions/153399/using-all-the-taps-of-the-transformer-at-the-same-time

 

De o sursa de 0 -48 Vcc nu stiu unde si la ce as folosi-o in montajele cu microcontrollere, relee de 5, 12 respectiv 24Vcc si ventilatoare sau montaje cu LED-uri.

 

La comutarea prizelor m-am gandit si eu sa impart 24V la 3 si obtin 3 prize de 8Vca (am sarma respectiva de la un alt transformator).

Comutarea acestora inca nu stiu daca se poate face si cu triace sa elimin releele care ocupa un pic de spatiu. Aici mai studiez problema. Scuze, poate studiem un pic ideea si cu cei de pe forum.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Mai întâi , punțile alea nu sunt corect legate . 

Apoi , trebuie să te decizi ce vrei să faci . Poți să faci o sursă liniară  0-48V , cu comutarea prizelor . Poți să faci două sau mai multe surse izolate între ele. Sigur , pe una din ele o să faci și un +5V cu un LM2756 sau altceva similar . Transformatorul ăla oferă multe opțiuni . 

În toate cazurile ( cu excepția unei opțiuni ”full SM” ) trebuie să fi pregătit cu un radiator generos.  

 

De ce nu sunt corect legate?

Link spre comentariu

Fiindcă nu era nevoie de o masă comună...de ce nu citiți toate postările ?

Dar unde am mentionat eu ca nu am nevoie de masa comuna

In schema mea pe care am postat-o, se vede ca exista masa comuna, daca se urmareste minusul puntilor redresoare.

Desi minusul celor doua (trei, patru,...) surse stabilizatoare, va fi pus comun cu ajutorul unui intrerupator, in fuctie de necesitati.

Link spre comentariu

Citez din #107:

 Ai dreptate UDAR.

Am cautat informatii despre acest tip de conexiune si este gresita schema mea.

Este buna numai daca nu folosesc masa comuna - doar doua surse independente si tensiunile acestora nu vor fi comune niciodata

Ce se poate înțelege de aici ? Care e de fapt greșeala acolo ?

Fiindcă înțeleg necesitatea practică a unei mase comune, nu ești nevoit să ai două cabluri de minus pe care le poți încurca între ele...pe de altă parte sursele pot interacționa prin minusul comun.

Link spre comentariu

Citez din #107:

 Ai dreptate UDAR.

Am cautat informatii despre acest tip de conexiune si este gresita schema mea.

Este buna numai daca nu folosesc masa comuna - doar doua surse independente si tensiunile acestora nu vor fi comune niciodata

Este buna numai daca nu folosesc masa comuna...

In schema postata de mine se vede masa comuna? DA.  Schema este gresita pt aplicatii cu masa comuna. De ce este gresita, asta nu stiu, ca nu am osciloscopul inca functional pt verificari sa vad ce se intampla. 

Iar pe aceasta pagina (pe care am postat-o mai sus)  http://electronics.stackexchange.com/questions/153399/using-all-the-taps-of-the-transformer-at-the-same-time user-ul mentioneaza ca nu se poate folosi masa comuna la acest tip de conexiune. Doar doua surse independente

Posted Image.

Desi eu vroiam acest lucru, uneori.

Daca doresc acest lucru ar trebui folosita aceasta schema

 

Posted Image.

 

In concluzie, vreau ca sursa sa fie folosita in mai multe moduri: cu sau fara masa comuna.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

In nici un caz redresarea pusa de Sesebe, dezechilibrezi foarte usor traful, putandu-l duce chiar la saturatie.

 

Si eu ca si UDAR as zice ca este bine sa te hotarasti clar ce vrei sa obtii, pentru ca trafu ala ofera multe posibilitati, n-are sens sa le dezbatem pe fiecare in parte, discutia nu ar evolua sau evolutia ar fi foarte dificila. Spre exemplu vrei o sursa reglabila pana la 24V si una fixa la 5V, de ce nu iei alimentarea celei de 5V tot din redrersarea de 24? LM2576-5V suporta cu brio tensiunea de intrare ce ar fi acolo daca ai alimenta din infasurarea de 24 ( putin peste 30Vcc ), are masa comuna si el si celalalt, deci poti alimenta din aceeasi sursa si obtine masa comuna a iesirilor. O singura punte si filtrare, si scapi de stres. Ori poti alimenta sursa reglabila de la 2 din infasurarile de 12 inseriate, si de la una din celelalte 2 infasurari de 12, alimentezi pe cea de 5. Totusi nu vad de ce sa irosesti infasurarile astfel.

Link spre comentariu

Ar fi ,desigur, ideal - mergand la limita ar trebui o sursa pentru fiecare tensiune .

Totusi, sursele multiple, inclusiv profesionale, se fac de regula cu un singur transformator ( cel putin din cate am vazut eu ) . Probabil masuri suplimentare de izolare intre secundare sunt necesare dar in rest nu vad probleme majore.

Link spre comentariu

Legat de invertorul auto (12 -2x35V) . In schema apare o rezistenta marcata cu 25m. Pe cablaj apar 4 rezistente de 100m. Fiind cumva grabit, eu am montat 4 rezistente de 0,68 ohmi. La "probe" abia functiona. Legam un motor, mergea perfect. Il legam pe al doilea, mergea mai prost ca si cand ar fi foste legate la baterie. Dupa ceva teste, mi-am dat seama de greseala facuta si am montat in paralel cu cele de 0,68 inca 4 rezistente de 0,1 ohmi. I-am facut proba unui invertor cu 3 motoare de stergator si nu a crapat. Nici macar nu se incalzeau componentele (bineinteles ca nu am montat ce era in schema si am montat ce am avut la indemana). In concluzie, invertorul merge perfect, chiar daca eu l-am testat cu motoare si nu cu amplificator cum ar fi trebuit. Multe multumiri lui @marian pentru postarea schemei si a cablajului. Acum ramane sa incerc o varianta cu ETD49, dar asta ramane cand voi avea ceva timp disponibil. 

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări