Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Discutii "Scheme alimentatoare"


Postări Recomandate

Aceasta schema  , scuze, aceasta  , am gasit-o pe net unde utilizatorul o folosea pentru un amplificator audio.

Da daca spuneti ca este asa cum este, o sterg din memoria mea. Sa nu mai vad asa ceva.

De fapt, cred ca am mai scris pe aici, am un traf -toroidal- de 4 x 12V/8A, si vroiam sa fac o sursa de 2 x 0-30Vcc/3-4A, si doua de 2 x 0-15Vcc/8A.

Toate tensiunile sa fie independente, cu posibilitatea de la le inseria sau pune in paralel. Am vazut ca sunt astfel de surse care au aceasta posibilitate

 

 

Daca aveti si alte sugestii nu ma supar, dar fara sa implicam animalutele.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Acest forum este unul tehnic sau unul de socializare? Intreb asta deoarece s-a afirmat ceva despre mine ca persoana si banuiesc ca acel mesaj e offtopic .

miticamy , daca nu aveam locatii geografic diferite era mare probabilitatea sa ne tragem de sireturi . Desigur , se poate face o facultate la orice varsta dar eu am terminat cu facultele acu 20+ani .

va_cristi cauta o sursa de energie pt stabilizatorul lui.

Transformatoarele toroidale se pot bobina in plus pt atingerea tensiunii dorite, nu desfaci nimic decat mai adaugi spire peste iar inceputul sa fie inseriat cu sfarsitul celeilalte infasurari ; sarma o alegi din tabel (pe privat ca aici se considera reclama) dar atentie sa nu depasesti 0,8 x puterea aparenta (aia scrisa pe traf in VA) !

Tesiunea/spira o afli in felul urmator : bobinezi 10 spire si masori tensiunea data de acestea .Imparti la 10 si asta e .

Link spre comentariu

In nici un caz redresarea pusa de Sesebe, dezechilibrezi foarte usor traful, putandu-l duce chiar la saturatie.

 

Si eu ca si UDAR as zice ca este bine sa te hotarasti clar ce vrei sa obtii, pentru ca trafu ala ofera multe posibilitati,..

marian mi-a sugerat sa ma hotarasc ce vreau sa fac cu acel traf.

Traful este toroidal, de 400VA, 4 x 12Vca/100VA. 

As vrea sa fac o sursa cu 4 surse independente:

- doua surse de 0-30Vcc/3A  unde ar trebui sa dublez tensiunea, si de aceea am cerut o parere despre acel dublor de tensiune;

- doua surse de 0-15Vcc/5A.

Sursele de 0-30Vcc/3A sa se poata folosi independente, in serie sau in paralel. La fel si celelalte doua surse de 0-15Vcc/5A.

 

Dublorul de tensiune  ,  vroiam sa-l folosesc pentru sursele de 0-30Vcc/3A.

 

Ca exemplu de sursa multipla  .

Link spre comentariu

La aceasta sursa vreau sa-i atasez un voltmetru realizat cu Arduino  care este in lucru.

De aceea am debobinat doua infasurari de 12V. Voi cauta sarma mai subtire, jumatate din cea existenta. Astfel voi putea sa realizez doua infasurari de 24Vca/4A. Si uite asa nu mai aduc in discutii si probleme acestui subiect, dublorul de tensiune.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Eu la osciloscop nu am împământare din fabrica, e ceva rusesc, deci se poate folosit la măsurarea în primarul sursei fără să facă multă lumină și fum?

S-a discutat de atatea ori problema...

Sant 2 probleme distincte: una se refera la electrocutarea operatorului: daca acesta are manusi sau nu atinge parti metalice nu scapa de a doua--"scurtul" facut de masa sondei daca este legata la impamantare.

Faza, nulul, impamantarea apartin de electricitate si nu de electronica. Adica nu trebuie sa ai acea mare pasiune ce se considera ca bantuie forumistii ci sa mai rasfoim manualele de fizica din liceu.

Posted Image

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări