Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

legend 1000w cu probleme


Postări Recomandate

facaturi nefacaturi nu se merita sa dai stiu eu 40lei pe o pereche de tr originali la nivel de amator

Asa-i. Unde ramâne placerea de a le vedea crapând? Mai bine dai de zece ori câte 4lei si ai placere înzecita.

Editat de franzm
Link spre comentariu

Mai devreme sau mai tirziu, toti vor reveni cu picioarele pe pamint, in ceea ce priveste miile de wati, obtinuti din citiva finali mos-fet, comandati necorespunzator...

 

 

Pai daca am ajuns sa ne bucuram de 250W din 3 perechi de finali, atunci sa readuc in discutie aceste filmari, si sa consideram un tranzistor original care isi face treaba:

 

Puterea o calculati voi, rezistenta este de 4 ohm dummy load, hai sa punem 5 ohm ca s-a incalzit, iar alimentarea este de +/- 85Vcc cu DOAR o pereche de finali MJL...

 

  Test pe dummy load: http://www.youtube.com/watch?v=6AbagMCnqrM

 

 

Posted Image

 

Poza dupa test:

 

Posted Image

 

 

 

 

Si ca sa fie complet, punem si pe boxa pentru ca asa trebuie sa lucreze un amplificator:

 

Sonda osciloscopului pusa pe boxa in poza si testul pe difuzor: http://www.youtube.com/watch?v=QQZElo32pkM

 

 

 

 

Posted Image

 

 

 

Cind rahaturile de tranzistoare vindute de magazine din .ro, vor fi capabile de asa ceva, am sa imi scot palaria pentru ele, pina atunci, numai dispret.

Link spre comentariu

Substratul de siliciu e ok si la aia de mivarom , am cumparat o serie de la ei si am fost placut surprins sa primesc cele mai reusite clone de 2SC5200 si 2SA1943 ..  asta ffind la un pret de maximum 10 lei perechea. I-am frecat cu pana la +/- 80V si mergeau ok. Singura problema intalnita era ca dupa o anumita incalzire parca scadea amplificarea , asta fiind in cazul unei scheme identice cu cea a lu Sorin Sava , doar ca avea generatoarele de curent constant ceva mai evoluate...

Link spre comentariu

metoda traditionala a celor care nu au aparatura sofisticata :rade:  un voltmetru pus in paralel pe iesire , un voltaj citit si o formula aplicata = si iata (aproximativ) P in W. Masurata iesirea pe un 4 ohmi stia sa dea niste peak-uri de 42v  , si statea mai tot timpul pe la 36v , acuma  na daca e gresita metoda , corectati-ma sau indrumati-ma spre o alta metoda mai buna dar tot asa fara ociloscop sau mai stiu eu ce aparatura 

 

si pentru domnul leco fara nici o ofensa dar piesele dvs originale nu sunt accesibile ca pret pentru orice diyers care invata inca si pot face poc oricand , rezultand gaura in buget si 0 satisfactie

Editat de petreablack
Link spre comentariu

Mosfetul ala pare sa aibe pastila de calitate, problema este a schemei ca nu l-a deschis corespunzator, a schemei care nu are limitare de curent SOA, si nu in ultimul rind a celui care l-a folosit necorespunzator.

 

Si chiar pare Fairchild.

 

Uite un IGBT Fairchild cum arata in interior, ma refer la talpa pe care sint puse pastilele de siliciu

 

Posted Image

Posted Image

 

 



 

 

si pentru domnul leco fara nici o ofensa dar piesele dvs originale nu sunt accesibile ca pret pentru orice diyers care invata inca si pot face poc oricand , rezultand gaura in buget si 0 satisfactie

 

Tocmai ca pentru cei ce sint la inceput le-as recomanda sa foloseasca NUMAI tranzistori de calitate, astfel incit sa ii ajute maxim in calea spre succes.

 

Evident vor trebui sa experimenteze pe scheme de calitate, gata testate de alti colegi, si nu din prima sa incline spre sute sau mii de wati.

 

Mult mai  ok este o schema adecvata cu tranzistori de calitate, decit o schema adecvata cu trz de 2 lei, sau chiar o schema de 2 lei cu tranzistori adecvati

Link spre comentariu

Controlul calităţii s-a abolit şi la capitalişti după ce l-a desfinţat Ceaşcă în anii 80 la noi. Poate arăta perfect afară trz, dar poate nu are lipit un terminal pe pastila de Si. Problema cea mai mare e turnarea sub presiune a plasticului (ebonită în general), la faza asta făcăturile sînt avantajate, hoţomanii le lipesc pe talpă cu silicon, picătura formînd o pernă la turnare.

Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...
La 13.07.2014 la 8:10, petreablack a spus:

e lege ca-s facaturi ordinare dar cu 3 perechi de astia am reusit sa scot aproximativ 250 w , atata timp cat nu plesnesc cand ii soliciti zic eu ca merita 4 lei bucata in comparatie cu alte site-uri care au niste preturi aberante pentru acelasi produs , ca am avut si de la adela... si tot aceiasi treaba au facut , acu sa vad cu astia cat o sa reziste amplifu

Salut pana la urma ce ai mai făcut cu acest amplificator?Am realizat si eu unul dar nu reusesc sa reglez la 25ma minim la 50 am reusit cu irf510.este vreo problema daca il las la 50ma?

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Salut!

 

Acest amplificator functioneaza perfect. Curent de mers in gol 150mA, deci 25mA pe pereche.

In link este si o mica demonstratie la o alimentare de doar +/-55V.

 

Exista si versiune cu 8 perechi de Fet-uri care in 4 ohmi si la o alimentare de +/-95V ar scoate 1kW. Am cablaj si pentru asta, insa o sa mai dureze putin pana il construiesc. O sa revin cu un update indata ce e gata.

 

In EasyEDA am creat cablajul si l-am comandat din China.

https://easyeda.com/cmircea2006/legend-1000w-mosfet-amp

 

 

IMG_20201008_201108.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări