Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Monitor Cu Intrare Ttl De Pe Utilaj De Prelucrat Lemn


Postări Recomandate

Buna tuturor, 

La insistentele unui prieten am ajuns sa ma duc sa vad ce are utilajul pe care lucra de nu mai afiseaza,

Ajuns la fata locului m-am "lovit" de un utilaj mai vechi cu afisaj pe tub care nu mai afisa... desi i-am explicat ca nu face parte din aria reparatiilor mele nu am avut scapare si a trebuit sa ma apuc de treaba.

Utilajul are aproare 30 de ani, deci cam deodata cu mine :) iar prin ani 80 iesirea de pe partea logica era TTL, cum este si in cazu de fata.

Partea logica este buna, utilajul ia comenzi (baietii care lucra pe utilaj ii stiu meniul din cap si mai pot face una alata) iar pe iesirea video am trenuri de semnal TTL

 

In cele din urma am gasit cateva probleme la cativa conectori si o rezistenta arsa, (rezistenta-100ohm- este dupa o dioda si intra in trafu de inalta tensiune)

Dupa schimbare rezistor si bypass pe conector are imagine insa toata imaginea este plina  (are o singura culoare monitorul). In mod normal acesta este culoarea cu care trebue sa apara scrisul,iar fundalul este aceeasi nuanta insa mai inchis.

Din cate am inteles baietii care au lucrat pe utilaj mai intrau cu surubelnita in semireglabile sa-si regleze contrastul......

Am incercat sa-l duc la atelier de reparatii insa nu vrea nimeni sa se apuce de el

Aveti iedee ce sa mai verific pe unde sa mai fac investigatii?

Am atasat cateva poze sa vedeti despre este vorba

 

Orice sfat este bine venit :)

post-175095-0-17252400-1399621258_thumb.jpg

post-175095-0-09055400-1399621264_thumb.jpg

post-175095-0-98573700-1399621269_thumb.jpg

post-175095-0-74482400-1399621275_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

baleiaj linii si vertical sigur are...dar se pune intrebarea ...daca tubul cinescop primeste semnal video ?si daca acesta este sincronizat ?

ati verificat daca nu cumva focalizarea spotului de electroni este dereglata?

cautati potentiometrele de screen si cel de focus si observati daca acestea regleaza ceva!

daca astea sunt in regula ...  trebuie sa treceti la placa care prelucreaza semnalul primit de la microcalculator...trebuie sa vedeti daca acele circuite primesc tensiunile de alimentare corect...

mai ramane o necunoscuta ...daca microcalculatorul utilajului mai functioneaza corect si daca mai scoate semnalul necesar pentru "atacul " monitorului?! ....

sunt doar niste pareri ...nu cunosc acest fel de utilaj ! :sparge:

Editat de elmar
Link spre comentariu

Am gasit semireglabilul de focus si scena, daca umblu la ele au si efect,,, semnal primeste 100% de la microcalculator, am verificat cu analizoru de semnale si am trenuri de semnal pe toate cele trei fire...

O sa mai fac cateva masuratori pe partea de procesare a semnalului, 

 

Mai am o intrebare, pt cei care au mai reparat televizoare, daca circuitul integrat TDA 1770A este dus cum se manifesta defectu?

Link spre comentariu

din punctul meu de vedere ... TDA1770A  functioneaza corect (e bun)....dar daca aveti esr-metru verificati condensatorii electrolitici de acolo! si daca tensiunea de alimentare(probabil trebuie sa fie in jur de 25v) e buna....

Link spre comentariu

din punctul meu de vedere ... TDA1770A  functioneaza corect (e bun)....dar daca aveti esr-metru verificati condensatorii electrolitici de acolo! si daca tensiunea de alimentare(probabil trebuie sa fie in jur de 25v) e buna....

Nu am esr-metru , oricum condensatorii urmeaza sa-i schimb pe toti,

partea proasta e ca "mesterii" au invartit de toate semireglabile!! si habar nu am cum sa le reglez calumea sau cu ce sa incep.,... cele de geometri is oky, le reglez bine sa ziceam, dar celelalte o sa-mi dea bataie de cap....

Link spre comentariu

verificati continuitatea firelor(inclusiv masa cablului) din cablul care conecteaza cele doua(microcalculatorul si monitorul)

posibil ca sa aveti un cablu intrerupt ...chiar daca pe firele de video vin semnale ..daca e intreupt unul din firele care aduce semnalele de sincronizare ....rezultatul e lipsa imagine!

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

In cele din urma am renuntat la reparatia acestui monitor/TV.....

La fiecare al2-lea condensator dezlipit cablajul se exfolia oricat de cu grija incercam sa lucrez..... montarea/demontarea pieselor era un adevarat razboi.....

trecerile de pe un strat pe altul erau facute cu capse si chiar daca imi reusea reparatia dupa o  perioada relativ scurta iara avea probleme,,,,, ca vorba aia "ce e vechi, e vechi"....  iar mediu in care era utilizat (vibratii , praf, umiditate) l-ar fi distrus repede.

 

Pana la urma am ales sca cumpar de pe e-bay un adaptor care sa poata transforma semnalul TTL in VGA si gata. Problema s-a rezolvat.

Aveti si o poza cu acest utilaj SAC P4 si rezultatul.

Multumesc tuturor pt sfaturi!! :aplauze

Posted Image

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări