Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce părere aveți despre Peștele Fufă cu Cap de Iepure

Recommended Posts

Păi uităm de şpaga care se dă pentru post??Poți să fii orcât de bun că nu pupi "repartiție" la oraş ca popă!Iar la țară mori de foame...

Se vede că ăştia au moştenit metehnele din vremurile trecute!Nu ştiu dacă au auzit de concurs...

• Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, doru3160 a spus:

Eu n-am vazut popa sarac nici la tara. Nu le plang de mila.

Sunt sate depopulate, unde popii spun despre enoriasi, ca nici Dumnezeu nu-i iubeste si nici ei nu se iubesc. Adica preotii din satele alea nu au nici inmormantari, nici nunti sau botezuri. Vai de mama lor, tin slujba pentru 15 babe surde si primesc cate un leu la pomenlic. Daca-i sarbatoare, vin vreo 25 suflete la slujba.

Da cine i-a pus sa se faca popi?

E plina tara de biserici construite din '90 incoace, sute de bucati, dar spitale sau scoli deabia daca gasesti citeva construite in ultimii 30 de ani in toata tara.

Posted (edited)
Acum 4 ore, fluffy37 a spus:

La catolici, probabil in numarul de copii abuzati. La ortodocsi, probabil in numarul de enoriasi cotizanti.

N-am cunoscut personal decât doi popi catolici (desi am fost cândva botezat, nu fac parte din nici un fel de comunitate religioasa; cum s-ar zice, n-am nici un dumnezeu). Ambii au fost hetero foarte convinsi si activi.

Cum cresti numarul de enoriasi cotizanti? Cotizeaza si al cu tzâtza-n gura? Ca atunci e mai usor.

Edited by franzm

Nu am spus ca toti sunt asa. Dar sunt mai dese cazurile in comunitatea catolica. Cat despre cresterea numarului de enoriasi, un simplu exemplu (nici eu nu le am cu treburile bisericesti); nu cotizezi, nu te ingropam de parca ar mai conta dupa ce nu mai esti.....

Acum 42 minute, Ovidanie a spus:

Adica preotii din satele alea nu au nici inmormantari, nici nunti sau botezuri. Vai de mama lor, tin slujba pentru 15 babe 

În asemenea parohii ajung popii care nu au cotizat, sau au mișcat în front. E ceea ce se cheamă în armata, batalion disciplinar. Un fel de a spune restului, vedeți cum va mișcați, altfel ca ei ajungeți. Nu sunt reprezentativi pt breasla popeasca. Asa cum am zis, nu le plâng de milă. 

• Administratori
Acum 15 minute, cloudy a spus:

ambii spun: "Mergi cu domnul".

Prefer sa merg cu doamna de la peste, tu poti merge si cu domnul... alegerea ta

Acum 32 minute, Badman a spus:

Prefer sa merg cu doamna de la peste, tu poti merge si cu domnul... alegerea ta

Da' parca erai impotriva curcubeelor. Ce sa inteleg, ca te-ai uitat la Euroviziun si acum esti politically correctly??

• Administratori
Acum 1 oră, Ovidanie a spus:

Ce sa inteleg, ca te-ai uitat la Euroviziun si acum esti politically correctly??

Tu vrei sa-mi pun mintea cu cloudy? Sau ce vrei, sa ma impuste si pe mine ca pe Fico ?

Se se scrie corect Eurovizuin, aia sunt din vizuina

photo_2024-05-20_21-57-43.jpg

Acum 8 ore, Sharky a spus:

In rest drum expres, legatura valcele autostradă si altele dinafara orasului nu s treaba lui.

Dar se lauda cu ele de parca el ar fi fost pe santier zilnic.

Chiar ca.Ce treaba are un primar cu drumurile nationale sau judetene?

Vorba ta sunt multi prosti care pun botu la minciunile astea.

Sunt destule zone depopulate...S-a ajuns,în zona noastră,ca un popă să aibă câteva sate.Nici nu ştiu dacă face vreo slujbă săptămânal!

Când am vorbit ultima dată cu popa local i-a fost jenă să spună ce salariu are!Maşina i-o cumpăraseră părinții...Îi mai cereau şi ăia de la episcopie să mai aducă ceva aport chiar şi în condițiile alea!

E o falie adâncă rău între lumea satelor din copilăria noastră şi cea actuală...

În țară,din ce văd,credința e mai împământenită la moldoveni,apoi la pocăiți şi la ungurime.Vreau să zic mai bine păstrată...

Acum 10 ore, BRANCA a spus:

În țară,din ce văd,credința e mai împământenită la moldoveni,apoi la pocăiți şi la ungurime.Vreau să zic mai bine păstrată...

Si e ceva rau in asta?

fluffy37.Nu e nimic rău în asta,da' avem un paradox,adică numărul de biserici creşte iar numărul de credincioşi scade!

Factorul principal,după mine,e că în familii nu se mai educă copii în spirit religios.E  bine într-un fel,dar e şi rău findcă preceptele religioase ajutau la formarea oamenilor...

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines