Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Invertor PANZER MMA160 IGBT


lorik199

Postări Recomandate

Vizitator valiv11

vechile echipamente de automatizare foloseau coolere care antrenau prin circulatia sensului  de ventilatie, un mecanism simplu care in final actiona un microlimitator intercalat pe sistemul de protectie al echipamentulu fireste cu separare galvanica, noi l-am numit releu de vant. Sau cate un termistor intre infasurarile sarcinei inductive. In automatizarile moderne de regula sunt mult mai simple prin a configura protectii de temperatura, de racire, de miscare,  de safety etc. cu senzoristica moderna, cu sau fara bucla 4-20mA, uneori chiar cu telemetrie,  in modulele de intrare ale unui plc. de regula eventuri tehnice, faulturi sunt afisate pe displayul operatorului sau pe leptopul de mentenanta acesta intercalat cu conectica de programare a plc-ului care ruleaza softuri dedicate pentru diferite tipuri de plc, Step 5,7la Siemens, Twin Cat, la Bekchoff etc..Recomand tuturor celor care au sisteme de ventilatie, la inv de sudura, sau unde sunt antrenate consumuri majore utilizarea unui releu logic care prin senzorii sai sa detecteaze miscarea de rotatie sau mai simplu acel limitator actionat de circulatia curentului de aer. Aceste protectii pot stopa ferm actionarea IGBT-urilor sau altor elemente de actionare a sarcinei.

Link spre comentariu

In cea ce priveste izolarea suplimentara a componentelor cu lac o sustin, sint cablaje fara pic de lac la unele aparate....., insa asigurati-va ca nu sint componentecare se incalzesc excesiv si care se pot arde prin supraincalzire acoperite fiind in acest caz cu lacul suplimentar.

In cea ce privest lungimea cablurilor, am considerat-o intodeauna o "scuza infantila" adresata "credulilor" (cu scuze), aparatul nu se va defecta/arde din cauza cablurilor de sudura, eventual invers.....

Link spre comentariu

Cu starea de sanatate cam naspa am inceput sa fac multe greseli cand lucrez.Mi-e teama sa nu dau rateuri si la diverse raspunsuri dar inca ma mai gandesc la retragere de pe forum.Am depanat un invertor fara soc pe iesire (cred ca am scris despre el pe undeva) si ma intrebam cine face totusi o limitare a variatiei curentului in secundar. Si m-am gandit la cablurile de forta. Nu am idee de valoarea inductantei cablurilor dar banuiesc ca unele mai lungi mai ajuta la netezirea curentului.

Link spre comentariu

La ce invertoare ( noi ) mi - au trecut prin mana , veneau cu cabluri " standard " . Adica livrate de fabricant . Lungime 3 metri ... Foarte rar am vazut invertor fara bobina la iesire ... cred ca nu mai mult de 5 modele . Oricum , mai mult niste jucarii , monofazice pentru electrod de 2 mm ( conform notitei tehnice ) , si foarte ieftine . Erau date " bonus " la achizitii mai consistente . Din experienta , nu prea vad ce sa dauneze cablurile . Ma rog , daca au 15 - 20 metri , 5 innadituri , borne si clesti ce trebuiau de mult aruncati , e altceva . Asemenea si " iesirea " invertorului ... unele sant arse ( carbonizate ) , cu contact aleator , sau au prezoane din otel , chinuite sa faca contact cu placa sau conductorii ce duceau la fostele borne standardizate . Astfel se poate tracta invertorul prin smucirea cablurilor , prin tot felul de baltoace sau pietrisuri ... ca sudorul " munceste " , n - are timp de nimicuri . In fine ...

Link spre comentariu

Citat:Detin un aparat asemanator care tot asa s-a defectat subit. Nu a ars sigurantele ,din cauza configuratiei partii de alimentare, insa erau duse IGBT-urile. cu ajutorul unui site rusesc, tradus cu Google, am reusit sa il repun in functiune schimbind doar IGBT-urile si diodele 1N5819 de pe placa cu transformatorul de comanda.Cred ca pe siteul rusesc se specifica ca aceste diode sunt un defect tipic, ele avind conductie inversa masurate cu un aparat analogic, deasemenea recomandau folosirea unor cabluri lungi de sudura. Eu nu l-am folosit decit foarte putin insa s-a ars atunci cind am folosit cablurile ,lui cu care a venit, in rest eu l-am folosit cu alte cabluri de peste 5m.Eu pt aceasta postare am raspuns.

Link spre comentariu

Multumesc pentru raspunsuri. Aduc ceva precizari: l-am primit cadou de nou, cablurile lui au 1.2m masa si 1.8m clestele (masurate din virful mufei pina in virful clestelui)

 Despre bobina de la iesire am o nelamurire pe care nu am reusit sa o rezolv. Imi aduc aminte ca am citit undeva ca aceasta bobina nu se monteaza la puntile care nu au transformatorul separat galvanic. Nu am reusit sa regasesc materialul respectiv dar am cautat scheme de invertoare in punte aici am observat ca toate aveau bobina dar si acel condensator care blocheaza o eventuala componenta de curent continu prin bobina. Nu stiu cu cit ar fi mai bine sa montez acel condensator si acea bobina ( costurile nu ar fi  mari) .

  As mai avea de spus despre protectia de curent prin transformatorul 200:1 care este acolo dar dupa calculele mele este pusa deosebit de sus fata de curentul prin IGBT-uri, se poate modifica usor insa nu stiu cum trebuie sa fie reglate pentru a nu afecta sudarea cu aparatul, chiar ma gindesc sa incerc cu o reducere sub 75% din curentul tranzistoarelor finale eu socotind (din raportul numarului de spire pe trafo final) ca imi va fi de ajuns pentru electrozi de 2.5 folositi acasa.

 Nu sunt electronist de meserie un raspuns de la cineva mai pregatit m-ar scuti de multe ore de cautri. Multumesc anticipat!

Link spre comentariu

Citat:Imi aduc aminte ca am citit undeva ca aceasta bobina nu se monteaza la puntile care nu au transformatorul separat galvanic.Nu are legatura bobina de iesire cu traful, in sensul ca ea actioneaza pe dc si are un scop clar-se opune variatiilor rapide de curent.As mai avea de spus despre protectia de curent prin transformatorul 200:1 care este acolo dar dupa calculele mele este pusa deosebit de sus fata de curentul prin IGBT-uriRaportul de transformare nu are legatura cu valoarea curentului limitat ci cu marimea miezului trafului pt ca la un moment dat se citeste tot tensiunea din secundarul trafului de curent, deci cititorul de aici stabileste pragul limitarii.La raport mare rezulta un traf mai mic pt aceeasi tensiune citita in secundar traf curent.

Link spre comentariu

Lasati invertorul asa cum este ... oricat de slab calitativ ar fi , e mai bun decat am putea noi sa - l construim " pe genunchi " . N - am inteles mare lucru din chestiile tehnice din postare , dar din ceva experienta va spun ca produsele de fabrica nu sant perfectibile . Nu au nevoie de " imbunatatiri " , e maximul ce se poate obtine cu materialele respective .E o parere strict personala , face fiecare cum considera , mai ales cu propriile bunuri ...

 

P .S . - pentru dl . mcxc 

Link spre comentariu

Nu cred ca am reusit sa ma fac inteles, nu raportul de transformare ma deranjaza, cu permisiunea dumneavoastra voi incerca sa expun altfel.

 Raportul de transformare pentru trafo de forta este: 14sp primar doua infasurari 3.5 spire secundar

 Inv are 185A maxim decipe primar ar trebuii sa ia maxim185/4=46.5A

  tranzistorii suntFGH40N60 deci din start am depasit 40A  (nu doresc sa iau maximul din catalog consider ca nu ar trebui ajuns acolo)

facind calculele aferente pot limita acest curent ( prin modificarea rezistentei pe care debiteaza redresorul din secundarul transformatorului de curent) pentru un curent mai mic la care sper eu sa imi fie protejate tranzistoarele de putere mai bine. Aceasta protectie actioneaza in pinul 16 al UC3846 si printr-un operational si in pinul 4 .

 Intrebarea mea este: reducind acest curent care va fi efectul asupra sudurii doar ca nu va mai scoate decit 150A spre exemplu sau va influenta posibilitatea de a suda la orice alt curent.

  tot studiind scheme de provenienta china am observat ca la orice curent de iesire ei au pastrat si transformatorul cu raport 200:1 si rezistenta dupa redresor de 20ohmi... si nu inteleg!

Link spre comentariu

@ mcxc:

Si care ar fi avantajul ca in loc sa limitati curentul din bucla de reactie (referinta) de pe operational, o sa il limitati din traful de curent? Nu o sa faca fix acelasi lucru , adica sa reduca curentul maxim? Un comparator ...doar compara...si bucla de reactie modifica ce are de modificat pana cand se stabilizeaza iesirea la valoarea impusa .

Curentul de iesire si raportul de transformare nu se calculeaza chiar asa de simplu pt ca nu suntem la 50Hz sinusoidal cu traf pe ferosiliciu, sunt alte limitari acolo. Transformatorul ne-separat galvanic este pt mine o noutate absoluta in domeniu, si nefiind vorba de un autotransformator banuiesc ca e doar un traf normal care din pacate s-a strapuns intre primar si secundar si iesirea electrocuteaza . Glumesc...

@miticamy:

 Bobina de iesire lipsa nu e o catastrofa asa de mare pe cat pare, daca se tine cont de cat de permisiva e sarcina (arcul) cu ceva riplu de curent.

Mai sunt ceva inductante inseriate , e vorba de cele parazite: ind scapari secundar, ind. scapari primar reflectat in secundar, cablaj, fire, cablurile de sudura, eventual ceva inele de ferita strecurate aparent fara motiv pe diode . De asemenea , e vorba de topologia punte intreaga si cu factor de umplere relativ mare, deci toff mic la curentul maxim propus de fabricant. La curent de iesire mic comportarea e insa mai proasta pt ca scade mult delta si iesirea e discontinua. Insa sarcina e relativ permisiva cu riplul marit , arcul exista, eventual improasca mai mult sudura sau e arcul instabil, lucru pe care utilizatorul (spera ca ) nu il va remarca.

Parerea mea, nu ma ocup cu asta.

Link spre comentariu

Nu cred ca am reusit sa ma fac inteles, nu raportul de transformare ma deranjaza, cu permisiunea dumneavoastra voi incerca sa expun altfel.

 Raportul de transformare pentru trafo de forta este: 14sp primar doua infasurari 3.5 spire secundar

 Inv are 185A maxim decipe primar ar trebuii sa ia maxim185/4=46.5A

  tranzistorii suntFGH40N60 deci din start am depasit 40A  (nu doresc sa iau maximul din catalog consider ca nu ar trebui ajuns acolo)

facind calculele aferente pot limita acest curent ( prin modificarea rezistentei pe care debiteaza redresorul din secundarul transformatorului de curent) pentru un curent mai mic la care sper eu sa imi fie protejate tranzistoarele de putere mai bine. Aceasta protectie actioneaza in pinul 16 al UC3846 si printr-un operational si in pinul 4 .

 Intrebarea mea este: reducind acest curent care va fi efectul asupra sudurii doar ca nu va mai scoate decit 150A spre exemplu sau va influenta posibilitatea de a suda la orice alt curent.

  tot studiind scheme de provenienta china am observat ca la orice curent de iesire ei au pastrat si transformatorul cu raport 200:1 si rezistenta dupa redresor de 20ohmi... si nu inteleg!

 

1. Tu esti sigur ca el chiar poate sa livreze cei 185A la iesire? Ai masurat acel curent?

2. In ce topologie este realizata partea de invertor? Este full bridge? Este forward cu 2 tranzistoare (+2 diode)? Este semipunte? In functie de topologie, curentul maxim prin tranzistori se calculeaza in mod diferit.

3. Are un singur set de tranzistori? Multe invertoare de sudura (de fapt majoritatea) au tranzistori pusi in paralel.

4. Nu cred ca este corect calculul curentului prin tranzistori bazat numai pe baza raportului de transformare si a configuratiei invertorului. Gindeste-te numai asa, in cite case/apartemente reteaua electrica poate suporta 40-50 de amperi fara sa se arda sigurantele sau firele din pereti? Mai corect calculezi curentul maxim bazindu-te pe puterea maxima absorbita din retea si pe topologia invertorului. Eu asa as face.

Link spre comentariu

@bolek: eu am adus in discutie problema bobinei din cauza unui caz practic. Cineva a folosit un cablu scurt si a avut necazuri iar cu un cablu mai lung se foloseste de aparat. Acum nici nu stim daca tranzistorii noi nu sant mai performanti sau poate cei vechi nu erau stransi bine. Dar nici nu trebuie sa neglijam faptul ca majoritatea inv au totusi bobina care fiind fara miez ocupa ceva spatiu. Asa s-ar fi putut renunta la ea introducand in mod voit o inductanta mai mare de scapari.

Link spre comentariu

@bolek Acolo sunt doua bucle de reactie: Cea la care va referiti sai care de fapt regleaza tensiunea de iesire (dupa o lege pe care eu nu o inteleg) si implicit curentul cu care se sudeaza. Si cea prin transformatorul de curent care actioneaza pe intrarea Isense a UC3846. La o sursa in comutatie normala reglez aceasta protectie sa actioneze pentru a proteja dr regula tranzistorul final la un curent nepericulos pentru acesta dar care nu se atinge in functionarea normala a sursei. Ce nu stiu si intreb este daca la aparatul de sudura se seteaza la fel sau are o alta caracteristica de functionare specifica pentru aceasta bucla? Aparatul meu are cite 1 tranzistor in fiecare brat, full bridge, am vazut scheme cu cite 2 in paralel care in rest de la trafo curent pina la UC are aceleasi piese ca valoare, schema.... la fel ! de aici am crezut ca s-a stricat aparatul.

 Stiu ca este vorba de curenti de impuls acolo. cu ajutorul documentatiei puse de colegi de pe forum ( carora le multumesc)  la dispozitie ma descurc sa fac si calculele exacte si cred caam sa incerc.

 In raspunsul care l-ati dat pentru bobina am observat o alta posibilitate pe care acum nu o stapinesc dar o voi studia : aparatul s-a ars cind am sudat un pic sub 50A (marcajul de pe aparat) nu la curent mare.... Este adevaratla sudura cu inox care eu o fac la curent mic stropeste daca bobina poate fi de folos o voi construii.

 Atasez o schema la care difera doar partea de reactie pentru reglajul curentului de sudura in rest este identica cu aparatul meu ( pentru a observa lipsa separarii galvanice a transformatorului de iesire......( la nici o schema de firma nu este asa)

  Multumesc pentru ajutor.

post-191131-0-49891200-1445007279_thumb.gif

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări