Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sfat achizitie invertor


Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...

Mulțumesc tuturor care au postat de-a lungul timpului în acest topic. Înainte de a pune prima întrebare aici am citit tot ce a fost scris începând cu primul post.

 

Deși, într-un final mă hotărâsem să cumpăr un Jasic 200 CEL, care trebuia comandat pe net pentru că nu îl găseam in Iași, am zis să intru totuși și prin hipermarket-urile de construcții, unde am găsit și cumpărat un Daewoo DW250 MMA.

Mai jos aveți o poză făcută la un aparat din magazin și la pagina din manual cu specificații.

Factorul principal care m-a făcut să iau decizia de cumpărare a fost că, spre surprinderea mea, modelul de 250 are factorul de putere de 0,93. Ce-i drept și modelele mai mici au un 0,8, față de restul pieței, care au 0,7.

Poate în una din zile o să-l desfac să vă arăt poze și din interior.

IMG-20191223-WA0014.jpeg

IMG-20191223-WA0000.jpeg

Link spre comentariu

Să-l folosești cu spor, să ai parte de el.

Ce nu poți cumpăra din păcate este ceva experiență, însă din fericire nu costă mult, o cutie două de electrozi.

De la momentul deschiderii acestui topic până în prezent am sudat tot ceea ce spuneam în primul post respectiv boltă vie, porți, gard și multe la capitolul etc. Când am ceva de sudat mă cuprinde așa un sentiment plăcut, abia aștept să sudez. Stern-ul meu a făcut față cu brio, nu am avut probleme cu el. Sudează prost cu bazic, în rest nu am ce-i reproșa. Însă fiind full bridge (deși îmi place fiind atras de domeniul SMPS) mi-e groază să mă gândesc cum ar fi dacă ar crăpa feții, că sunt 12. Acum aș prefera cred, dacă ar fi să iau altul, un invertor în topologie forward cu 2 tranzistori, probabil au câte 2 IGBT în paralel în total 4 tranzistori față de 12. Văd că majoritatea chinezăriilor tind spre această topologie, la care trafo forță e un tor bobinat chiar și cu fir monofilar (primaru sau secundaru, nu știu exact) în ciuda teoriei.

Link spre comentariu

Într-adevăr, nu am experiență, dar o să vină și ea cu timpul.

Aparatul l-am cumpărat ca să pot lucra când am nevoie și cât timp am nevoie. Altfel, când puteam eu, nu găseam meșter, iar când putea meșterul, nu puteam eu.

Ieri, la presiunea nevestii, am pus aparatul în funcție și am sudat două capete de țeavă, ca să văd și eu cum lucrează.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, modoran a spus:

La orice temperatura ambientala ar fi ea sa ai 180A la 100% in 800 de lei face de rusine orice Lincoln, Miller si altele asemenea.

Exact....ca doar n-o fi la 0grC .....sigur este temperatura normala de 20-25grC.....sa nu mai vorbim de faptul ca vine insotit de cabluri de 25mmp.

Eu astept poze cu interiorul...sunt curios tare!

Editat de mac01
Link spre comentariu
Acum 7 ore, modoran a spus:

La orice temperatura ambientala ar fi ea sa ai 180A la 100% in 800 de lei face de rusine orice Lincoln, Miller si altele asemenea.

Ma bucur ca sti ce e aia durata activa....... dar nu conteaza asta nu-i asa? sa fie ieftin, asta defineste un aparat bun...

Si ce ma impresioneaza e ca de ce trec anii de acea cumparam din ce in ce mai mult toate rahaturile pe bat doar pentru ca sant ambalate in foita poleita, nu vorbesc de aparate de sudura ci de orice produs in general, dar ce conteaza ....., sant ieftine.

 

Daca mai intereseaza pe cineva candva (de fapt si acum) standardul pentru temperatura ambientala atunci cand se testeaza produsul pe bancul de probe era/este de 40 grade celsius iar asta conteaza enorm in caracteristicile unui aparat, ce sa zic ca mie-mi crapa obrazul numai cand vad tot felul de valori aberante ale curentului, 250A?, nici in vise, dar e ieftin.... si Romanii il cumpara oricum, tare as fi curios sa stau de vorba cu un chinez despre ce crede el despre Romani, cat de documentati sant ei sau cat de tehnici :) sau cel putin asa ca si prestigiu sau prestanta, tragic.....

Nu ca eu sant buricul pamantului dar totusi as fi interesat si m-as interesa totusi inainte de a cumpara ceva, ce inseamna acei 250A, cu ce electrod sudez la acel curent, reteaua de alimentare face fata? Chiar nu va intrebati niciuni?!

Ca defapt e un aparat de maxim 150-180A in loc de 250 sau 300A nu ma deranjaza, ca e chinezesc, nici asta nu ma deranjaza, ca de fapt acei 25mm2 ai cablului de sudura nu sant nici pe departe sau daca sant e cablu din sarma ordinara.... ma rog....., ca nu respecta nici cea mai mica norma de protectie electrica... hai sa trecem si peste asta.... dar ma deranjaza enorm cand sant mintit, de ce caracteristile nu sant acelea din manual? de ce spui ca e fabricat in "Portugalia" cand de fapt e un chinez ordinar? etc etc

Dar e ieftin, altceva nu conteaza..., trist.

 

Nu ma bagati in seama, "astenii de craciun"  :)

Editat de nickrvl
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

M-am lamurit...colegul @nickrvl a avut dreptate...este o chinezarie ieftina care se putea achizitiona si la 3-400 lei sub alta denumire.

Cu privire la detaliile tehnice ale aparatului...sunt intr-adevar gogosi umplute cu ciocolata, dar cu prea multa ciocolata!

Imi pare rau pentru tine colegul @vast dar la banii dati pe gogoasa asta iti cumparai un alt aparat mult mai potent si mult mai fiabil.

Am vazut si eu in Leroy acest model dar cel de 200A.....!

Multumim frumos pentru poze...ma asteptam la cu totul altceva pentru cei 900 lei cat a costat elicopterul!

Sa-l folosesti sanatos!

Editat de mac01
Link spre comentariu

Acest invertor are un manual de operare foarte interesant, dupa pagina 1 urmeaza pagina 13.

Va rog sa cititi pagina 15 cu caracteristicile.

 

Redau o propozitie din manual:

Echipamentul este utilizat în special în domeniul industrial. Va produce unde radio, prin urmare, utilizatorul trebuie să efectueze în totalitate pregătirile necesare pentru protecție.

Manualul:

https://bucket-doc-s1.s3.eu-central-1.amazonaws.com/products/14951/14950259/media/res_54290ca46e53798c830490c5e43f2023.pdf

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări