Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alegere sonda osciloscop.


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 2 săptămâni mai târziu...

daca te referi la TT-LF312 iti pot spune ca e foarte buna sonda dar sa ai grija de ea. eu am depozitat-o impropriu si se indoise putin varful. cand am bagat sonda la borna calibrare am ramas cu varful acolo si chiar daca am reusit sa-l recuperez nu se mai putea pune la loc. am fost nevoit sa desfac sonda si sa cositoresc alt varf de la un bold.

Link spre comentariu

daca te referi la TT-LF312 iti pot spune ca e foarte buna sonda dar sa ai grija de ea. eu am depozitat-o impropriu si se indoise putin varful. cand am bagat sonda la borna calibrare am ramas cu varful acolo si chiar daca am reusit sa-l recuperez nu se mai putea pune la loc. am fost nevoit sa desfac sonda si sa cositoresc alt varf de la un bold.

da aceea este, dar am luat teapa cu osciloscopul,trebuie reparat.
Link spre comentariu

Ce manifestari are? Am luat si eu un Philips PM3215 de 2x 50MHz la un pret foarte bun, si singurele piese care au trebuit schimbate au fost 4 condensatori din sursa. Defectul la al meu se manifesta printr'o imagine fantoma "cu zoom" in spatele afisajului normal, adica mai aparea semnalul odata, cum ar fi fost vazut la o baza de timp mai mica. Iar la sensibilitatile cele mai mari avea un zgomot de fond pe axa Y, prezent si cu intrarea la masa, care s'a dovedit a fi riplul sursei provocat de condensatorii defecti. Am inlocuit filtrajele pe +5v, +12v si -12v si am reglat sursa conform manualului service si osciloscopul functioneaza in parametri.

Link spre comentariu

Ce manifestari are? Am luat si eu un Philips PM3215 de 2x 50MHz la un pret foarte bun, si singurele piese care au trebuit schimbate au fost 4 condensatori din sursa. Defectul la al meu se manifesta printr'o imagine fantoma "cu zoom" in spatele afisajului normal, adica mai aparea semnalul odata, cum ar fi fost vazut la o baza de timp mai mica. Iar la sensibilitatile cele mai mari avea un zgomot de fond pe axa Y, prezent si cu intrarea la masa, care s'a dovedit a fi riplul sursei provocat de condensatorii defecti. Am inlocuit filtrajele pe +5v, +12v si -12v si am reglat sursa conform manualului service si osciloscopul functioneaza in parametri.

Imi era galeti pe diviziuni oxidati la ambele canale.Semnal pe intrare nu simte nimic,am sarit peste atenuator si de acolo se pare ca mergea.Am conectat la citeva surse de tv pe iesirea integratelor de sursa si nu vedeam nimic.Pe linga servici am sa mai incerc sa-l vad.Luminazitate,focalizare sunt Ok.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări