Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TRAF DE IESIRE LMO LAZAROIU & 6P3C-E la 460V


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Cand discuti despre un trafo iesire audio corect e sa dai Raa ce reiese din raportul de transformare ... nu cine stie ce masurari , aproximari , constante de pierderi , etc , ca atunci nimeni nu mai intelege nimic Ra si Za sunt acelasi lucru pentru audio mai ales la frecventa de 1KHz de test , asta ca sa fie lamuriti unii

Eu cind am scris de diferenta intre un transformator masurat si unul calculat voiam sa spun ca spre deosebire de un transformator pe care vrei sa-l faci si unde nu poti decit sa calculezi, la un transformator gata facut poate ca e mai bine sa-l masori in loc sa-i calculezi parametrii. Calculele nu sunt 100% corecte fiindca de obicei se iau in calcul doar parametrii importanti. Pe urma se mai pot omite anumite lucruri, nu se doreste asta dar se intimpla. De exemplu acum, poate nu am citit eu bine, dar nu s-a luat in calcul rezistenta secundarului. O fi ea mica dar in anod se reflecta cu patratul raportului de transformare. O rezistenta de 0,3 ohm pe infasurarea de 8 ohm aduce in plus pe anod 102 ohm. Un pic aici, un pic dincolo si in final constatam ca in realitate transformatorul e diferit fata de calcule. O masuratoare bine facuta face uneori cit 100 de calcule. Se pot omite din calcule, neintentionat sau cu intentie, fenomene importante ce au pondere in transformatorul real. Numai realitatea nu omite nimic. De asta sugeram o masuratoare in acest caz unde avem un transformator gata facut. Cit priveste proiectul unui transformator nu se poate decit calcula sperind ca in final sa nu iasa transformatorul prea departe de ce s-a calculat.
Link spre comentariu

Totusi ma vad nevoit sa fac urmatoarea precizare , pentru a determina raportul de transformare Hammond(1650P 28,8 http://www.elforum.info/download/file.php ... &mode=view ) am folosit 800Vvv sinus-1KHz in primar si sarcina neinductiva in secundar 8Ω. Acum intreb cum sa determinat sarcina reflectata(1k9) in primar aici http://postimage.org/image/4of7rcqfl/ ?!

E bine ca ati facut masuratoarea la 1KHz, la 50Hz transformatorul intra in saturatie pentru tensiuni mari (chiar si daca e Hi-Fi). Nu intra total in saturatie dar intra destul cit sa afecteze masuratoarea. Cred ca valoarea obtinuta e reala pentru ca intr-o masuratoare (corecta) nu se scapa lucruri sau fenomene care intr-un calcul pot scapa. Daca ati fi calculat dupa numarul de spire cred ca va dadea diferit, greu de spus cit de diferit.
Link spre comentariu

Totusi ma vad nevoit sa fac urmatoarea precizare ,

pentru a determina raportul de transformare Hammond(1650P 28,8 download/file.php?id=13775&mode=view ) am folosit 800Vvv sinus-1KHz in primar si sarcina neinductiva in secundar 8Ω.

Acum intreb cum sa determinat sarcina reflectata(1k9) in primar aici http://postimage.org/image/4of7rcqfl/ ?!

E bine ca ati facut masuratoarea la 1KHz, la 50Hz transformatorul intra in saturatie pentru tensiuni mari (chiar si daca e Hi-Fi). Nu intra total in saturatie dar intra destul cit sa afecteze masuratoarea. Cred ca valoarea obtinuta e reala pentru ca intr-o masuratoare (corecta) nu se scapa lucruri sau fenomene care intr-un calcul pot scapa. Daca ati fi calculat dupa numarul de spire cred ca va dadea diferit, greu de spus cit de diferit.
Domnule adigh cind se specifica un raport de transformare cu doua zecimale ! (la un OT fizic-material http://postimage.org/image/4of7rcqfl/ ) inseamna ca sarcina data in secundar se reflecta in primar prin patratul acelui raport de transformare si cu asta basta-punct (nu se poate veni cu tot felul de povesti care mai de care..., astfel incit sa reflect sarcina din secundar in alt raport decit cel specificat ,cine cauta se dea astfel de explicatii in locul unei erate greseste).

Pina la urma adaptarea sarcini din secundar este data de acel raport.

__ce face acel raport "se transforma pe el insusi" :rade: ca aici ?! http://postimage.org/image/4of7rcqfl/ (din Rn[4]=26,15 in 21.8 sau din Rn[8]=18,49 in 15,41).

 

In final poate fi considerat asa ( http://postimage.org/image/4of7rcqfl/ ):

1.raportele de transformare(4Ω respectiv 8Ω) sint gresit precizate .

sau

2.Valoarea sarcini primar gresit precizata in raport cu sarcina precizata secundar .

 

Chiar in aceste conditii transformatorul in cauza poate functiona impresionant (de fapt sint precizari gresite raport sau sarcina) ,sint sigur ca viobio a descris starea de fapt(sunetul perceput prin intermediul acelui adaptor de sarcina) corect.

......................................................................................................................................................

Referitor la cum arata 6P3S-E in comparatie cu 6L6GC ce sa spun ?, fiecare poate vedea cu ochii sai ,

cert !, intotdeauna 6P3S-E arata intr_un singur fel.

Link spre comentariu

Nu zic mai multe ca nici nu mai stiu cu cine ma cert...

:rade: :rade: :rade: Parerea mea TM,Chiar daca doua tuburi coincid prin geometria electrozilor , nu cred ca este obligatoriu sa functioneze la fel.Cred ca mai conteaza si materialele din care sunt construiti acei electrozi.O alta constatare , mai mult aritmetica decat practica , este ca nu toate tuburile au hiperbola de disipatie aproape de limita de saturatie (cand se inroseste anodul efectiv). Si ma refer in mod special la tuburile care functioneaza cu brio si in impulsuri . Chiar daca functioneaza cu succes la o tensiune anodica mai mare decat ce este specificat in catalog, poate produce distorsiuni de toate felurile. Pt un amplificator de chitara poate fi ok.Dar pt HiFi sigur este o problema.
Link spre comentariu
Vizitator viobio

citeva modele de in ordinea in care apar in poza6L6GA TUNGSRAM6P3CE6L6GC J&J6L6GC HALTRON6L6EH ELECTROHARMONIXosciloscop pe 10V/divsarcina de 3ohmi ,pe iesirea de 4ohmitraf de iesire Hammond 16650TUa 500V cind avem 25mA prin fiecare finala,adica in repaus17,67Vef/3ohmi104w18,38Vef/3ohmi112Wtensiunile afisate pe aparat ,sunt anodicele cu ampliful in blanaThe Endo voi ruga pe Madalina sa stearga topicul la ora 22

Link spre comentariu

...osciloscop pe 10V/div...

Domnule viobio cred ca ar fi mai bine sa reprecizati "Y=10V/div" ,eu vad in imagine Y=5V/div(NU vad bine ?) ,nu stiu poate postati imagini gresite...

 

O fi asa cum spuneti 17,67Vef/3Ω ,dar din oscilograma nu reiese acest lucru (comutatorul amplificare Y osciloscop este pozitionat 5V/div) asa se vede.

post-18717-139829385977_thumb.jpg

post-18717-139829385992_thumb.jpg

Link spre comentariu

...

osciloscop pe 10V/div

sarcina de 3ohmi ,pe iesirea de 4ohmi

traf de iesire Hammond 16650T

Ua 500V cind avem 25mA prin fiecare finala,adica in repaus...

 

17,67Vef/3ohmi

104w...

 

...o voi ruga pe Madalina sa stearga topicul la ora 22

De ce ?!(va deranjeaza pozitia comutatorului amplificator Y ? 5V/div).
Link spre comentariu
Vizitator viobio

...osciloscop pe 10V/div...

Domnule viobio cred ca ar fi mai bine sa reprecizati "Y=10V/div" ,eu vad in imagine Y=5V/div(NU vad bine ?) ,nu stiu poate postati imagini gresite...

 

O fi asa cum spuneti 17,67Vef/3Ω ,dar din oscilograma nu reiese acest lucru (comutatorul amplificare Y osciloscop este pozitionat 5V/div) asa se vede.

va garantez ca comutatorul este pe 10v/div

are joc butonul comutatorului

incercati si dv montajul

e ultimul meu post in acest topic ...poate si pe forum

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Vio!!! Te rog frumos, daca ai timp disponibil ,bineinteles , testeaza si 6P3S (simplu) . Nu trebuie poze ca oricum te cred pe cuvant .Multam :)

Gelu,nu am decit 10buc 6P3Cdaca o sa fac rost de mai multe ,fac un experiment cu elenu cred ca rezista la 500v
Link spre comentariu

Chiar daca doua tuburi coincid prin geometria electrozilor , nu cred ca este obligatoriu sa functioneze la fel.

si eu cred la fel, dar sunt sigur ca doua tuburi care difera ca marime nu vor functiona la fel.

 

In poza lui viobio se vede ca 6L6EH ELECTROHARMONIX si 6L6GC J&J sunt cam aproape la fel dar mai mari decat 6P3CE (6L6GC HALTRON pare sa fie si el identic cu celelalte 6LCGC dar este mai sus si l-am scos din discutie). Deci eu parca as trage concluzia ca 6P3CE nu este echivalent cu 6L6GC J&J (care se vede si din masuratori ca este un pic mai fortoasa).

 

Totusi se pare ca 6L6GC merge inlocuit cu 6P3C-E care nu "tuseste".

 

Concluzia mea ar fi ca 6P3C-E este sub 6L6GC si ca "rebotezarea" lui 6P3C-E in 6L6GC din pozele lui Zal este cam fara bun simt. Poate 6P3C-E o fi 5881 dar pentru mine sigur nu este 6L6GC.

Link spre comentariu

...va garantez ca comutatorul este pe 10v/divare joc butonul comutatorului...

Bun ,presupun/cred ca asa stau lucrurile.Trebuie sa ghiceasca cineva ca aveti joc buton-ax comutator Y ??? (ma uimiti),trebuia facuta aceasta precizare(joc) simultan cu prezentarea oscilogramelor.
Link spre comentariu

Vio!!! Te rog frumos, daca ai timp disponibil ,bineinteles , testeaza si 6P3S (simplu) . Nu trebuie poze ca oricum te cred pe cuvant .Multam :)

Gelu,nu am decit 10buc 6P3Cdaca o sa fac rost de mai multe ,fac un experiment cu elenu cred ca rezista la 500v
Ar trebui ca 6P3S sa stea mai bine la limitele de tensiune comparativ cu "-E". De dragul experimentului, fa testul si-ti dau eu 4 bucati 6P3S noi daca ti se "tuna".
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări