Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TRAF DE IESIRE LMO LAZAROIU & 6P3C-E la 460V


Vizitator viobio

Postări Recomandate

28 minutes ago, valderama said:

Pentru cupru diametru de 0,31mm(0,33 CuEm) și 1900sp în secțiunea dată vine cam așa  1900 X 0,12 X 0.23 = 52Ω .

Poate să desfacă un drosel o dată ce consideră că nu sunt bune (masoară diametrul și numără spirele).

Să nu întrebați ce reprezintă 0,12 sau 0,23.

 

Hai ca le modifica....mai pune,mai taie.....ca sa fie bine! inainte erau 0.11 si 0.24...acum s_au modificat! :85 Ce reprezinta 0.12 sau 0.23?:85

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Da, când Nu știi bobinezi cu 0,2mm diametru pentru drosel 300mA  și ajungi la 5000sp ca sa nu lași fereastra goală .Astfel prinzi Rdc aprox. 5000 X 0,12 X 0,6 = 360Ω

Putem defini astfel un drosel bobinat cu sârmă subțire și inductanță mare...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
42 minutes ago, adrian_pic said:

 

Tu ai facut un calcul care sa iti convina tie (si sa dai la gioale). Eu ti-am dat un contraexemplu, unde-i problema? Ce nu este corect in ce am scris eu

 

Nimic nu e corect din ce spui tu aici deoarece problema e una de fond si anume modelul tolelor...Viorel a prezentat un drosel cu tole EI dar tu deturnezi discutia catre alt tip....tu compari mere cu pere ca sa aperi userul habarnist! Compara tu mere cu alte tipuri de mere!! Astept calculul ala....

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 23 minute, Gedd135 a spus:

Astept calculul ala....

pai uite raspunsul:

 

Acum 43 minute, Gedd135 a spus:

Stiinta e pe bani!:evil3:

Este OK?:rade:

Acum 9 minute, Усилитель a spus:

Am pe masa un drosel rusesc de TV Temp , ca marime comparabil cu cel de cadre , poate putin mai mic dar cu pachetul de tole putin mai gros 3.3cm scrie pe el : Droselj Filtra 1850 sp 0.25 R=85 ohmi  L=4H , I=150mA     ,masurat arata 2.5H...

Aici cel in cauza  are R =50ohmi deci este clar ca difera diametrul sarmei de bobinaj. 

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu
2 minutes ago, adrian_pic said:

Spunea cineva ca esti secretara lui Panda :d . Trafurile tale de iesire au vreo tangenta cu Panaitescu sau nu? 

 

Secretara este persoana zamislitoare a celui ce a zis...trafurile mele NU AU NICIO TANGENTA CU PANAITESCU....NICIUNA!!! 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări